Babják Zoltán, a Beregszászi kistérség polgármesterének meghívására érkezett Beregszászba Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere. Magyarország fővárosa és Kárpátalja magyarságközpontja testvértelepülési kapcsolatot ápol, az egyezményt 2017-ben Babják Zoltán a korábbi főpolgármesterrel, Tarlós Istvánnal írta alá, aki sokszor részesítette támogatásban a Vérke-parti várost. A főpolgármester egyrészt tájékozódott a beregszásziak helyzetéről, másrészt arról érdeklődött, mire lenne szüksége a városnak. Most sem érkezett üres kézzel.
Hegedűs Csilla
Babják Zoltán és a képviselőtestület egy része a polgármesteri hivatal dísztermében fogadta Budapest főpolgármesterét és kíséretét. A vendéglátó szólt a jelenlegi helyzetről. Mint mondta, minden egyes testületi ülésen olyan döntéseket igyekeznek hozni, hogy anyagilag is támogathassák az ország védelmi képességét.
– Ezzel talán el is árultam, hogy a háború kitörése óta városfejlesztésre költeni nincs lehetőségünk, csak a fenntartásra. A Budapest és Beregszász közötti testvérvárosi kapcsolatnak köszönhetően az elmúlt évek során többek mellett műfüves pályát tudtunk átadni a Kossuth Lajos nevét viselő gimnáziumban, illetve egy korszerű játszóteret a város egyik lakótelepén – fejtette ki Babják Zoltán.
Az oktatási intézmények bemutatásával kapcsolatban elmondta, a városban több iskolában zajlik magyar nyelvű oktatás, ezek közül meg is látogattak egyet.
– A képviselőkkel tanácskozva is, és a stratégiai fejlesztésünk alapján is azt tapasztalom, hogy az energetikai krízis minket is érzékenyen fog érinteni. De bízom benne, hogy a háború vége előtt meg tudjuk határozni, milyen módosításokat kell és lehet elvégezni ahhoz, hogy geotermikus energiát, vagy a vízenergiát tudjuk használni, s közszolgálati intézményeink energiafelhasználását hatékonyabbá tudjuk tenni. Ebben tudna Budapest segíteni. A karbantartáshoz szükséges erőgépekből is nagy a hiány, ezért azt is szívesen elfogadnánk, ha traktort, exkavátort, szállító járműveket kaphatnánk a magyar fővárostól. Mint ahogy további térfigyelő kamerákra is nagy szükségünk lenne.
Most, a közvilágítás hiányában, még fontosabbá vált az, hogy a térfigyelő kamerarendszerünket bővítsük, javítva ezzel a közbiztonságot – tette hozzá Babják Zoltán,
majd köszönetet mondott Karácsony Gergelynek, hogy érdeklődik a város problémái iránt, és azon reményének adott hangot, hogy a jó kapcsolat és az együttműködés a továbbiakban is megmarad. Neki ugyanis az az elsőrendű feladata, hogy mindent megtegyen az itt élőkért, azért, hogy a közösség gyarapodjon.
– Egyértelmű, ezen a területen most nem állunk a legjobban, de én és a csapatom azért tesszük a dolgunkat, hogy akik elmentek, visszajöjjenek, hogy Beregszász újra harmincezres város legyen – szögezte le.
Karácsony Gergely elmondta, amikor szűk egy évvel ezelőtt értesültek a háború kitöréséről, azonnal felvették a kapcsolatot Beregszász polgármesterével, hogy felajánlják a segítségüket.
– Most mi nemcsak együttérzésünket hoztuk Budapestről, hanem olyan műszaki cikkeket, amelyek remények szerint segítenek a város működésében, ezek között a legfontosabb a közvilágítási problémák kezelésében az emelődarus kocsi. Emellett nyolc darab mosó- és szárítógépet hoztunk, és többek között most is azért vagyunk itt, hogy megtudjuk, mire van még szüksége a városnak. A Beregszász és Budapest közötti kapcsolatok fejlesztésében mindkét elődöm élen járt, Tarlós főpolgármester úr is többször járt itt, és örülünk annak, hogy voltak olyan beruházások, amelyek arra emlékeztetik a beregszásziakat, hogy Budapest támogatását és szolidaritását mindenkor élvezhetik. Abban bízom, hogy ez a kapcsolat a továbbiakban még inkább elmélyül, és azt remélem, hogy hamarosan nemcsak arról kell beszélnünk, hogy a háborús helyzetben milyen segítség kell, hanem arról, hogy a béke időszakában hogyan tud Budapest hozzájárulni Beregszász és egész Ukrajna fejlesztéséhez – fogalmazott Karácsony Gergely.
Budapest főpolgármestere hozzátette, véleménye szerint is az energia a jövő nagy kérdése, és ez sajnos összefügg a háború kérdésével is. Éppen ezért az anyaföldben található „aranytartalék” kiaknázásában, hasznosításában igyekszik Budapest segíteni, szakemberek érkeznek majd a magyar fővárosból, hogy felmérjék a lehetőségeket, azt, hogyan lehet a föld mélyében nyugvó energiát akár a turizmus, akár az energiaellátás területén hasznosítani.
Arra az újságírói kérdésre, hogy mi a véleménye a Kárpátalján kialakult helyzetről, Karácsony Gergely kifejtette,
minden magyar nemzetiségű polgár abban érdekelt, hogy a kárpátaljai magyarok jogai a nyelvhasználatban, és az anyanyelvi oktatásban érvényesüljön.
– Háborús helyzetben egyértelműen a béke az elsődleges dolog, de azt gondolom, hogy Ukrajna uniós csatlakozási folyamatában lehet érvényes garanciákat kapni arra, hogy a kárpátaljai magyarok használhassák az anyanyelvüket, nemzeti szimbólumaikat, megőrizhessék nemzeti identitásukat. A magyar belpolitikában kormány és ellenzék ugyanazt gondolja: a kárpátaljai magyaroknak járnak azok a kollektív nemzetiségi jogok, amelyek Európában minden nemzetiséget megilletnek – hangsúlyozta Budapest főpolgármestere.
Karácsony Gergely és kísérői az Európa-Magyar Házba is ellátogattak, ahol dr. Zubánics László, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség elnöke, és Horváth László önkormányzati alelnök fogadta őket. Zubánics László szólt az oktatási rendszerről, ami hagy maga után kívánnivalót. Mint mondta, a felek sokszor úgymond elbeszélnek egymás mellett, ezért nem egyszerű a törvények betartása. Kihangsúlyozta, példaértékű az, amit a magyar emberek megtettek, és megtesznek a Magyarországra érkezett ukrajnai menekültekért, lehetőségükhöz mérten segítik, támogatják őket.
– A mi feladatunk viszont az, hogy az itthon maradtakat segítsük, hiszen nagyon sok csonka család maradt itt. Mégis úgy véljük, ameddig „csak” a családfő nem tartózkodik ideiglenesen itthon, az a jobb verzió, a rosszabb, ha a család többi tagja is úgy dönt, hogy elhagyja a szülőföldjét, ugyanis akkor már csekély az esély arra, hogy valaha is visszajönnek – magyarázta az UMDSZ elnöke.
A látogatás másnapján Babják Zoltán végigkísérte a vendégeket a városban, intézményeket látogattak meg, valamint megtekintették a makkosjánosi líceumot és óvodát. Karácsony Gergely itt-tartózkodása során megbeszélést folytatott a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) képviselőivel is.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.