Az áramszünetekről posztolt Beregszász polgármestere.
– Az utóbbi napokban a közösségi oldalakon jelentősen megszaporodtak az agresszív megnyilvánulások az áramszüneteket illetően – kezdte szerdai bejegyzését Babják Zoltán. A városvezető kiemelte, hogy ez egy országos szintű probléma, amely a megyére és a Beregszászi kistérségre is kihat. Mint fogalmazott, ahogyan megszűnik a feszültség a vezetékekben, az emberek körében annál inkább nő.
Babják emlékeztetett arra, hogy Ukrajna lakosságát már nyáron is figyelmeztették arra, hogy nehéz tél elé néz az ország, s fennáll annak a lehetősége, hogy a házakban nem lesz áram- és gázszolgáltatás. Rámutatott arra, hogy az agresszor taktikát váltott: rakétáival az áramellátási láncokat célozza, hogy minél több kárt és szenvedést okozzon a civil lakosság számára.
„Oroszországnak nem az a célja, hogy pont az Ön otthonát fossza meg az áramtól – az egész országot meg akarja fosztani”
– írta posztjában a polgármester.
Hangsúlyozta: az energetikai szektor munkatársai szintén emberek. Éjjel-nappal dolgoznak, újjáépítik és megjavítják a megsemmisített és kárt szenvedett objektumokat. Az ő otthonaikban is gyakran van áramszünet.
„Megannyiszor kérdezik, hogy miért nincs áram egyes házakban akkor, amikor a szomszédoknál van. A szakértők elmondása szerint Kárpátalján a villamosenergia-kapacitás hiánya meghaladja az 50 százalékot, csúcsterhelés idején pedig akár a 70 százalékot is. Ezért le kell állítani az áramszolgáltatást a fél megyében, csúcsidőben pedig akár a régió 70 százalékában”
– magyarázta Babják Zoltán.
Leszögezte: nyilvánvaló okokból az áramellátást elsősorban a kritikus infrastruktúra objektumai számára biztosítják: kórházak, vasútállomások, rendőrkapitányságok és katonai létesítmények részére. Egyes háztömbök vagy utcák műszakilag belekerültek ezek áramellátási rendszerébe, ezért a korlátozások ideje alatt ott nincs áramszünet. Ezen háztömbök és utcák lakosait arra kérik, hogy takarékoskodjanak az áramfogyasztással, hiszen minél jobban csökkentik a hálózat terhelését, annál több helyen tudják biztosítani az áramellátást.
A polgármester tudatta: a vészleállások a tervezett ütemezésen kívül, a villamosenergia-hálózat állapotától függően történnek az egész ország területén, ezeknek köszönhetően kerülhető el a rendszer teljes összeomlása. A térség energiaproblémájának lehetséges megoldása a szomszédos országokból történő áramexport lehet, amelyen az illetékesek jelenleg is dolgoznak.
„Az ellenség csak örül annak, amikor a hozzászólásokban egymásnak esünk”
– írta. Hozzátette: ne tegyük ellenséggé hozzátartozóinkat, barátainkat, ismerőseinket! Emlékeznünk kell arra, hogy mindannyiunk közös ellensége nem más, mint az agresszor ország. A háború kezdete óta Kárpátalja egy viszonylag biztonságos, komfortos vidékké vált mindannyiunk számára, a rakétatámadások következményeit mi most éreztük meg erőteljesebben.
A városi tanács kérelmezte a megyei áramszolgáltatónál, hogy arányosan hajtsa végre a lekapcsolásokat és váltogassa a sorrendet, a kritikus infrastruktúra kivételével.
Kistérség vállalkozóit arra kérte, hogy takarékoskodjanak az áramfogyasztással. Ne kapcsolják be fölöslegesen a világítást és a különböző elektromos készülékeket. Éjszakára kapcsolják ki a lámpákat és reklámtáblákat.
„Önöknek szintén felelősségteljesnek és lelkiismeretesnek kell lenniük a kérdést illetően, s figyelniük kell arra, hogy ne szítsák a feszültséget a lakosság körében”
– figyelmeztetett, hozzátéve, hogy legyen mindenki megértő és készüljünk fel arra, hogy ez a rémálom nem ér véget holnap, vagy egy hónap múlva. Talán tavasszal… Csak a győzelem eljöttével mondhatjuk ki, hogy vége a háborúnak. Segítenünk kell a hadsereget, imádkoznunk kell katonáinkért, hiszen ők jelenleg sokkal nehezebb körülmények között töltik a mindennapjaikat, mint bárki közülünk. És csak ők tudják visszahozni számunkra a békés időket, a fényt és a kényelmes életet – húzta alá Babják Zoltán, végezetül megköszönte a lakosok megértését és kitartást kívánt mindenkinek.