A háromnapos eseményen többek között interaktív előadásokon, tárgyalástechnikai tréningen, pódiumbeszélgetéseken vettek részt a hallgatók, akik a Parlamentbe is ellátogattak. Ezeken túl számos élményalapú közösségépítő programon is ismerkedhettek egymással a diákok.
Varga Brigitta
A 2018-ban indult képzés elsősorban azoknak a fiataloknak szól, akik felelősséget éreznek a kárpátaljai magyarságért, és véleményformálókként, döntéshozókként kedvező irányba szeretnék terelni az Ukrajnában élő magyar közösségek sorsát. A Mathias Corvinus Collegium (MCC) a Kárpátaljai Közéleti Vezetőképzőt a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetséggel (KMKSZ), a KMKSZ ifjúsági szervezetével (KMKSZ ISZ) és Bocskor Andrea európai parlamenti képviselővel közösen szervezi.
A résztvevők betekinthetnek az államigazgatási intézmények működésébe, a közösségépítés és a politikai menedzsment különböző folyamataiba, valamint tárgyalástechnikai, retorikai és prezentációs tréningeken fejleszthetik vezetői képességeiket. A mostani képzési hétvége pódiumbeszélgetéssel indult, amelynek meghívott vendége Vida László, Magyarország Ungvári Főkonzulátusának első beosztott konzulja, Gyebnár István, a Magyarország Beregszászi Konzulátusának ideiglenes ügyvivője, Brenzovics László, a KMKSZ elnöke, Dobsa István, a KMKSZ ISZ elnöke, Orosz Ildikó, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola elnöke és Bocskor Andrea fideszes európai parlamenti képviselő volt.
A kötetlen beszélgetés témája a Megmaradás és átörökítés volt. A diskurzust Karpinecz Krisztián moderálta.
Másnap a fiatalok megtekintették az Országházat, valamint a Nemzeti Összetartozás Emlékművet. Útikalauzuk Kelecsényi Kristóf művészettörténész volt. Hal Melinda, az MCC Test és Lélek Műhely vezetője tartott előadást vezetői önismeret és irányítás témakörökben, majd Kiss Rajmund, az MCC Diplomáciai Műhely vezetőjének tárgyalástechnika tréningjén vehettek részt. Ezenfelül számos érdekes és izgalmas témát érintettek: szó esett a sikeres társadalmi vállalkozás receptjéről, valamint a közalkalmazotti jogviszony átalakításának esélyeiről és korlátairól. A résztvevőknek lehetőségük nyílt megtekinteni a Blokád című filmet, valamint elbeszélgethettek Köbli Norberttel, a film forgatókönyvírójával is.
– A jelenlegi turnuson 15 diák vesz részt – nyilatkozta lapunknak Padenics Dominika, az MCC Kárpátaljai Közéleti Vezetőképző koordinátora. – Az egyik képzési állomás Brüsszelben, kettő Budapesten, egy pedig Debrecenben lesz.
Ezeknek az MCC képzési központjai adnak majd otthont. A hétvégék programja mindig egy adott témakörre épül. Első alkalommal során a gazdasági kérdésekre fektettük a hangsúlyt. A következő során Kárpátalja és annak jövője kerül majd fókuszba. A korábbi években fele-fele arányban koncentrálódtak a lexikális tudást átadó előadások és a gyakorlatok. Idén viszont szeretnénk minél több élményalapú programot szervezni. A következő képzési hétvégére január 13-15-én kerül sor Debrecenben – fogalmazott a program koordinátora.