Szakértő: nem lesz újabb üzemanyagválság │ KISZó-háttér

Az orosz agresszió egyik következménye a 2022 tavaszán kezdődött üzemanyagválság volt. A háború előtt az ország benzin- és gázolajszükségletének jelentős részét az Oroszországból és Belaruszból származó szállítmányok fedezték. 2021-ben a benzin 50%-át, a gázolaj 62%-át az említett országokból importálták.

Bujdosó Ivett

Éppen ezért 2022-ben Ukrajna új üzemanyagpiac kiépítésére kényszerült. Szinte teljes mértékben lecserélte ellátási forrásait, és megváltoztatta a szállítási logisztikát. Szerhij Kujun, az A-95 Consulting Group igazgatója szerint Ukrajna az első ország, amely megfordította az olajtermékek megszokott kereskedelmi útvonalát, az ellenkező irányba kényszerítve ezzel a teljes energiapiacot.

Elkészülhet a kisebbségi törvénytervezet?

Az A-95 igazgatója hangsúlyozta, hogy Ukrajna nemcsak az üzemanyag-ellátási piac földrajzi helyzetét változtatta meg, hanem a szállítási logisztika új, közúton történő kivitelezését is megteremtette.

„Európában senki sem hitt benne, de mi megcsináltuk – fogalmazott Szerhij Kujun. – Háborús körülmények között ez az egyetlen életképes modell.”

Audrius Stropus, az AMIC Energy osztrák benzinkúthálózat ukrajnai vezérigazgatója szerint a márciusi tapasztalatokból kiindulva nagy valószínűséggel kijelenthető: nem fordul elő újra hasonló méretű üzemanyaghiány. Kezdetben ugyanis nem annyira az elérhetőséggel volt a probléma, hanem a megszokott logisztikai láncok megszűnése okozott fejtörést.

Dől a pénz az EU-ból Ukrajnába

Időbe telt az új útvonalak kidolgozása és kialakítása. És bár az üzletág rövid időn belül alkalmazkodott a megváltozott körülményekhez, az üzemanyagpiac további fellendülése és fejlődése előtt számos kihívás áll.

Egyik ezek közül a működő finomítók hiánya. Napjainkban Ukrajna az egyetlen ország Európában, ahol nincs működő olajfinomító.

Ennek a fogyasztó fizeti meg az árát. Az összeg a szállítás típusától és az útvonal hosszától függ. Mindenesetre nem olcsó.

Több pénzt utalnak haza az ukrajnai vendégmunkások

Ukrajnának új infrastruktúrát kell kiépítenie az üzemanyagpiac számára. Audrius Stropus lehetőségként említi, hogy az ország átválthat azonos szélességű vasúti vágányokra a Litvániából származó üzemanyag-ellátáshoz, majd a jövőben csővezetékkel is összeköthetné a két országot a dízelüzemanyag megszakítás nélküli szállításáért.  Véleménye szerint mindenképpen át kell állni a posztszovjet modellről – amikor is az ellátás keletről és északról érkezett – európaira, amely az EU-val közös logisztikát igényel.

Az új módszerek milliárdos befektetéseket vonzhatnak, ám átlátható játékszabályokat követelnek meg minden piaci szereplőtől.

A vállalkozások és a befektetők védelme nélkül a fellendülés sikertelenségbe torkollhat.

Az ilyen nagyszabású projektek megvalósításához egyértelmű tervre van szükség, majd pénzügyi támogatásra, amelyhez az EU-nak, az USA-nak, a nemzetközi pénzintézeteknek (Világbank, IMF stb.) és a magánvállalkozásoknak is csatlakozniuk kellene. Nem  maradhatnak el a pénzügyi garanciák, a kockázatbiztosítás és a projektmenedzsment átláthatósága sem.

A teljes fellendülés érdekében Ukrajnának egységes gazdasági modellt kell létrehoznia, amely hatékonyan működik mind a háború idején, mind annak befejezését követően.

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó