A P. Frangepán Katalin Gimnázium beregszászi bázisóvodája és a Tulipán Tanoda Magyar Népművészeti Iskola közös szervezésében farsangi módszertani foglalkozást tartottak.
A legkisebbeknek, a Micimackó és a Mókus csoport népviseletbe öltözött tagjainak, Szilágyiné Tóth Gabriella foglalkozásvezető farsanghoz kapcsolódó mondókákat, csúfolódókat, kiszámolókat tanított. A gyerkőcök szemmel láthatóan nagyon élvezték ezt, szájtátva figyelték a meseszerű magyarázatot, együtt énekeltek a pedagógussal, majd vidáman ropták a csárdást a Kokas banda muzsikájára. A Méhecske csoport tagjaival is hasonló vidám perceket töltöttek a szakemberek.
– Ez a főiskola bázisóvodája, ami azt jelenti, hogy a szakgimnázium és a főiskola óvodapedagógia szakos hallgatói itt töltik a gyakorlatukat. Ennek az óvodának mindig innovatívnak kell lennie, az a lényeg, hogy a legújabb módszereket, és a jó gyakorlatokat átadják a leendő óvónőknek, hogy ők az itt szerzett tudást és tapasztalatot tovább vihessék az összes óvodába – magyarázta Orosz Ildikó, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola elnöke, aki végignézte a foglalkozást, és örömmel jegyezte meg, hogy olyan farsangi mulatságot láttunk, amihez nem kellett jelmez, a gyerekek mégis élvezték, mert megkapták a régi farsangok hangulatát.
A főiskola elnöke azon reményének adott hangot, hogy a közeljövőben még számos innovatív módszert tudnak kidolgozni, kipróbálni, és átadni a kárpátaljai magyar óvodáknak.
– Ez a mostani nem előadás volt, hanem foglalkozás, amelyen felelevenítettük, hogy felmenőink hogyan farsangoltak. Úgy hiszem, mindez nagyon fontos – mondta a népi hagyományok és játékok szakembere.
A gyerekek a foglalkozás végén megnézték a Kokas banda farsangi Kecsketáncát, kipróbálhatták a hangszereket: a hegedűt, a nagybőgőt, a harmonikát, megízlelhették a finom farsangi fánkot.
Hegedűs Csilla
A szerző felvételei