Téli tárlat a háború árnyékában ● Kárpáti Igaz Szó

A jelent, a múltat és a jövőt ötvözi a Kárpátaljai Magyar Képző- és Iparművészek Révész Imre Társaságának (RIT) hagyományos Téli tárlata, amely december végén nyílt meg az ungvári Boksay József Szépművészeti Múzeumban. Idén a portrék, csendéletek, zsánerképek és tájképek mellett kiemelt témaként szerepel az ukrajnai háború. A kiállításon huszonkét művész munkája tekinthető meg, amelyeket az év folyamán készítettek az egyesület tagjai.

Szabó Sándor

– Nehéz év, nehéz évek állnak mögöttünk – kezdte éves beszámolóját Kulin Ágnes, a RIT elnöke. – A háború mindent felülír, ilyenkor változnak a fontossági sorrendek és a művészetre, kultúrára jutó figyelem, támogatás helyét más célok veszik át. Ebben a bizonytalanságban felerősödnek a félelmeink, de e szorongató, bezárt világban van remény is. E megterhelő időszak, akár valami újnak a kezdete is lehet. Hiszen számos példa volt arra, hogy a háborús helyzetek mennyi új alkotói ötletet, újdonságot hoztak magukkal.

A háborús időszak ihlette művészeti alkotások, műfajukat, technikájukat tekintve lehetnek különbözőek, ám fő céljuk, hogy segítsenek a sebeink begyógyításában.

A társaság elnöke köszönetet mondott mindazon szervezetnek és közreműködőnek, melyek, illetve, akik segítik a RIT tevékenységét. Többek között Magyarország Nemzetpolitikai Államtitkárságának és Potápi Árpád János államtitkárnak, Magyarország kárpátaljai külképviseleteinek, a Kárpátaljai Megyei Közigazgatás Kulturális Főosztályának, valamint a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolának.

Kulin Ágnes – akit a szeptemberi tisztújító közgyűlésen újabb öt évre választottak meg az elnöki posztra – emlékeztett arra, hogy az utóbbi hetekben Ungváron és Munkácson több tárlat is nyílt, amelyek az adventi időszakban az alkotás és a kultúra fontosságára hívták fel a figyelmet.

– Ezek az események arról tanúskodnak, hogy nem állt meg az élet, nem valósult meg az a terv, hogy itt, Ukrajnában mindennek vége szakad – fogalmazott.

Az eseményen bemutatták a társaság 30. jubileumára megálmodott albumot, amelynek digitális változata a RIT honlapján is elérhető. Az idén az album kiegészítéseként elkészült egy film, amely a társaság 30 évét öleli fel, és amelyben a társaság négy még Kárpátalján élő alapítótagja Benkő György, Erfán Ferenc, Id. Hidi Endre és Réti János fejti ki gondolatait.

Idén két, 30 éven aluli fiatal alkotó – Ruszin Noémi és Palincsak Jana – részesült a RIT ösztöndíjában, és vehette át az ezzel járó oklevelet.

A szervezők a kiállítás anyagában jelent, a múltat és a jövőt ötvözték. Több generáció alkotásai tekinthetők meg, ami egyfajta reményt sugároz. A tárlat a kárpátaljai képzőművészet széles skáláját tárja a látogatók elé, idősebb Hidi Endre kerámiájától kezdve a díjazott fiatal alkotók festményeiig. Láthatók a kárpátaljai festőiskola hagyományait követő alkotások. Az évszakokat felölő kiállítás tájképein, portréin és csendéletein megmutatkoznak a kárpátaljai tavasz, nyár, ősz és tél színei. Míg egy másik teremben absztraktabb munkákkal, grafikai, valamint iparművészeti alkotásokkal találkozhatunk, legtöbbjük valamilyen természeti jelenségből indul ki. Helyet kaptak a kiállítás anyagaiban olyan alkotások is, melyekben a háborús tematika tükröződik.

A kiállítás keretében a kárpátaljai 128. hegyidandár megsegítésére is gyűjtöttek. A tárlat 2023. január 22-ig tekinthető meg.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó