Széljegyzet: Békésebb, boldogabb új esztendőt!

Új év, új remények, tartja a mondás. A karácsonyi csodavárás időszakában, az óév búcsúztatóját várva valahol tudat alatt abban reménykedtünk, hogy 2022 lezárultával véget érhet egy fejezet is. A háborús fejezet. Ám nagyon gyorsan ki kellett ábrándulni, alig ütött éjfélt az óra, már szembe is jött a rideg valóság, újra felzúgott a légiszirénák süvítő hangja. A vérengzés kitörése óta Kárpátalján már 200-nál is többször volt légiriadó, országszerte pedig közel 15 ezer alkalommal.

dunda györgy
Dunda György

Ha kicsit is kielemezzük a nagypolitika színpadán – Washingtontól Brüsszelen és Kijeven át Moszkváig – elhangzott újévi üzeneteket, a helyzet egyértelmű: még sokáig kísérik életünket a háborús viszonyok. Jelenleg nem látni azokat a forgatókönyveket, melyek a háború belátható időn belüli befejezésére utalnának. Volodimir Zelenszkij államfő, Mihajlo Podoljak elnöki tanácsadó és Kiril Budanov, az ukrán haderő felderítési főnöke meggyőződéssel üzente: 2023 a győzelem éve lesz, s Ukrajna visszaállítja az 1991-es határait. Az erőn felüli ellenállás anyagi háttere az előttünk álló esztendőben biztosítottnak tűnik, hiszen a 2023-as büdzsé finanszírozának több mint felét a Nyugat magára vállalta. Ha minden a terv szerint alakul, az USA és az EU 35 milliárd dollárnak megfelelő összeget szán Ukrajna megsegítésére, már januárban 3 milliárd euró érkezhet a kijevi államkincstár számlájára. Egyre inkább úgy tűnik, az orosz energiaterror sem törheti meg a társadalmat, melynek bizakodását az is táplálja, hogy mára kiderült: túloldalt a király meztelen, avagy az oroszlán fogatlan…

A túlzott hurráoptimizmust az sem mérsékli, hogy az elhúzódó háborút elképesztő pusztítások és veszteségek kísérik, s ma már azzal sem sokan törődnek, hogy az Ukrajnát megtámadó agresszor a katonai sikertelenségek ellenére továbbra is a világ egyik legnagyobb atomhatalmának számít, bár az ezzel való fenyegetőzés szerencsére csendesült. Egy friss ukrajnai felmérés szerint a megkérdezettek 62 százaléka semmilyen kompromisszumra nem hajlandó az agresszorral, 26 százalék ellenben nem utasítja el a diplomáciai tárgyalásokat. A többség még abban az esetben is a háború folytatását forszírozná, amennyiben elzárnák a külföldi háborús pénzcsapokat. Az elkövetkező hetekben a harcok intenzivitásának erősödésére lehet számítani, mert a felek így szeretnék javítani későbbi tárgyalási pozícióikat. Addig pedig továbbra is együtt kell élnünk a háború negatív hatásaival, a fájdalom, az embertelenség, a rombolás képeivel…

Rengeteg megpróbáltatást hozott a 2022-es esztendő, megtanultunk alkalmazkodni a megváltozott életkörülményekhez. A kárpátaljaiak leleményességéről legendák keringenek, most élesben bizonyítottuk eme tulajdonságunkat. S vélhetően 2023-ban is szükségünk lesz a túlélési technikák gyakorlására. Nincs olyan kárpátaljai magyar család, melynek az életét ne befolyásolta volna negatívan az orosz agresszió nyomán kirobbant pusztító háború, annak ránk vetülő kínkeserves következményei. Hirtelen tört ránk ez a veszedelem, mint ahogyan annak idején a Covid, miért ne történhetne meg ugyanilyen hirtelenséggel valami jó is, ami a háború, a vérengzés befejezése felé vinne bennünket.

Bármilyen nehéz is optimistának lenni, azért bizakodjunk egy békésebb, boldogabb új esztendőben, hiszen minden rossz után okvetlenül jönnie kell valami jónak is!

Kiemelt kép: AP Photo/Libkos
Forrás:
KISZó/Dunda György

Post Author: KISZó