Áramkimaradás, ütemterv, vészlekapcsolás, blackout… Csak néhány az elmúlt időszakban leggyakrabban használt kifejezések közül. Szinte nincs olyan ember, akit ne foglalkoztatna ez a téma, hiszen a lakosság egészét érintő problémáról beszélünk. Folyamatosak az ukrán energetikai rendszer ellen irányuló orosz rakétatámadások, így felmerül a kérdés, mikor szabadulunk meg a már-már kibírhatatlannak tűnő áramszünetektől?
Bujdosó Ivett
Legutóbbi KISZó-kérdésünkben arra voltunk kíváncsiak, hogy olvasóink felkészültek-e a tartós áramszünetekre? Válaszadóink 80 százaléka nem áll készen az órákig elhúzódó lekapcsolások átvészelésére. Mindössze 20 százalék vallotta azt, hogy nem éri váratlanul a kiszámíthatatlan időben történő áramkimaradás.
Az Ukrenergo cáfolja, hogy duplájára emelné januártól az áram díját
Kezdetben 2-4 órás áramszünetek bevezetését fontolgatták, a hónapok óta tartó energiaterror azonban megtette hatását. Napjainkban mindössze az említett időintervallumban érhető el a szolgáltatás, ezzel együtt számos „járulékos” nehézség ütötte fel a fejét: sok helyen akadozik a fűtés, nincs melegvíz (egyes helyeken hideg sincs), szünetel a mobilinternet, néhol pedig térerő sincs.
Herman Haluscsenko energiaügyi miniszter elmondta, a közeljövőben nagy tételben kapnak berendezéseket Franciaországból.
Az új energiaipari blokkok gyártása meglehetősen hosszú folyamat, ezért az ukrán fél „elfogadja a segítséget használt, működőképes berendezések formájában is”, tette hozzá.
Haluscsenko azt is megjegyezte, hogy Ukrajna ez ügyben tárgyalásokat folytat a volt szovjet tagköztársaságokkal, elsősorban Azerbajdzsánnal. A balti országok is jelentős segítséget nyújtanak, Litvánia már nagy mennyiségű felszerelést adott át.
Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter szintén az áramfejlesztőkben látja a megoldást. Úgy fogalmazott, Ukrajnában jelenleg elsősorban a generátorokra van a legnagyobb igény.
Viktor Mikita, Kárpátalja kormányzója megbeszélést folytatott Volodimir Kudrickijjel, az Ukrenergo állami áramszolgáltató vállalat vezetőjével. A megyevezető a tanácskozáson a vidékünkre megszabott határérték emelését kérte.
„Nem volt könnyű beszélgetés, ha lehet ezt egyáltalán annak tekinteni. Tisztában vagyunk vele, hogy minden régió számára nehéz, de nekünk elsősorban Kárpátaljára kell gondolnunk. Amit sikerült elérni: régiónk több megawattot kap. Ez fényt jelent az otthonokban és segítséget az infrastrukturális létesítmények működésében – tette közzé Facebook-oldalán Viktor Mikita. – Közel egy hete küzdünk további megawattokért Kárpátalja számára. Naponta elemezzük a helyzetet, és sem én, sem más megyében nem értik, miért nem módosították ezt a határértéket az elmúlt időszakban.”
Kárpátalja kormányzója hozzátette, a Zakarpattyaoblenergo megyei áramszolgáltatónak vészhelyzetek hiányában is szigorúan be kell tartania a lekapcsolási ütemtervet.
A Kárpáti Igaz Szó közösségi oldalán feltett kérdésünk kommentszekciójában sokan megfogalmazták véleményüket a témával kapcsolatban, ezekből szemezgetünk.
Volt, aki megértéssel fogadta: „Sajnos felkészülni nem lehet rá, csupán csak elfogadni a helyzetet. Kárpátalja Ukrajna része, az országban pedig háború van, várható volt, hogy minket is elér a szele. Úgy gondolom, nem kell támadni egymást amiatt, hogy kinek telik generátorra, inkább segítséget kellene nyújtani mindazoknak, akiknek szükségük van támogatásra. Telefontöltésre, vízre gondolok. Sajnos az emberekben nincs már sem együttérzés, sem lélek. Mi itt nyavalygunk, hogy néhány órát nincs áram, valahol már házaik sincsenek az embereknek. Nem lehet elfogadni, de mindenkor ki kell hozni a helyzetből a legjobbat. Sokkal könnyebb átvészelni ezeket a napokat, ha az ember nem méregbe gurulva szidja a vezetőséget, a polgármestert vagy bárki mást, ezzel csak magunkat emésztjük, a helyzeten azonban nem változtat semmit.”
Mások már kevésbé: „Hogy lehet napi 15-20 órás áramkimaradásra felkészülni? Az egy dolog, hogy az ember nehezen összekuporgat áramfejlesztőre, de emellé még saját benzinkútra is szükség lenne…
Az emberek örülnek, ha a mindennapi betevőre jut pénz, kinek van napi 500 hrivnyája benzinre?”
„Nem, erre nem lehet felkészülni. Megadják az ütemtervet, majd nem tartják be. Így hogyan készüljünk fel?…”
„Arra nem gondolnak, hogy minden elektronikai eszköz kiéghet. A töltőm már tönkrement, nem sok kellett, hogy a tévé is felmondja a szolgálatot. Mindennap szinte csak 1-2 órán keresztül van áram.”
„Csak gyertya, lámpa és powerbank. A generátor nem az én zsebemhez való.”
„Míg más országban 300-400 euró (12-16 ezer hrivnya) a generátor, addig Ukrajnában, amit már érdemes megvenni, az minimum 28 ezer hrivnya. Behozzák a külföldi terméket, majd jó pénzért itt eladják…”
Mint ismert, az ukrán állampolgárok számára engedélyezték, hogy adó- és vámmentesen hozzanak be az országba energiamegtakarítást elősegítő árucikkeket, köztük generátorokat. Többen éltek is a lehetőséggel, ugyanis a megyei vámszolgálat tájékoztatása szerint december 8-ig 6800 áramfejlesztőt importáltak Kárpátalján keresztül Ukrajnába, melyek értéke meghaladja az 50 millió hrivnyát.
Előző heti KISZó-kérdésünk is érdekelheti:
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.