Széljegyzet: Takarékoskodj!

Talán nincs is olyan család, ahol ne ismernék a Gazdálkodj okosan! – sokak szemében a Monopoly magyar változata – társasjátékot. A több mint fél évszázados játék megjelenése és napjainkban is tartó sikerszériája közé beékelődik egy másik, szintén a gazdasági döntésekre koncentráló, gyermekek számára is érthető és elérhető darab, a Takarékoskodj!. Fiatalkori emlékeimből felsejlik ez utóbbi gondolata, amint akkoriban az utcabeli barátaimmal – két fogócska és bújócska között – előszeretettel foglalatoskodtunk e társasjátékkal. Óriási táblája nem fért bele a dobozba, így külön reklámtáska kellett a „szállításához”. A család mindig mosolyogva nézte, ahogyan mi, 10 év körüli gyerekek egyik sáncpartról a másikra cipeljük magunkkal a hatalmas társasjátékot, majd felnőtteket megszégyenítő komolysággal, megfontoltan kezeltük a pénzügyeinket. Emlékszem, az első cél legtöbbünknek a telekvásárlás volt, mely után vajmi kevés összegből gazdálkodhattunk. Ám „szerencsés napokon” még autóra is futotta.

Bujdosó Ivett

A való életben azonban már nemcsak a pénzzel, de a játékban fel sem merülő, napjainkat megkönnyítendő, ám legtöbbször inkább csak megkeserítő gázzal, villamosenergiával, egyes esetekben pedig még az élelmiszerrel is takarékoskodni kell. Hiszen nem enged szorításából az áramhiány, a több mint három hónapja tartó, az ukrán energetikai infrastruktúrát érő rakétacsapások miatt azóta is országszerte többórás lekapcsolásokat eszközölnek. Emiatt csökkent a vállalkozók bevétele, amit sokan áremeléssel kompenzáltak.

Visszatekintve az elmúlt esztendőre kiderül, hogy legnagyobb mértékben a tojás (+80,7%), a gyümölcs (+70,5%) és a zöldség (+49,6%) drágult Ukrajnában. Az Állami Statisztikai Szolgálat tájékoztatása szerint a hal 44,5, a cukor 32,9 a pékáru 29,7, a száraztészta 27,5 százalékkal drágult. Összességében az élelmiszerárak átlagosan 33,5 százalékkal emelkedtek, szakértők szerint pedig további drágulás várható.

Némi könnyebbséget jelent, hogy 2022 nyarán a parlament a közüzemi díjak emelésére vonatkozó moratórium bevezetéséről döntött. A dokumentum, melyet a Legfelső Tanács még július 29-én fogadott el, a hadiállapot idején és az azt követő hat hónapban a gáz, a fűtés és a melegvíz díjának szabott korlátokat. Akkor talán még nem sokan gondolták, hogy a kék láng helyett áram nélkül telik majd a fűtési szezon.

A hiányos áramellátás ellenére idén januártól a háztartási fogyasztók számára nem, ám a vállalkozásoknak átlagosan 1,5 százalékkal drágul a villamosenergia. Arra, hogy ez mivel járhat, a harmadik bekezdést olvasva rájöhetünk.

A játék sok mindenre nem tanított meg, számos eshetőségre nem készített fel, ám egyre biztosan rávezetett: takarékoskodhatunk a pénzzel, az idővel, az energiaforrásokkal, az élelmiszerrel, önmagunkkal, ám semmiképp se fukarkodjunk az egymás iránti jóindulattal, az emberséggel és az empátiával.

Forrás:
KISZó/Bujdosó Ivett

Post Author: KISZó