Nem ússzuk meg a további drágulást – a kínálat nem, az árcédula viszont folyamatosan változik │KISZó-háttér

Az ukrán Állami Statisztikai Szolgálat szerint 2022-ben a termékek és szolgáltatások ára átlagosan csaknem 23 százalékkal emelkedett Ukrajnában. Az élelmiszerek összességében 27,1 százalékkal drágultak. Különösen a zöldségfélék (+68,5%) és a gyümölcsök (+27,7%) fogyasztói árának növekedése volt tapasztalható.

Bujdosó Ivett

A vitaminokkal teli finomságok drágulását elsősorban Herszon és Zaporizzsja megye termékeny földjeinek bombázása idézte elő, a háború előtt ezekről a területekről biztosították szinte egész Ukrajna zöldség- és gyümölcsszükségletét.

Az üzemanyag, a vetőmag és a műtrágya drágulása további kihívást jelentett a mezőgazdasággal foglalkozók számára. Emellett a gazdálkodók egy részét az ország instabil helyzete is visszatartotta. A folyamatos áramszünetek a termény tárolását is megnehezítik.

Mi várható idén?

Bármilyen nehézségekbe is ütközik a zöldség- és gyümölcstermesztés, az ukrán kiskereskedők igyekeznek kielégíteni vásárlóik igényeit. Ezért szükség esetén aktívan keresnek és találnak alternatív szállítókat. A vezető áruházláncok arról számoltak be, hogy boltjaik polcain a tavalyi évhez képest alig változott a kínálat.

„Az ATB hálózat üzleteiben a zöldség- és gyümölcskínálat nem változott a múlt év azonos időszakához képest. A választék az üzlet földrajzi elhelyezkedésétől függően kis mértékben eltérhet. Tavaly is így volt” – fejtette ki a cég sajtószolgálata.

A Szilpo hálózat a thai mangótól, a maracujától és a papayától búcsúzott, emellett kismértékben növelték az import arányát olyan árukategóriákban, mint a paradicsom, uborka, káposzta.

Katerina Nyicsajeva, a Varus cég zöldség- és gyümölcsrészlegének igazgatója megjegyezte, a hálózatnak nehézségei vannak olyan kategóriák ellátásában, mint az ukrán üvegházi zöldségek és zöldségfélék, ami az importtermékek arányának növekedésével járt. Hálózatukban jelenleg nem kapható retek és zeller, amelyeket főként Herszon megyében termesztettek, fejtette ki Nyicsajeva. Hozzátette, az ukrán beszállítók kis készlettel rendelkeznek sárgarépából és hagymából, így ezeket a termékeket a közeljövőben valószínűleg importálni fogják.

Az árak emelkedése elkerülhetetlen

Az ukrán zöldség- és gyümölcspiacot markáns szezonalitás jellemzi: a betakarítás idején az árak alacsonyabbak, majd fokozatosan emelkednek.

„A tavasz közeledtével szezonálisan drágulni fognak a zöldségek és a gyümölcsök, ez a tendencia minden termékre érvényes lesz. Például a burgonya és az alma ára – a jó termés révén – lassabb ütemben emelkedik” – fejtette ki Szvitlana Litvin, az Ukrán Agráripari Klub (UKAB) elemzője.

Ám a káposzta és a sárgarépa, a szakember szerint, jelentősebben drágulhat, mert szűkösebb a kínálat.

Elemzői becslések szerint január folyamán az alma 5,8 százalékkal, kilogrammonként 12,30 hrivnyára drágult.

Az import mandarin és banán ára 8,6 százalékkal, illetve 1,8 százalékkal 72,17 hrivnya/kg-ra, illetve 70,45 hrivnya/kg-ra nőtt. Ezzel szemben olcsóbb lett a narancs és a citrom.

Az ukrán agrárgazdasági intézet előrejelzése szerint 2023. február végére a gyümölcsárak további 7-10 százalékos emelkedése várható, a zöldségek pedig 5-7 százalékkal drágulnak.

Nem lesz hiány

Bár a zöldségek és a gyümölcsök ára egyelőre nem csökken, szakértők szerint ezekből az élelmiszerekből nem kell hiányra számítani. Az agrárgazdasági intézet számításai szerint Ukrajnában a kínálat elegendő a lakossági kereslet kielégítésére, kizárólag hagymából lehet hiány.

„Idén mintegy harmadával kevesebb hagymát takarítottak be a termesztésre szakosodott Herszon megyében, emellett az Ukrajna által ellenőrzött területeken a kedvezőtlen időjárás miatt alacsony terméshozam és a termékminőség is negatívan befolyásolta a mennyiséget” – fejtette ki Szvitlana Litvin.

Az elemző szerint ezt a kérdést részben importtal lehet megoldani, ám ez elég drága lesz, ugyanis az EU-s országokban is drága a hagyma.

„Az előző évhez képest 2022-ben ugrásszerűen, mintegy 43 százalékkal nőtt a zöldségimport. Zöldséget elsősorban Törökországból és Lengyelországból szállítottak Ukrajnába. Jelentős mennyiségben importáltak paradicsomot, hagymát, fokhagymát, káposztát, sárgarépát, céklát és uborkát” – fogalmazott Olekszandr Hmelevszkij gazdasági szakértő.

Véleménye szerint már csak azért sem lesz hiány, mert Ukrajna lakossága a háború miatt több millióval csökkent, hiszen sokan a kényszermigráció mellett döntöttek.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó