A Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség (KMPSZ) megtartotta megyei beszámoló közgyűlését. A rendezvényre a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Esztergom termében került sor.
Hegedűs Csilla (Beregszász)
A szövetség immár 31 esztendeje támogatja a szülőföldön tevékenykedő magyar pedagógusok munkáját. Ezt mi sem bizonyította jobban, mint az a több száz tanár, aki részt vett az alkalmon. A légiriadó sajnos félbeszakította a közgyűlést, a résztvevők óvóhelyre kényszerültek, s Orosz Ildikó immár ott folytatta elnöki beszámolóját.
– Ez az év nem volt a legszerencsésebb a kárpátaljai magyarok számára, hiszen nemrég fogadták el a háborús viszonyok között a kisebbségekről szóló törvényt, ami rosszabb, mint az 1992-es törvény volt. Ez számos lehetőséget megvon tőlünk, úgy érezzük, hogy nem tekintenek minket őshonos lakosoknak, hanem bevándorlóknak. Megszüntették a kollektív jogainkat, csak az egyéni jogokat gyakorolhatjuk, ami kihat a teljes oktatási rendszerre, a szülőkre, a családokra, vagyis a magyar nyelvet visszaszorították a konyhákba – jegyezte meg a KMPSZ elnöke.
Dr. Szilágyi Péter, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkára elmondta, nehéz év van mögöttünk, s a háború eseményei és következményei sajnos sötét időszakot ígérnek továbbra is. Ezek tükrében talán sokszor el is feledkezünk arról, hogy lett volna minek örülni, mit ünnepelni. Dr. Szilágyi Péter több mint húsz oktatási és nevelési intézet vezetőjének nyújtotta át Polgár Judit sakkjátékos készségfejlesztő ajándékcsomagjait.
– Az elmúlt évek sikeres fejlesztései és korszerűsítései nemcsak a magyarságnak, hanem immár az ide menekülteknek is biztonságot, védelmet nyújtanak. Sőt, nemcsak itt, hanem a határ mindkét oldalán mindent megteszünk a bajba jutott magyarok és ukránok megsegítéséért – hangsúlyozta az államtitkár-helyettes.
Hozzátette, az egész magyarság érdekelt abban, hogy Ukrajna egy szuverén, kiegyensúlyozott, demokratikus jogállam legyen, ahol a nemzeti kisebbségek, köztük a kárpátaljai magyarok is biztonságban és nyugalomban élhetnek szülőföldjükön.
– Ezért sajnálatunkat fejezzük ki, hogy a napokban elfogadott „Ukrajna nemzeti kisebbségeiről (közösségeiről)” szóló törvény elfogadása és kidolgozása során nem vették figyelembe a kárpátaljai magyar érdekvédelmi szervezetek javaslatait. Meglátásunk szerint az elfogadott törvény továbbra sem rendezi a kárpátaljai magyar nemzeti kisebbség oktatási és nyelvhasználati jogait, a korábbi 1992-es nemzeti kisebbségi törvényhez képest pedig visszalépések vannak a korábban meglévő kisebbségi jogok tekintetében – emelte ki Szilágyi Péter. De vannak jó hírek is, mondta, mint például az, hogy a KMPSZ, a magyar kormány, a civil- és egyházi szervezetek támogatásának, valamint a helyiek akaraterejének köszönhetően Kárpátalján a magyar tannyelvű iskolákban sikerült elindítani a jelenléti oktatást. Végül kifejtette, az anyaország továbbra is mindent megtesz azért, hogy a kárpátaljai magyar szervezetek működését ebben a háborús helyzetben is biztosítani tudja.
Ahogy Novák Katalin köztársasági elnök mondta: „együtt vagyunk, és együtt leszünk, legyen bármilyen nehéz is az élet Kárpátalján, legyen bármilyen nehéz kihívások elé állított magyarnak lenni.”
Babják Zoltán is köszöntötte a közgyűlés résztvevőit. A Beregszászi kistérség polgármestere megköszönte azt az áldozatos munkát, amit a pedagógusok végeznek.
– Legyen Covid, áramszünet vagy légiriadó, online vagy offline, önök kitartóan tanítják a felnövekvő nemzedéket, hősiesen küzdenek nap mint nap. Meggyőződésem, hogy mi mindent túlélünk, képesek vagyunk rendezvényt szervezni, ha kell, még a pincében, az óvóhelyen is. A KMPSZ pedig minden egyes nap történelmet ír a kitartó tevékenységével, ezért nagy köszönet jár mind a szövetségnek, mind pedig vezetőjének, Orosz Ildikónak – hangzott el Babják Zoltán méltatásában.
A közgyűlésen ismertették a szövetség éves munkáját, eredményeit. Végül a KMPSZ elfogadott egy tizenkét pontból álló nyilatkozatot, melyben arra kéri az illetékes állami szerveket, hogy tegyenek meg mindent az oktatáshoz való egyenlő hozzáférés jogának valós biztosítása ügyében, különösen a nemzetiségi nyelven is oktató intézményi hálózat megőrzéséért.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.