Adni öröm, de sokszor fejtörést okoz…
Február 14-e Szent Bálint avagy Valentin napja, a szerelmesek ünnepe, amikor az emberek világszerte virággal, apró ajándékkal lepik meg kedvesüket, szeretteiket. A Bálint-nap pontos eredete a homályba vész, a római életszeretet, a keresztény hit és a népszokások egyaránt nyomot hagytak rajta.
Varga Brigitta
A Valentin-nap gyökerei a kereszténység előtti időszakra nyúlnak vissza. Február 14-én tartották ugyanis az ókori Rómában a Luperkália nevű termékenységi ünnepet. Ezen az éjszakán a fiatal nők felírták és egy kerámiakorsóba helyezték nevüket, a férfiak húztak, és az így alakult párok az ünnepség idejére vagy egész életükre együtt maradtak.
Egy legenda szerint a harmadik század végén II. Claudius, az akkor hatalmon lévő császár elrendelte, hogy a fiatal férfiak nem köthetnek házasságot – az uralkodó szerint így jobb katonák váltak az ifjakból. Csakhogy egy Valentin nevű keresztény pap nem tartotta tiszteletben a császár akaratát, és titokban megeskette a szerelmeseket. A császár emiatt börtönbe vetette, és halálra ítélte. A rabságban töltött idő alatt Valentin összebarátkozott az egyik börtönőr lányával. A legenda úgy szól, hogy a leány vak volt, a pap azonban hitének erejével csodát tett és meggyógyította. A férfi életét azonban ez sem mentette meg.
A kivégzése napján búcsúüzenetet küldött a lánynak, amit úgy írt alá: „A te Valentinod”. A hagyomány szerint innen ered a Valentin-napi üzenetküldés szokása.
Végül 496-ban I. Geláz pápa elrendelte, hogy a szentként tisztelt Valentinra (magyar fordításban Bálintra) a pogány Luperkália ünnepnapjával majdnem pontosan egy időben, február 14-én emlékezzenek – egyúttal az előbbi ünnepet betiltotta. Azóta e nap fokozatosan a szerelmes üzenetek napjává vált, és Szent Valentin lett a szerelmesek védőszentje.
A magyarok körében a XX. század éveiben jelent meg sokakban az igény, másokban pedig a merev ellenállás az ünneppel kapcsolatban. Vannak, akik rajonganak érte, míg mások gyerekesnek tartják. Bár nem csak február 14-én kell kimutatnunk a szeretetünket, egy kis figyelmesség jólesik télvíz idején is, legyen szó friss kapcsolatról, vagy akár több évtizedes házasságról.
Salánki Annamária és Jávorszky Dániel idén ünnepli megismerkedésük 3. évfordulóját.
– Mi örülünk annak, hogy van egy nap, ami csak a szerelmesekről szól. Bár úgy látom, a baráti társaságomban eléggé megoszló véleménnyel vannak erről a fiatalok. Sokan közömbösek iránta, míg mások gúnyos megjegyzéssel illetik azt, aki rajongva várja. Mi Danival az első alkalommal nagy és drága ajándékot vettünk egymásnak, az idő múlásával azonban inkább hasznos dolgokkal lepjük meg a másikat.
Kiss Sándor és szerelme, Penyák Viktória Zsófia 4 éve alkot egy párt. A szürtei fiatalember elmondása szerint minden év február 14-én meglepetéssel készülnek.
– Minden éven megajándékozzuk egymást, majd egy romantikus vacsorával zárjuk a napot. Macit, csokit, virágot szoktam adni e napon. Az ünnep közeledtével előfordulnak bizonyos célzások, hogy én mit kapok majd, vagy ő mire vágyik, de ezek általában humoros, nem komolyan vehető utalások. Fontos számunkra, hogy ez a nap ne csak az ajándékozásról szóljon, inkább minőségi időt töltsünk el együtt. Ha éppen az adott nap nem kerül erre sor munka és egyéb elfoglaltság miatt, akkor egy későbbi időpontban bepótoljuk. Korábban előfordult, hogy a baráti társaságban lévő párokkal elmentünk szaunázni, majd ott elfogyasztottunk egy finom vacsorát.
Arra a kérdésre, hogy mi lehet az ideális ajándék egy férfi számára, mindössze annyit mondott: zokni, abból sosincs elég.
Beszkid Sztella és Kulcsár Ákos több mint 4 éve vallott szerelmet egymásnak.
– Számomra ez egy kedves ünnep és fontos, hogy együtt töltsük e napot – fogalmazott Sztella. – Közös programot szervezünk és veszünk valamit a másiknak. Én korábban például készíttettem egy olyan puzzlét, amin egy közös fotónk szerepelt, és azt közösen raktuk ki. Sütöttem szív alakú tortát, parfümmel és édességgel leptem meg Ákost. A párom szintén hasonló ajándékot szokott venni nekem: virágot, egy hatalmas plüss szivecskét, édességet, parfümöt stb.
Ajándékozni öröm, de azért ne legyünk álszentek: sokszor nagy fejtörést okoz, hogy kitaláljuk, mivel is lepjük meg kedvesünket. Ráadásul a legjobb szándék ellenére sem sikerül mindig eltalálnunk a megfelelő meglepetést. Sokszor felmerül a kérdés, hogy létezik-e tökéletes ajándék? Manapság már hatalmas a kínálat virágból, ajándéktárgyból, csokoládéból stb. Ezenkívül egy romantikus vacsorára, utazásra is számos lehetőség van. A boltokban már január elejétől piros, szivecskés ajándéktárgyak kelletik magukat a polcokon, ugyanis a kereskedők erre az időszakra időzítik tematikus ajánlataikat.
Jelképes ajándék lehet ilyenkor egy páros kulcstartó, amely már 45 hrivnyától kapható.
Virágok közül legtöbben a rózsát és a tulipánt választják. Sutka Dóra az ungvári Planeta Kviti virágüzletben dolgozik.
A palágykomoróci fiatal lány elmondta, a rózsa szálanként 80 hrivnyába kerül, míg az ilyenkor trendinek számító 80 centiméteres vörös rózsa ára akár a 150 hrivnya is lehet. A tulipán szálanként 45 hrivnyáért kapható. Egy csodaszép virágcsokor ára 500-tól 1500 hrivnyáig terjed, a szerelmesek átlagosan 600-800 hrivnyáért vásárolnak kompozíciókat. Az idősebb korosztály vágott virág helyett cserepes növényeket vesz.
Az egyedi igények szerint készült ajándékcsomagok és csokiboxok iránt is nagy az érdeklődés, ezek ára a dobozok tartalmától függ.
Egy mutatós alkotásért például 300 hrivnyától akár 1500 hrivnyát is elkérhetnek. Népszerűek a plüssmackók is.
Mint megtudtuk, egy 45 centiméteres maci 250 hrivnyába, míg egy óriás, 140 centiméteres plüss 1600 hrivnyába kerül.
Sárközi Kitti, a Dekorka ajándéküzlet társtulajdonosa lapunknak elmondta, a karácsony után rögtön a Valentin-napra készülnek, mivel alig több mint egy hónap áll a rendelkezésükre, hogy megtöltsék az üzlet polcait szebbnél szebb árukkal.
– Sok megrendelést kapunk ilyenkor, de a boltban is csodás tárgyakat találhat, aki betér hozzánk. Nem mindenkinek van konkrét elképzelése arról, mivel szeretné meglepni párját. Előfordul, hogy más feliratot kérnek a kiszemelt ajándékra, vagy más színben szeretnék.
– Most miből választhat az ide betérő?
– Kézzel festett borosüveg hozzá illő poharakkal, hímzett törölköző, páros bögre, kopogtatók, asztaldíszek, kötények, pólók, tollak, söröskorsó – ezek azok, amit keresnek. Többnyire nők vásárolnak, így a virágos minta a menő, valamint a „Ketten vagyunk mi egy egész” feliratú ajándékokat kérik sokan. Törekszem arra, hogy ne a megszokott, már-már unalmasnak vélt dolgokat kínáljuk, hanem minél kreatívabb és különlegesebb ajándékot válasszanak az ide betérők.
Az üzletvezető elmondta, ajándékügyben nem igazán van felső határ, de a vásárlók többsége 300–400 hrivnyát költ ajándékokra.
– Vannak, akik csak a párjuknak keresnek ajándékot, de akad, aki páros dolgokat vásárol, amelyből egy nála marad: ilyenek a pólók, a bögrék, a törölközők.
Kitti még megjegyezte, a Valentin-nap nemcsak a fiatalok ünnepe, sok középkorú vagy idősebb ember is betér hozzájuk a boltba.
– A fiatal korosztályra az utóbbi pár évben jellemző, hogy külföldre mennek dolgozni. A háború kitörése után különösen sokan hagyták el Kárpátalját, így a mi vásárlói körünk is megfogyatkozott. Van egy-két megrendelőnk, aki a decemberi ünnepekre hazatért, és már akkor megrendelte nálunk az ajándékot, majd januárban visszament és elvitte magával. Sok 30 és 50 év közötti vásárlónk van, az ő esetükben nem a szivecskés és mackós dolgok a kelendők, sokkal inkább a magyar motívumok, a bibliai idézetek.
Valentin-napi szokások a nagyvilágban:
• Az Egyesült Államokban csaknem egymilliárd üdvözlőlapot küldenek ilyenkor egymásnak a szerelmesek, a karácsony után ez a második legforgalmasabb nap a postán.
• Japánban csak a hölgyek ajándékozzák meg a párjukat, méghozzá csokoládéval – de akár férfi ismerőseiket, munkatársaikat is –, a férfiak pedig egy hónap múlva, a Fehér nap nevű ünnepen viszonozzák ezt.
• Dél-Koreában van ezek mellett egy Fekete nap is: ez a „vigasznap” azoknak, aki sem február 14-én, sem március 14-én nem kaptak ajándékot.
• Finnországban és egyes latin-amerikai országokban ez a nap nemcsak a szerelem, hanem a barátság napja is. Ilyenkor a barátok képeslapot küldenek egymásnak, vagy kisebb ajándékokkal lepik meg a másikat.
• Peruban 2011 óta munkaszüneti nap február 14-e.
• Lengyelországban, Chelmno plébániatemplomában évszázadok óta tisztelnek egy Szent Bálint-ereklyét. Február 14-én pedig minden évben megünneplik a vértanú és a szerelmesek ünnepét.
Bálint-napi hagyományok Magyarországon
• Ha egy hajadon ezen a napon verebet lát, szegény emberhez fog hozzámenni – de boldog lesz. Ha azonban egy tengelice repül át felette, akkor gazdag férfi felesége lesz.
• Ha egy fiatalasszony Bálint napján félbe vág egy almát, amennyi magot talál benne, annyi gyermeke fog születni.
• Bálint-napon babérlevelet kell a párna alá tenni, így a fiatal leány megálmodja a jövendőbelije nevét.
• Bálint napjának reggelén a szerelmes csók szerencsét hoz.
• A népi hagyomány szerint ha Bálint-napon hideg, száraz idő van, akkor jó lesz a termés.
• A babona szerint mókust látni ezen a napon nem számít jó jelnek: annyit jelent, hogy az ember jövendőbeli párja igencsak zsugori lesz.
• Ha egy szerelmes pár azt szeretné, hogy szerelmük örökké tartson, mindkettejük hajszálát bele kell sütni a tésztába, és közösen elfogyasztani.