Harmincöt nagydobronyi többgyermekes, nehéz sorsban élő család karácsonyát tette szebbé a magyarországi Nagycsaládosok Országos Egyesülete (NOE), amely a közelmúltban a Kárpátalján maradt magyar családokért elnevezéssel gyűjtést indított. A magánszemélyek és cégek felajánlásaiból összeállított ruhákat, cipőket, tartós élelmiszereket, gyümölcsöt, tisztítószereket, játékokat és mesekönyveket tartalmazó karácsonyi szeretetcsomagokat pénteken a Nagydobronyi Magyar Házban adta át Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő és Kardosné Gyurkó Katalin, a NOE elnöke, valamint a jelenlévő cégek képviselői. A támogatók jóvoltából a nagydobronyi és a császlóci zeneiskola jutott hangszerekhez, emellett a Kárpátaljai Magyar Nagycsaládosok Egyesülete, valamint a ráti Szent Mihály Gyermekotthon három-három befőző automatával gazdagodott.
Szabó Sándor (Nagydobrony-Rát)
Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő, aki kollégáival együtt két családnak gyűjtött adományt, az átadóünnepségen elmondta, nagy örömmel jött Kárpátaljára, ugyanakkor tisztában volt azzal, hogy egy olyan helyre jön, ahol most nagyon nehéz az élet.
– Azzal a reménnyel érkeztem, hogy minden ilyen gesztus, amikor adományokat adhatunk át, messze túlmutatnak az elsődleges segítségnyújtáson, azt üzeni, hogy odafigyelünk, és számíthatunk egymásra a bajban is
– fogalmazott a kormányszóvivő. – Azt gondolom, hogy a magyar történelem már nagyon sokszor megtanított minket arra, hogy legyen bármilyen leküzdhetetlennek tűnő nehézség a magyar nemzet előtt, a magyarok képesek összefogni határokon innen és túl, és igazán számíthatnak egymásra. Hozzátette: nincs az a nehézség, amit a világhoz hasonlítva ez a kicsi nemzet túl ne élne, amin át ne verekedné magát, amiből ne kerülne ki a korábbiakhoz képest is megerősödve. Reményét fejezte ki, hogy az adományok felerősítik az odafigyelést, az egymásra való számítás képességét.
Minden évben áldott, békés karácsonyi ünnepeket szoktunk kívánni, de az idén a békés kifejezés új jelentést nyert
– fogalmazott.
– Most nemcsak az adventi időszakban, de a hétköznapokban is vágyunk a békére. A béke üzenete tényleg minden tárgynál, ajándéknál többet ér, ez az, amit mindannyian a leginkább vágyunk az idei adventre. A kormányszóvivő köszönetet mondott mindenkinek, aki ebben a nagyon nehéz időszakban vállalják azt a nemes feladatot, hogy itt van, és küzd, vigyáz a szomszédra, segít a gyerekeknek tanulni, segít a szomszédasszonynak fát hasogatni.
– Ezek az apró gesztusok hozzájárulnak ahhoz, hogy a béke beköszöntével ez a közösség is megerősödve fog ebből a nagy nehézségből kikerülni – mondta, hozzátéve, hogy a háború sok mindent elvett az emberektől, de adott is valamit: azt, hogy a közösség tagjai bízhatnak egymásban, azt, hogy tényleg odafigyelnek, számíthatnak egymásra.
– Azt is remélem, hogy úgy érzik, az anyaországra is számíthatnak, és ezek a kötelékek még a mostaninál is erősebbek lesznek
– hangsúlyozta Szentkirályi Alexandra.
A gyűjtés és az adományok átadása nem csak a tárgyakról szól, „ebben ott van sok millió magyar ember szíve és az üzenetünk, hogy itt vagyunk önökkel, gondolunk önökre, számíthatnak ránk. A magyar kormány a továbbiakban is mindent meg fog tenni azért, hogy az itt élő magyar emberekhez is eljusson az üzenetünk: nincsenek egyedül, egyetlen magyar sincs egyedül a világban, mindannyian számíthatunk egymásra. Nyilván, amit a magyar kormány erejéből kitelik, azt a továbbiakban is meg fogjuk tenni – mondta Szentkirályi Alexandra.
Kardosné Gyurkó Katalin elmondta, hogy a ruhákat, cipőket, tartós élelmiszereket, gyümölcsöt, tisztítószereket, játékokat és mesekönyveket tartalmazó csomagokat a támogatott családok előzetesen felmért igényei szerint állították össze a kezdeményezés mellé álló partnerek – szervezetek, intézmények és egyéni adományozók – felajánlásaiból, valamint saját forrásaikból.
– Amikor karácsonyra készülünk, legtöbbször meglepetést szoktunk kapni, vagy örülünk neki, vagy nem
– mutatott rá a Nagycsaládosok Országos Egyesületének elnöke. – Én nagyon bízom benne, hogy az általunk összeállított meglepetések örömet fognak okozni a családoknak. Mint fogalmazott, sokat és gyakran panaszkodunk arra, hogy milyen nehéz nekünk, de fogalmunk sincs arról, hogy milyen nehéz az itt élő embereknek. Kiemelte a kárpátaljaiak helytállását, azt, ahogy megpróbálják megőrizni identitásukat, és segítenek az itt maradtaknak, miközben vélhetően sokaknak elmentek a szerettei, és így kell megélniük az ünnepeket.
– Ezért úgy gondoltam, szükséges az összefogás, hogy érezzétek, nem vagytok egyedül, mellettetek állunk. Úgy érzem, és megtapasztaltam már kisebb hazánkban is, hogy amikor összefogunk a nehézség idején, akkor azt könnyebb átvészelni. Azt szeretnénk, hogy érezzék, hogy számíthattok ránk, Magyarországon a támogatókra, a magáncégekre és a nagycsaládos szervezetre
– zárta gondolatait a NOE elnöke, aki megköszönte minden egyes támogatónak, a kormányszóvivőnek, hogy az első szóra csatlakozott a kezdeményezéshez. Reményét fejtette ki aziránt, hogy jövőre már békésebb környezetben tudnak egy kicsit felhőtlenebbül együtt ünnepelni.
A NOE megkeresésének eleget téve Balogh Lívia, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) Ungvári Középszintű Szervezetének elnöke segített feltérképezni, melyek azok a családok, akik nagyon nehéz körülmények között élnek. Az elnök asszony elmondta: „Talán sokunk életének legsötétebb adventje ez, mégis azt gondolom, hogy nekünk, hívő, magyar embereknek most is van miben bíznunk, és van miben reménykednünk, ugyanis ebben a számunkra igen nehéz időszakban sem voltunk egyedül. Magyarország nemzeti kormánya mindig ott van, hogy segítséget nyújtson” – emelte ki Balogh Lívia, rámutatva a Magyarországról érkezett jelentős mértékű humanitárius adományokra, valamint a partnerszervezetek segítségére, támogatására is. „Én csak megköszönni tudom ezt a nemes gesztust; a magyar kormánynak azt, hogy nem hagy bennünket egyedül, önöknek pedig a kitartásukat” – szólt a jelenlévőkhöz.
Nagy Ferenc, a kistérség polgármestere kendőzetlen őszinteséggel beszélt arról, hogy nagyon kevesen maradtak, sokan elmentek a háború kirobbanása után.
– Ennek oka a fenyegetettség, ami a férfiak katonai mozgósításával van összefüggésben, és a gazdasági helyzet, amit a háború idézett elő
– mondta a kistérség vezetője. – Az itt maradtak folyamatosan érzik a támogatást, a melegséget az anyaország és partnerszervezeteink részéről, ez nemcsak kézzel fogható, de lelki támaszt is ad a nehéz időkben. A nehézségek ellenére a nagydobronyi Kárpátalja legnagyobb magyar közössége egy élni vágyó kistérség.
Az ajándékcsomagokat a jelenlévő tíz család személyesen vehette át az adományozóktól. Azok nevében, akik nem tudtak eljönni, Kardos Katalin adta át az ajándékokat. A többi 25 családnak eljuttatják a csomagokat.
Az eseményen a császlóci és nagydobronyi zeneiskola gitárokat, hegedűket, furulyákat, kottatartó állványokat, egy zongorapadot, valamint informatikai eszközöket kapott. Emellett a Kárpátaljai Magyar Nagycsaládosok Egyesülete három befőző automatát kapott. Az egyesület részéről Szilágyiné Tóth Gabriella alelnök elmondta, hogy minden segítség jól jön, főleg a mostani nehéz helyzetben. A nagydobronyi zeneiskola vezetője is köszönetét fejezte ki a hangszerekért.
A ünnepséget a kistérség művészeti iskolásainak hangulatos koncertje, valamint a Kék Nefelejcs énekkar fellépése tette meghitté. A gyerekek és az énekkar megható előadása során sokak szeme könnybe lábadt.
Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő és Kardosné Gyurkó Katalin, a NOE elnöke ellátogatott a ráti Szent Mihály Gyermekotthonba, ahol három befőző automatát, gyümölcsöt és szaloncukrot adtak át az ott élő családoknak. Itt is nagy szeretettel fogadták a felajánlást.
Bíró Mária, a gyermekotthon vezetője az eseményen elmondta, nagyon sokat jelentenek számukra a személyes találkozások.
– Fontos, hogy szánnak ránk időt, ez sok erőt ad nekünk abban a nehéz helyzetben, amiben most élünk
– mondta elcsukló hangon Bíró Mária, aki a négy itt élő család és a rehabilitációs központ nevében megköszönte, hogy ellátogattak hozzájuk és az adományokat. Hozzátette: örülünk minden ajándéknak, ám nem kevésbé fontosak számunkra a személyes találkozások, hogy érdeklődnek a mi kicsi gyermekotthonunk iránt. Ez nagyon sokat jelent a számunkra.
A kormányszóvivő elmondta, a mai látogatással szerették volna azt éreztetni, hogy figyelnek rájuk, velük vannak, gondolnak rájuk, de nem csak Adventben és Karácsonykor, hanem egész évben. Megjegyezte, hogy a jövőben is számíthatnak a támogatásukra.
Kardosné Gyurkó Katalin emlékeztetett arra, hogy két dolgot ígért, amikor legutóbb itt járt. Az egyik a most átadott befőző automaták mellett magyarországi szakemberek bevonását a rehabilitációs központ munkájába. Ennek keretében elkísérte őket Detkiné Gittlár Krisztina logopédus, aki azért jött, hogy felmérje a helyzetet. A szakember várhatóan januárban csapatával visszatér és szakmai tanácsokkal segíti az itt folyó munkát.
Az adományozók sem távoztak üres kézzel, a gyerekek is készültek ajándékkal. Kézzel készített karácsonyi horgolt díszekkel lepték meg a vendégeket.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.