Katonai szakértők, politikai, gazdasági elemzők sora analizálja Oroszország Ukrajna elleni inváziójának okait, lehetséges következményeit. Állami vezetők nyilatkoznak, közéleti személyiségek, neves művészek, sportolók tiltakoznak… Tekintélyes ukrajnai és külföldi hírügynökségek, hírportálok szinte percről percre tudósítanak a történésekről, kommentálják a harctéri eseményeket.
Olekszij Aresztovics a háború menetét elemezve azt állapította meg, hogy már annak negyedik fázisa zajlik, ami egészen a téli hónapokig elhúzódhat. Az elnöki hivatal tanácsadója a változásokra, a harci cselekmények eltérő jellegére világított rá.
Meglátásom szerint ezeknek a szakaszoknak több azonos jellemzője is van. A leglényegesebb, hogy az orosz haderő az invázió első percétől folyamatosan támad polgári létesítményeket is. Iskolák, óvodák, lakóházak sokaságát rombolta le, kíméletlenül lépett fel a civilekkel szemben. Emlékezzünk a bucsai mészárlásra, a mariupoli színház lebombázására, vagy a legutóbbi bűntényre, a csaplinói iskola és vasútállomás elleni rakétatámadásra.
Az agresszorok a megszállt régiókban előszeretettel alkalmazzák a polgárok elleni lelki terrort. Felnőttek és gyerekek százezreit kényszerítették szűrőtáborokba, és deportálták Oroszországba. Megkezdődött a lakosság nyílt oroszosítása. Herszon és Zaporizzsja ideiglenesen megszállt régióiban az agresszor azzal fenyegeti a helyi lakosokat, hogy amennyiben nem íratják gyerekeiket az általuk ellenőrzött iskolákba, akkor elszakítják őket a családjuktól, és internátusokba zárják. Hasonló módszerekről számoltak be Mariupolból. Ott az ellenszegülőket azzal félemlítik meg, hogy megvonják tőlük a szülői jogokat.
Luhanszk megyében 10 ezer rubelt ígérnek azoknak, akik szeptember 15-ig a megszállók ellenőrzése alatt működő iskolába küldik gyerekeiket.
„Moszkva az oktatást az elnyomás eszközeként használja” – fogalmazott Oleg Nikolenko, a külügyminisztérium szóvivője, aki elmondta, a tárca az ügyben az UNESCO-hoz fordult.
Az orosz invázió a második világégés utáni időszak legnagyobb migrációs válságát okozta. Mintegy 10 millió ember volt kénytelen elmenekülni lakhelyéről…
Így vált a „különleges művelet” egy immár fél éve tartó lidércnyomássá.