Áram nélkül az élet: hogyan birkóznak meg a nehézségekkel a kárpátaljaiak? │ KISZó-háttér

Az ukrán energetikai infrastruktúra ellen indított orosz „hadjárat” negatív hatásai megmutatkoznak a gazdaság eredményein. Nincs olyan ágazat, amely ne szembesülne fennakadásokkal, nehézségekkel, leküzdhetetlennek tűnő akadályokkal. Az elmúlt évek során a koronavírus-járványban már megedződött kárpátaljai vállalkozók, vállalkozások, oktatási intézmények helyzete sem egyszerű, a gyakori áramkimaradások szinte ellehetetlenítik a munkavégzést. Utánajártunk, hogyan vészelik át a „sötét időket” a különböző szakmák képviselői.

Bujdosó Ivett

Nehéz helyzetben az élelmiszerboltok

A császlóci Tóth Mónika és családja élelmiszerboltot üzemeltet. Mint mondta, az áramkimaradás nagy fejtörést okozott. Gyertyákkal, akkumulátoros lámpákkal próbálnak túlélni.

– Fél hatkor már meghozzák a kenyeret, 6 órakor pedig kinyitom az üzletet. Három pékáru-beszállítóm volt, ebből kettőnek problémái akadtak a gyártással, így biztosra kell mennünk. Előfordult, hogy a faluban 18 órán át nem volt áram, ugyanis a szolgáltató felújítási munkálatokat is végzett a településen. Ez sem könnyített a helyzetünkön – fejtette ki Mónika.

Mint megtudtuk, az üzletben három hűtőszekrény és három fagyasztóláda van, melyek áramellátása akadályokba ütközik.

– Nincs generátorunk, és nem is éri meg beszereznünk. Berendezéseink nagyon erős kapacitást igényelnének, a gyengébb változatok pedig maximum egy-egy hűtőt és fagyasztóládát tudnak működtetni. A hűtött termékek tekintetében pozitívum, hogy kint is hideg van, ám hosszan tartó áramszünet esetén tönkremegy az áru. Éppen ezért egy időre felfüggesztettük a fagyasztott termékek tárolását, csak annyit rendelünk, amennyit néhány napon belül megvásárolnak tőlünk – fogalmazott az élelmiszerbolt vezetője.

Csapóci Edináék szerencsére még pár évvel ezelőtt beszereztek egy nagy teljesítményű generátort, ami most az egyetlen megmentőjük a hosszú áramkimaradások esetén.

Viszont az áramfejlesztő tankolása nem olcsó, óránként nagyjából 3 liter üzemanyagot emészt fel.

Mint azt a tiszapéterfalvai élelmiszerbolt-tulajdonos elmondta, náluk általában 6-10 órán keresztül nincs áram, 17 óra volt a  legkritikusabb kimaradás. A generátor nélkül lehúzhatnák a rolót. Ha pedig most kellene beruházniuk egy újra, azt nem bírnák kifizetni. Tudomásuk szerint jelenleg 1-2 millió forintba kerül az övékhez hasonló áramfejlesztő.

– Az emberek min spórolnak a leginkább?

– A forgalom 50 százalékkal visszaesett a faluban. De nem csak amiatt van ez a kiesés, mert az emberek kevesebbet költenek, hanem azért is, mert sokan nincsenek itthon. Alig van vásárló. Főleg most, amikor már 3-4 óra körül besötétedik és általában a villanyt is kikapcsolják. Mindenki otthon ül, ki sem akar mozdulni. Most leginkább a Mikulás-napi vásárláson tudnám lemérni, hogy mennyire megcsappant a forgalom. Játékok helyett inkább ruhaneműt vettek, de abból is alig. Ruhákat is inkább csak a gyerekeknek vásárolnak, mert az idősebbek most azt hordják, ami van, plusz ott a turkáló, ha valakinek szüksége van valamire. Iszonyatosan elszálltak az árak. Az idősek, akik itt maradtak, csak az alapvető élelmiszereket veszik meg, lisztből és olajból már bespájzoltak. Igyekszem én is nagy tételben vásárolni, hogy minél olcsóbban tudjam eladni, ezzel is segítve az itteniek boldogulását. Máshogy nem lehet…

Az üzlettulajdonos hozzátette, kenyér még van, bár nem minden pékség tudja megoldani áramkimaradás esetén a sütést. Viszont Tiszaújlakról most nem érkezik tarhonya, mert az áramszünetek miatt nem tudják kivitelezni a csomagolást.

Edina attól is tart, hogy később tej, tojás és csirkehús sem lesz, mivel ahány baromfitenyésztővel csak beszélt, mind azt mondja, lutri a csirkekeltetés, hiszen ahhoz folyamatos áramellátásra van szükség.

Fagyasztott húst sem mernek már akárhonnan hozni, mivel nem tudják, előtte hol és milyen hőmérsékleten tárolták.

A hentesboltok optimisták

Az üzlet munkáját nem befolyásolja az áramkimaradás, mert szerencsére olyan környéken található, ahol a nap nagy részében van áram – mondta a megyeszékhelyen húsboltot üzemeltető Leco Sándor.

– Generátorra sincs szükségünk. Párszor kikapcsolták napközben az áramot, ám mindössze 2-3 órás kimaradások voltak. Az utóbbi időben kicsit kevesebben keresik fel a boltot, de én személy szerint rosszabbra számítottam. Nehéz megoldani, hogy mindennap friss és minőségi áru legyen a pultban, ezért igyekszem többször, de kevesebbet beszerezni. Visszaesett a bevételünk is, ám csak 5-10 százalékos csökkenést tapasztaltunk.

A friss húsra kevesebb az igény, viszont a félkész termékekre – a pelmenyire, töltött káposztára, füstölt húsokra, hurkára, disznósajtra – nagyobb a kereslet.

Optimista embernek tartom magamat, így úgy vélem, bármilyen helyzethez alkalmazkodni kell. A vásárló nem érezheti kárát a kialakult szituációnak – fogalmazott Sándor.

Az éttermek egy része felkészült

A szürtei Italia Snack&Pizza étteremben a számos megpróbáltatás ellenére igyekeznek alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez, megpróbálják a legjobbat kihozni azokból.

– Már korábban megfordult a fejemben, hogy problémák lehetnek az árammal, így még idejében léptünk. Beszereztünk egy fatüzelésű olasz pizzakemencét, illetve egy BBQ smoker grillezőt, amelyben egyszerre akár 30 kilogramm hús is elkészíthető. Ez remek megoldás lehet rendezvények, nagyobb létszámú vendégcsoportok ellátására – avat be Pásztornyicki László.

Az étteremtulajdonos elmondta, az energiafüggetlenségre törekszik, hiszen az utóbbi évek megmutatták, bármi megtörténhet.

– A fűtésünk részben megoldott, fatüzelésű padlófűtést használunk. Évekkel ezelőtt vásároltam generátort, ami még elbírja a kisebbik kávégépet, a világítást és a légkondicionálót, ám a sütőket és más elektromos eszközöket nem. Éppen ezért hasznosak a fejlesztéseink, ugyanis áram nélkül is működnek majd – fejtette ki László.

– Azt tervezzük, hogy a menüt is akképpen alakítjuk át, hogy minimális ideig meglévő áram esetén is teljes mértékben ki tudjuk szolgálni a vendégeinket. További célunk, hogy helyben készült pékáruval, kenyérrel kínáljuk ételeinket.
Pásztornyicki László elmondta, jelenleg a munkahelyek megőrzése, a bérek kifizetése és a fennmaradás a cél.

– Nem termelünk profitot, ám ameddig lehetséges, igyekszünk nyitva tartani. A koronavírus-járvány során az éttermek, köztük az Italia is egy hónap kötelező kényszerpihenőre volt ítélve. Borzasztóan nehéz volt az újranyitás, így mindenképp szeretnénk elkerülni, hogy mindez megismétlődjön. A végsőkig kitartunk – hangsúlyozta az Italia Snack&Pizza tulajdonosa.

60%-os veszteség a szépségiparban

Kiss Katalin fodrászként tevékenykedik az ungvári járási Koncházán. A több évtizedes tapasztalattal rendelkező frizőr elmondta, nehéz helyzetbe került a szinte folyamatos áramszünetek miatt.

– A szalonomban minden árammal működik. A fűtést légkondicionáló biztosítja, így áram nélkül nemcsak sötét, hanem hideg is van. Ez télvíz idején megengedhetetlen. A falut akár 16 órákra is elvágják a civilizációtól, így ellehetetlenül a munkám. Tervezni nem tudok, ebben a helyzetben nem is lehet – magyarázta Katalin. Hozzátette, abban a néhány órában, amikor bekapcsolják az áramot, a közelebb élő vendégeit fogadja.

– Emellett férfiak nyírását is vállalom, azt ugyanis géppel végzem, ami akkumulátorral működik. Természetesen annak üzemideje is véges. A kialakult helyzet miatt az utóbbi időben jelentősen visszaesett a vendégeim száma, összevetve az előző évek mutatóival, 60 százalékos a bevételkiesés – mondta a fodrásznő.

Katalin elmondta azt is, amennyiben így folytatódik a helyzet, fontolóra veszi, hogy a téli hónapokban szünetelteti tevékenységét.

Hasonló helyzetben találta magát a szépségiparban tevékenykedő Péntek Henrietta is. Míg a háború miatti menekülthullám új klienseket hozott számára, az áramkimaradások miatt nem tudja fogadni az összes vendégét.

– A lekapcsolások miatt az eddigi napi 10-12-ről háromra esett a vendégeim száma. Többen is beiratkoznak, ám sajnos nem tudok mindenkit fogadni, ugyanis szinte kiszámíthatatlan, mikor dolgozhatunk fény mellett.

Mindannyian megértéssel állunk hozzá az esetleges időpontváltozásokhoz, hiszen tisztában vagyunk azzal, hogy a körülmények áldozatai vagyunk. A december mindig az év egyik főszezonjának számított, a karácsony mellett az óévbúcsúztatók, a szilveszteri bulik és az Újév miatt folyamatosan tele volt a naptáram. Idén ez is másképp van, feleannyian sem foglaltak időpontot. Nem panaszkodom, mivel tanfolyamokat is indítok, arra pedig folyamatos a jelentkezés. Igaz, az áramszünetek miatt azokat is nehezen tudjuk lebonyolítani – fogalmazott az Ungváron dolgozó Henrietta.

Az oktatás is megsínyli a lekapcsolásokat

Az áramkimaradás minden oktatási intézményben, így a Gálocsi Elemi Iskolában is változást hozott.

– Amikor reggel ér minket a kikapcsolás, nem tudunk ebédet biztosítani a gyerekeknek. A tantermek világítását úgy oldjuk meg, hogy teljesen szabaddá tesszük az ablakokat és igyekszünk azokhoz közel ültetni a gyerekeket. A fűtés áram hiányában azonnal leáll, így nagyon hamar lehűlnek a tantermek, a gyerekek dzsekiben ülik végig az órákat. A legnagyobb gondot mégis a vízhiány okozza, mivel az illemhelyek használatához állandó vízellátásra lenne szükség. Ezt a problémát csak részben sikerült megoldani: nagyobb flakonokban vizet készletezünk az öblítéshez, ám ez hamar elfogy, az utántöltés pedig nem megoldható – fejtette ki kérdésünkre Szaniszló Erzsébet, a Gálocsi Elemi Iskola igazgatónője. Hozzátette, van óvóhelyük, viszont az  áram nélkül sötét, sajnos a gyertya sem tudja úgy megvilágítani, hogy alkalmas legyen tanórák levezetésére.

Mint mondta, az online oktatás sem jelent megoldást a problémára, mivel a kistérségen belül más és más időpontban történik a lekapcsolás, így a gyerekek nem tudnak egyszerre bejelentkezni.

– Véleményem szerint az oktatásnak jelenléti formában kell folytatódnia. Az online oktatásnak csak akkor van értelme, ha állandósulnak a kikapcsolások időpontjai, és ahhoz igazodva le tudjuk vezetni az órákat. Az előrehozott és kitolt szünidőt sem helyeslem, hiszen a többéves tanári tapasztalat azt mutatja, hogy nyáron a gyerek figyelmét már nem köti le a tanulás, ha pedig nem örömmel és érdeklődéssel jönnek az  iskolába, akkor a fejlődés sem lesz előremutató. A helyzet javulásáig marad tehát az alkalmazkodás és az elfogadás – fogalmazott az igazgatónő.


Widget not in any sidebars
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó