Együtt a Földért – munkácsi diákok a környezetbarát háztartásokért

„Élj úgy, mint egy fa: adj, bocsáss meg, és légy szabad!” (Debasish Mridha)

Mit tud és mit kellene tudnia egy iskolásnak a környezetvédelemről és a fenntarthatóságról? Hogyan alkalmazza ezt a mindennapokban? Az efféle ismereteket próbálta kibővíteni a Munkácsi 3. Számú II. Rákóczi Ferenc Középiskola diákcsapata a SzékelyKapuk – ZöldKapuk elnevezésű nemzetközi ökocivilizációs program keretében.

Simon Rita

– Mi volt a feladatuk?

– Több is volt. A 11 fős, 8. osztályosokból álló Kolibri csapat hat plakátot készített el. Mindegyik figyelemfelkeltő és elgondolkodtató, többek között olyan témákat dolgoztunk fel rajtuk, mint például, hogyan legyen környezetbarát az életünk, egy régi, környezetbarát ház felépítése, háztartásunk környezetbarát működtetése, illetve az éghajlatváltozás okai és következményei – kezdi beszélgetésünket Mészár Karina, a csoport vezetője, az iskola biológiatanára. – Hosszú téli szünidőnk volt, így már korábban nekiláttunk a munkának. Megbeszéltük, mit lenne érdemes rajzolni a plakátokra, milyen üzenetet tudnánk közvetíteni velük. Miután ez elkészült, egy vándorkiállítás keretében több helyszínre is – többek között a munkácsi magyar tannyelvű oktatási intézményekben, a Zrínyi Ilona könyvtárba, a Munkácsy Mihály Magyar Ház kulturális központjába – eljutottunk.

Minden helyszínen megtartottuk a kis műsorunkat, amit feltöltöttünk a Youtube-ra is, hogy széles körben elérhető legyen.

Ezen túl rövid ismertetőket mellékeltünk a plakátokhoz, hogy azok, akik lemaradtak az előadásról, ám bővebb információt szeretnének olvasni a kezdeményezésről, megtehessék azt. A feladataink között szerepelt a pénzgyűjtés is. A szülők felajánlásából összegyűlt adományt az Alapítványnak ajánljuk fel, amely határokon átívelő környezeti nevelési programokra fordítja azt. Ezen túl bekapcsolódtunk a faültetési akcióba is, a gyerekekkel közösen elhelyeztünk egy facsemetét az iskolánk udvarán. Mindezeket az eseményeket a vándorkiállítási naplóban részletesen leírjuk, hogy a bíráló bizottság ez alapján értékeljen majd minket. Gyűjtünk „nézői véleményeket” is, illetve igyekszünk minél inkább népszerűsíteni a programot a közösségi platformokon.

– A gyerekek milyen plusz tudással bővültek?

– Az Európai Magyar Fiatalságért Alapítvány SzékelyKapuk–ZöldKapuk elnevezésű vetélkedőjének célkitűzése a legkisebb civilizációs közösségek erősítése, civilizáció-tudatos cselekvés a „gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan” élménypedagógiai elvén.  Fontos, hogy a vetélkedő során a diákcsapatok megismerkednek a vállalkozó szellemű, kompetens cselekvési lehetőségekkel, élre állnak a modern ökológiai és társadalmi feladatok sikeres értelmezésében.

Ezeket a témákat a tanórák során nem igazán érintjük, legfeljebb a tematikus hetek alkalmával, így nagyon hasznos volt, hogy ennyi új információt gyűjthettek és saját maguk mélyülhettek el a témában.

Sokat olvastak, több mindent elsajátítottak a környezettudatosságról, a fenntarthatóságról, tudatosabbá váltak. Igyekeztünk olyan hasznos tudnivalókról olvasni és tanulni, amit a mindennapi életben is alkalmazhatnak, kerültük az elvont, távolinak tűnő dolgokat.  A program kiváló csapatépítőnek bizonyult, a gyerekeknek pedig kellő motivációt jelentettek a nyeremények, amelyek között nyári jutalomtábor, izgalmas osztálykirándulások szerepelnek.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó