Az orosz–ukrán háború a világ nagy részére kihatással van. Az Ukrajnában, így a Kárpátalján élők mindennapjait is bizonytalanság szövi át, joggal féltik jövőjüket. Hatványozottan igaz ez az Ökumenikus Segélyszervezet kárpátaljai, Beregszász városában található Biztos Kezdet Gyerekház (BKH) által támogatott anyukákra. Ugyanis az intézmény működését lehetővé tévő, határokon átívelő, az Európai Unió társfinanszírozásában megvalósuló program (HUSKROUA) ukrajnai elemeit is fel kellett függeszteni a háború első napjaiban. Bár a bizonytalanság továbbra is nagy, ám a szükség még nagyobb, ezért a beregszászi intézmény ismét kinyitotta kapuit a kisgyerekes anyukák előtt.
A háború kitörése után az intézmény összes játéka és felszerelése hosszú hónapokig a Bethlen Gábor Líceumban elszállásolt belső menekültek szolgálatába került. Ez idő alatt Pércsi Szilvia, a BKH szakmai vezetője is az ott elszállásolt menekült gyermekeknek tartott foglalkozásokat. Október elejétől azonban mind a munkatársak, mind a játékok visszatérületk a gyerekházba. Bár a februárban még 15 fős csoportból mindössze 7 édesanya maradt Beregszászban, Szilvia elmondása szerint ők már nagyon várták, hogy újra ilyen körben találkozhassanak.
Hozzájuk csatlakozott még három új anyuka és gyermekeik, így összesen 13 gyerekkel kezdődtek meg újra a fejlesztések.
A szakmai vezető elmondása szerint, mivel kapcsolatban vannak belső menekült édesanyákkal is, várható, hogy a jövőben még többen vesznek részt az intézmény fejlesztő programjaiba.
A háború kezdete utána a foglalkozások megtartására nem volt lehetőség személyes részvétellel, Szilvia mégsem engedte el az édesanyák kezét. Online és telefonos kapcsolattartás keretében segítette a kisgyermekes édesanyákat, amire nagy igény volt. Hiszen egy ilyen nehéz helyzetben fokozottan szükség van a szociális szakemberek, védőnők tanácsaira. A körülmények, amelyek meghatározzák a szociális munkát, szintén változtak. Az állandó légiriadók, az édesapák távolléte nagyon sok feszültséget generál, ami mindenkit megvisel.
Az infláció miatt a legtöbbször nehéz szociális körülmények közül érkező anyák a legnagyobb igyekezettel sem tudnak minden, gyermekneveléshez szükséges eszközt megvásárolni.
Ezért is volt fontos az intézmény újranyitása, hiszen a Biztos Kezdet Gyerekházban védőnői, orvosi és gyermekfejlesztői figyelem párosul ahhoz a gondoskodáshoz, amelyben baba és mama egyaránt részesül.
Nem csak a foglalkozások indultak újra, hiszen az intézmény mögött álló, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezettel együttműködésben dolgozó ADVANCE Kárpátaljai Tanácsadó és Fejlesztő Központ Jótékonysági Alapítvány a Beregszászi járás más falvaiban is tart kisdedgondozási tanácsadásokat.
Dr. Bodnár Eleonóra vezetésével három hét alatt Nagybégányba, Badalóba és Makkosjánosiba is ellátogattak a munkatársak, ahol őket és tanácsaikat egyaránt lelkesen fogadták az anyukák.
A nőgyógyászati vizsgálatok fontosságát hangsúlyozó ismeretterjesztő előadás sok kérdésre adott választ, sőt, többen kivizsgálásra jelentkeztek a tanácsadást követően. Elmondható tehát, hogy bár a helyzet továbbra is kifejezetten nehéz a háború sújtotta országban, a program újraindításának szükségszerűségét a foglalkozásokon és tanácsadásokon részt vevők igényei teljes mértékben alátámasztják.
Az Európai Unió Biztos Kezdet Gyerekházak – határokon átnyúló együttműködési programjának célja az újszülött és kisgyerekes (0-3 éves) családok egészségügyi helyzetének javítása Beregszászban városban és a járásban.
A projekt keretében az ADVANCE Kárpátaljai Tanácsadó és Fejlesztő Központ Jótékonysági Alapítvány a Magyar Ökumenikus Segélyszervezettel együttműködésben tanácsadást nyújt a régióban élő, hátrányos helyzetű családoknak, valamint a Magyarországon már sikeresen működő Biztos Kezdet Gyerekház programszolgáltatások kárpátaljai kiterjesztésén munkálkodik.
Kelemen Tamás,
az Ökumenikus Segélyszervezet munkatársa
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.