Alkotóházat avattak a Beregszentmiklósi Szoborparkban ● Kárpáti Igaz Szó

Matl Péter: egy régi álmom válik valóra

Munkácstól 10 kilométerre, a Latorca jobb partján fekszik Beregszentmiklós (Csinagyijevo). A település néhány éve várkastélyával került fel Kárpátalja turisztikai térképére, amelyet Bartos József művész, költő és zeneszerző mentett meg az enyészettől és tett közkinccsé. A kastély és az azt körülölelő terület számos fesztiválnak és rendezvények ad otthont. Beregszentmiklós egy másik szegletében, a főúttól néhány száz méterre, igazán festői környezetben – egyik oldalról domboldal, a másikról az Obava folyó szegélyezi – újabb idegenforgalmi látványosság kezd kibontakozni. A Matl Péter Munkácsy Mihály-díjas, kárpátaljai szobrászművész által megálmodott szoborpark a helyi kolhoz egykori területén létesül, új funkciókat adva az évekig elhagyatottan álló 2,5 hektáros területnek. Ahogy a mester fogalmaz, egy művészrezervátum létrehozásán munkálkodnak itt, úgy formálják és alakítják a területet, mint amikor a szobrász faragja az ormótlan és nyers mészkőtömböt. A kemény, verejtékes munka első eredményei kezdenek alakot ölteni, ugyanis az elmúlt hétvégén ünnepélyes keretek között adták át a szoborparkhoz tartozó alkotóházat.

Szabó Sándor (Beregszentmiklós)

Közel ötvenen gyűltek össze. Az ukrajnai háború terhei itt is éreztetik hatásukat, az épület mögül kiszűrődő zaj, a dízel generátor berregése arra utal, hogy épp szünetel az áramszolgáltatás a településen. Hetek óta kárpátaljai magyar családok tízezrei néznek szembe ezzel a kihívással, ám a mostani ünnepélyes alkalom is azt üzeni, hogy az itt élők a tizedik hónapja tartó háború ellenére hősiesen kitartanak, tovább építik a jövőt és egyúttal arra enged következtetni, hogy az anyaország nem engedte el, sőt a korábbiaknál is szorosabban fogja a maroknyi közösség kezét.

– Álmodozó ember vagyok – kezdte beszédét Matl Péter, a Pro-Arte Munkács civil szervezet vezetője. – Régi nagy álmom válik valóra ezzel a szoborparkkal, amelyet még a munkácsi otthonunk kertjében kezdtem kialakítani. A magyar állam felkarolta a kezdeményezést és segített abban, hogy megvásároljuk e területet, ahol a szoborpark mellett egy alkotóházat is létrehoztunk. A szervezetünk által az elmúlt közel tíz évben évente megrendezésre kerülő szobortáborok révén sikerült létesítenünk egy több mint száz kilométeren át húzódó szoborutat, amelynek az a legfőbb rendeltetése, hogy a kultúrát a legkisebb településre is elvigye. Ezzel együtt a kultúra iránt fogékony turistákat arra sarkallja, hogy ellátogassanak ezekre a településekre.

Kapcsolódó:

Novák: Magyarország és a magyar emberek az ártatlan áldozatok mellett állnak

Az eddigi tíz művésztelep eredménye közel 100 köztéri alkotás, melyek többsége már Kárpátalján kívül, a környező régiók településeinek terét díszíti. A Beregszentmiklósi Szoborpark a szoborút központjaként funkcionál a jövőben.

– Beregszentmiklós Kárpátalja földrajzi középpontjában terül el, nagyon könnyen megközelíthető, hiszen nem messze vagyunk a főúttól. Abban bízunk, hogy egy új turisztikai látványossága lesz a településnek – mondta Matl Péter.

– Ma szobrot állítani vagy szobrot dönteni hitvallás; a szoborállítás egy közösség, egy kultúra megtestesült életjele, míg a szobordöntés a rombolást hirdeti – jelentette ki ünnepi beszédében Szilágyi Péter, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkára. – A rombolás lehet indokolt, ahogy 1956-ban a Sztálin-szobor ledöntése volt, de lehet provokáció is, ahogy ez Munkácson történt közel egy hónapja – utalt a munkácsi turulszobor eltávolítására a politikus. Hozzátette: minden esetben igaz tehát, hogy a szobrok a kultúra hitvallásai voltak és azok ma is.

Szilágyi szerint a most átadott alkotóház kettős szerepet tölt be: gyűjti a magyarság életjelét hordozó szobrokat, továbbá teret kínál annak, hogy mindenféle alkotásban utat találjon magának a kortárs kultúra művészi igényű ága.

„Az itt született alkotások segíteni fogják, hogy a helyi magyarság egyetemes érvénnyel örökítse meg értékítéletét és üzenetét a jelennek és az utókornak” – emelte ki a helyettes államtitkár.

Nagyon fontos ennek a kultúrának az éltetése olyan időben, amikor sok szempontból beszűkülnek a lehetőségek. „Ilyen időkben a kultúra a magyarság mentsvára” – szögezte le Szilágyi Péter, aki Roger Scruton brit filozófust idézve arról beszélt, hogy a kultúra olyan szerzemény, amely megnyitja az elmét, a szívet és az érzékeket egy szellemi és művészi örökségre, a kultúra képes új távlatokat nyitni nekünk, egy maradandóbb és tisztább világba.

„A kultúra az, ami meghatározza és megőrzi a közös életvitelünket, megőrzi hagyományainkat, nyelvünket és nemzetünket. Mi magunk vagyunk ennek a kultúrának a letéteményesei” – hangsúlyozta a helyettes államtitkár.

A politikus utalt arra, hogy a magyarok az elmúlt évszázadban számtalan kihívással néztek szembe, és a mostani idő is tartogat számunkra ezzel kapcsolatban feladatokat.

Mégis bizakodva nézhetünk a jövőbe, az elmúlt 10-12 év nemzetpolitikai irányváltása is hozzájárult ahhoz, hogy az elmúlt több mint egy évtizedben minden válságból megerősödve jöttünk ki. Ez azt bizonyítja, hogy együtt gondolkodva és együtt cselekedve sikeresek tudunk lenni. Ez az alkotás és a kultúra területén különösen fontos, hiszen – éljünk magyarként akárhol a világban – a kulturális kincseink közösek.

Szilágyi Péter hozzátette, bízik abban, hogy Ukrajna immár az Európai Unió társult országaként az előkészületben lévő új nemzeti kisebbségekről szóló törvényben helyreállítja a kárpátaljai magyar nemzeti kisebbség korábban meglévő oktatási és nyelvi jogait, és figyelmet fordít a történelmi emlékművek kölcsönös tiszteletére és megőrzésére.

„Éppen ezekben a nehéz időkben fontos, hogy a kárpátaljai magyar közösség támogatása a továbbiakban is folytatódjon. Mindent megteszünk azért, hogy a kárpátaljai magyar szervezetek működését ebben a háborús helyzetben is biztosítani tudjuk, mert továbbra is ezek a szervezetek a legfontosabb partnereink a kárpátaljai magyar közösség megtartásában – jegyezte meg a helyettes államtitkár, külön kiemelve a Pro-Arte Munkács szervezetet, amely 2014 óta tesz azért, hogy a kárpátaljai magyarság megmaradjon a szülőföldjén. Köszönetét fejezte ki Matl Péternek, a szervezet elnökének kitartó munkájáért.

Kapcsolódó:

A vereckei emlékmű az idők végezetéig belevésődött a magyar emberek lelkébe │KISZó-interjú

Szilágyi Péter emlékeztetett, hogy Magyarország keresztény elkötelezettségből fakadóan segít mindazoknak, akik ebben a nehéz időszakban Kárpátalján maradtak vagy itt keresnek menedéket. Ennek keretében Magyarország történetének eddigi legnagyobb humanitárius segélyakcióját indította meg a Kárpátalján maradt honfitársaink és az ukrajnai menekültek megsegítésére.

– Mikor négy évvel ezelőtt Matl Péterrel bejártuk a lehetséges helyszíneket, ez volt a legutolsó abból a 5-6-ból, melyeket a művész úr kiválasztott arra a célra, hogy ott szoborpark, műhely és alkotóház létesüljön – kezdte beszédét Tarpai József, a szoborpark kialakítását és az alkotóház megépítését finanszírozó Zahid Finance Group Kft. igazgatója. – Nem véletlenül, hiszen Beregszentmiklós mindig is uradalmi központ volt, egy olyan település, amely után már csak a vereckei emlékmű van, mint turisztikai célpont. Örülök annak, hogy a magyar kormány támogatásával eljutottunk odáig, hogy át tudjuk adni ezt a felújított épületet, amely alkotóházként, vendégházként funkcionál majd. Ez egy 2,5 hektáros terület, amelyben nagy potenciál van. Nagyon sok szobrot lehet itt elhelyezni, a nemzetközi Kárpátok szoborút központja lehet. Ez az első lépése annak, amit felvállaltunk. A Munkácsy Mihály Magyar Ház, és az Erdélyi Béla Alkotóház után ez a harmadik központ, amit most átadunk.

A felavatott alkotóházat Molnár János, a Munkácsi Római Katolikus Egyházmegye püspöki helynöke szentelte meg.

A szoborpark megálmodója a terület bejárása során bemutatta az itt látható alkotásokat, hangsúlyozva, hogy jó néhány kiváló szobrász hagyta itt a névjegyét. A hosszú távú tervekkel kapcsolatban Matl Péter közölte, egy zenepavilon, valamint Szent Miklós tiszteletére ökumenikus kápolna építését is tervezik. Az épületben egy állandó fotókiállítás is helyet kapott, mely bemutatja az eddigi szobrásztáborok eredményeit, valamint ideiglenes kisplasztikai kiállítás is megtekinthető a művésztelepek résztvevőinek alkotásaiból. A beépített tetőtérben vendégszobákat alakítottak ki, melyek a táborok idejére szállást biztosítanak a művészek számára. Szólt arról is, hogy a szoborparkot felkeresők nem csupán az itt született alkotásokban gyönyörködhetnek majd, lehetőséget kapnak arra is, hogy az alkotóházban éppen megszálló művészek segítségével maguk is elkészítsék rég megálmodott szobrukat, érméjüket, ily módon téve felejthetetlenné az itteni látogatást.

Kapcsolódó:

Trianon 100 – Felavatták Matl Péter Centenáriumi Turulszobrát (FOTÓK)

Forrás:
KISZó/Fotó: Szabó Sándor

Widget not in any sidebars
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó