A Pro Cultura Subcarpathica civil szervezet és a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola színes zenei összeállítással méltatta a Magyar Kultúra Napját. A rendezvény a Zenei Esszenciák címet kapta, ugyanis csodálatos összeállításokkal léptek fel a Beregszászi Kodály Zoltán Művészeti Iskola és a Tulipán Tanoda Magyar Népművészeti Iskola oktatói és növendékei. Az ünnepségnek a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Esztergom terme adott otthont.
Hegedűs Csilla
A rendezvény kezdetén Mónus Dóra, a főiskola filológiai tanszékének oktatója szavalta el Kölcsey Ferenc Himnusz című versét, a magyarság egyik legfontosabb költeményét, a magyar nép nemzeti imáját. Az alkotás Beregszászhoz is kapcsolódik oly módon, hogy a költő, miután Szatmárcsekén letisztázta a kéziratot, a művét a hozzá legközelebb eső postahivatalban, azaz Beregszászban adta postára. Erről tanúskodik az épület falán elhelyezett emléktábla is.
A rendezvényt Orosz Ildikó, a Rákóczi-főiskola és a Pro Cultura Subcarpathica civil szervezet elnöke nyitotta meg.
– Ma a művészeti iskola és a Tulipán Tanoda pedagógusai és növendékei mutatják be, hogyan őrizzük mi a magyar kultúrát Kárpátalján – mondta,
s arra kérte a megjelenteket, úgy térjenek haza, hogy ebből merítkezzenek, és adják át, amit láttak és hallottak. Ugyanis a kultúra csak akkor marad meg, ha továbbvisszük, továbbadjuk és a sajátunknak tekintjük.
Az alkalmon az előadók a komolyzene és a népzene ötvözése által kínáltak kulturális feltöltődést a megjelenteknek. A művészeti iskola tanulói zongorán, klarinéton, hegedűn, tárogatón játszottak. Kovács Sándor hangszerelésében magyar népdalcsokor csendült fel. De hallhattunk részletet Kálmán Imre Csárdáskirálynőjéből, a tanárokból álló harmonikaegyüttes pedig Bartha Henrik Casino Csárdását adta elő.
A Tulipán Tanoda Magyar Népművészeti Iskola tanulóinak előadásában Beregi népdalcsokrot hallhattunk, a Kokas Banda kíséretében Kokas Erzsébet szatmári népdalokat énekelt, Csákány Marianna pedig megzenésített versekkel lépett színpadra.