Leállítja az Ukrajnán keresztül Európába irányuló gázszállítást a Gazprom – jelentette be szerdán Twitter-üzenetben az orosz földgázkitermelő vállalat. Az orosz állami óriáscég már kedden figyelmeztetést adott ki, hogy veszélybe kerülhet az Ukrajnán keresztüli tranzit. A lépés hátterében elszámolási, illetve jogvita van. Most Moszkva szankciókat helyezett kilátásba az ukrán állami gáztársaság, a Naftogaz ellen.
Noha Oroszország és Ukrajna háborúban áll egymással, az oroszok mostanáig mégis használták az ukrajnai vezetéket, azon keresztül küldték a gázt Európába, mindezért tranzakciós illetéket kellett fizetniük az ukrán gázszolgáltatónak. A Naftogaz azonban a hónap elején beperelte a Gazpromot, arra hivatkozva, hogy a tranzitdíjak elmaradtak.
A Gazprom bejelentésére azonnal megugrott a földgáz ára az energiatőzsdén. A Gazprom elutasítja az ukrán Naftogaz követeléseit, azt mondják, a nem teljesített szolgáltatásokat nem fogják kifizetni. A Gazprom szerint az orosz hatóságok a szankciós intézkedésekkel betilthatnak minden, a Naftogazzal lefolytatott tranzakciót, beleértve az elszámolásokat is. Ezt akkor lépik meg, ha az ukrán vállalat nem hagy fel azzal a próbálkozással, hogy a tranzitdíjakkal kapcsolatos vitát nemzetközi döntőbíróság előtt folytassa le.
Jurij Vitrenko, a Naftogaz vezérigazgatója szerdán azonban közölte, hogy a vállalat folytatja a Gazprom elleni bírósági eljárást az országon keresztül Európába tartó orosz földgázzal kapcsolatban.
Miután az Északi Áramlat egyik vezetékén sem megy már orosz gáz Európába, jelenleg kizárólag déli irányból, a Török Áramlaton keresztül érkezik majd orosz gáz a kontinensre. A déli útvonal: Törökország, Bulgária, Szerbia, Magyarország. Európa tehát egyre nagyobb energiaválságban van és az igazi tél még el sem kezdődött, figyelmeztetnek szakemberek. Ráadásul remény sincs arra, hogy ismét beinduljon az Északi Áramlat, miután a tenger alatt húzódó vezetéket vélhetően diverzáns akció érte, amiért Moszkva és Washington egymást vádolja.
Ukrajnában elvileg moratóriumot rendeltek el a földgáz árára, csak azt nem tudni biztosan, a hideg hónapok alatt lesz-e elég gáz?…
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.