Csubirko elutasította a személyét érintő „magyar” vádakat

A háború kitörése óta a megye már 100 millió hrivnyával segítette a területvédelmi egységek és az ukrán hadsereg működését, a régiónkba érkezett menekültek életkörülményeinek biztosítására pedig – nemzetközi partnerek bevonásával – egymillió eurót fordítottak. Ez a hozzáállás az elkövetkező időszakban sem fog változni, biztosított a képviselőtestület elnöke és a vidék katonai kormányzója.

Volodimir Csubirko, a megyei közgyűlés elnökének tájékoztatása szerint a megyei tanács azzal a kéréssel fordult a kormányhoz, hogy az Ukrajna erdőgazdaságait tömörítő állami vállalat hozzon létre Kárpátalján egy önálló regionális irodát, ami kontrollálná és összehangolná az itteni erdőgazdaságok munkáját. Vidékünkön 676 ezer hektárnyi erdőség van az erdőgazdaságok birtokában, az ágazat a megye költségvetése szempontjából óriási jelentőséggel bír, ezért indokolt lenne, ha a kárpátaljai zöld környezetről itt helyben szülessenek döntések, nem pedig Lembergben vagy Ivano-Frankivszkban.

A háború ellenére a megye költségvetése 60 millió hrivnya többletbevételt termelt, aminek elosztásáról is döntést hoztak. A pluszforrásból szeretnék befejezni az alsóapsai új megyei tüdőgondozó kialakítását. Továbbra is prioritást élvez a védelmi szektor finanszírozása, a védelmi egységeknek téli felszereléssel való ellátása. Változatlanul kiemelt figyelmet fordítanak a belső menekültek elszállásolásának a biztosítására, megyeszerte újítanak fel használaton kívüli létesítményeket, hogy ott elszállásolhassák a magukról gondoskodni képteleneket. Jelenleg 119 kommunális intézményben tartózkodnak belső-ukrajnai menekültek. Nemzetközi partnerek bevonásával ezekre a célokra már eddig is egymillió eurót fordítottak.

A megye pénzügyi mérlegéről tartott beszámolójában Petro Lazar hangsúlyozta, a 100 millió hrivnyát is túllépte a kárpátaljai székhelyű területvédelmi egységek és a hadsereg finanszírozása. A megyei pénzügyi főosztály vezetője elárulta, az év eddig eltelt időszakában a megyei büdzsé bevétele jócskán meghaladta az 1 milliárd hrivnyát, a teljesítési oldalon 60 milliós többlet szerepel. 40-50 milliót a tartalékalapba irányítanak át a rendkívüli kiadások finanszírozása céljából. 10 milliót utalnak ki a kárpátaljai katonák téli öltözékére.

Viktor Mikita kormányzó a képviselőtestületen belüli összhang fontosságának megőrzését hangsúlyozta, egyúttal méltatta az önkormányzat és a katonai kormányzóság közötti partnerséget, ami nagyban hozzájárul a megye nyugalmának, békéjének, közbiztonságának és kiszámítható működésének a megőrzéséhez. A testület munkájában természetesen részt vett a KMKSZ frakciója is, melynek képviselői több beadványt is megfogalmaztak, egyebek mellett a tiszaújlaki híd felújításával kapcsolatosan is, mert senki nem tudja pontosan, meddig húzódnak még el ott a munkálatok, ami sok ezer embert érint hátrányosan a hatalmas kerülők miatt.

Volodimir Csubirko a tanácsülést követően adott rögtönzött sajtótájékoztatóján kitért azokra a személyével kapcsolatosan megfogalmazott vádakra, miszerint titokban összejátszik a magyar politikummal. Voltak publikációk, melyek egyenesen Budapest „kémjének” állították őt be. A megyevezető annyira abszurdnak tartja ezeket a vádakat, hogy érdemben nem is volt hajlandó reagálni ezekre. A lejárató cikkek megrendelőinek ugyanakkor azt üzente, hogy az ő befeketítésére és a kárpátaljai biztonsági helyzet megingatására költött pénzeket inkább ajánlják fel a hadsereg megsegítésére.

Forrás:
KISZó/DGY
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó