Áramszünet-mentes jövő: Hybrid Solar System │ KISZó-interjú

Habár az utóbbi időben megszűntek az áramkimaradások, nem lehetünk biztosak abban, hogy az ősz és a tél nem tartogat majd újabb hosszú, sötét estéket. Ezért azok, akik tehetik, mielőbb igyekeznek függetleníteni magukat a hálózati áramellátástól és inkább a megújuló energiát veszik igénybe. Már Kárpátalján is. Az alternatívákról a Hybrid Solar System vezetőjét kérdeztük.

Simon Rita

– Akkumulátor, inverter, napelem. Hogyan függ össze?

– Az emberek többsége az áramkimaradások gyakorivá válásakor egy inverterrel és egy akkumulátorral próbálta megoldani az áramellátást. Ez, mint tudjuk, nem túl hatékony, ugyanis úgy működik, hogy amikor van áram, akkor feltöltjük az akkumulátort, aztán amikor kikapcsolják a villanyt, akkor az inverter addig használja az akkumulátor áramát, amíg az le nem merül – kezdi beszélgetésünket Biró Benjámin. – A gond az, hogy sokszor már nem volt annyi ideig áram, hogy érkezzünk visszatölteni az akkumulátort. Ez ösztönzött engem is arra, hogy áthidaljuk ezt a problémát és függetlenítsük magunkat a villanyáramtól. Rábukkantam a szigetüzemű napelemes rendszerekre, amelyek működéséről és beüzemeltetéséről Sütő Norbert barátomat kérdeztem meg, akik már régóta foglalkoznak napelemes rendszerek telepítésével. Lényegében innen indult az egész. Norbi segítségével szerzem be külföldről a szükséges felszerelést a szigetüzem megépítéséhez. Elmagyarázta, hogyan is kell bekötni és működtetni, így lényegében ketten vezetjük a Hybrid Solar Systemet. Mivel volt rá igény, belevágtunk, azóta pedig már szinte egész Kárpátalját lefedjük a megújuló energiára épülő szolgáltatásunkkal.

Smihal: Újabb rendkívüli áramszünetek lehetnek Ukrajnában

– Miből áll, hogyan működik, mennyit bír el a rendszer?

– Ezek szoktak az ügyfeleink elsődleges kérdései lenni az árajánlat után. A válasz azonban összetett.

Mindenkinek személyre szabott ajánlatot állítunk össze, hiszen minden az épület méretétől és a fogyasztástól függ.

Vannak olyan lakóházak, ahol például a fűtéshez nem szükséges az áram, máshol viszont igen. Utóbbinál nagyobb teljesítményre van szükség. Míg egy alacsony fogyasztású lakásba sokkal olcsóbban be lehet üzemelni a rendszert, addig ott, ahol a főzőlaptól a fűtésen keresztül az utolsó vízforralóig minden árammal működik, mondanom sem kell, hogy jóval költségesebb lesz.

– Mit jelent az alacsony fogyasztás?

– Nyugalmi állapotban egy alacsony fogyasztású lakóház 3-500 watt/óra közötti áramot használ. Ha ehhez jön egy mosógép, páraelszívó, hajszárító, vízforraló, kávéfőzőgép, az már megnöveli a fogyasztást.

– Mennyibe kerül az alapcsomag?

– 4 kWh-nál kisebb rendszert nem szoktunk telepíteni, ennek beszerelése 5000 dollárig terjedhet.

Az alapcsomag, panelek nélkül, ami csak a szünetmentes tápellátást biztosítja, 2500 dollártól indul.

De nehéz ezt pontosan meghatározni, mert személyre szabott az egész, előbb meg kell vizsgálnunk a teljesítményt. Azt ajánljuk, mindenképp egyeztessenek velünk, hogy megtaláljuk a legjobb megoldást.

– Milyen megoldások vannak?

– Olyan rendszert is be tudunk üzemelni, ami csak egy akkumulátorból és egy inverterből áll. Ezt sokan csak a fűtés biztosítására alkalmazták, a kazán áramellátására. Ez a legolcsóbb megoldás. Fontos szempont, hogy mi piacvezető akkumulátorokkal dolgozunk. A lítiumos akkumulátorok kicsit drágábbak, viszont ha megnézzük a tulajdonságait és a teljesítményét, akkor ár-érték arányban a legjobbnak számít.

Amíg egy savas ólom vagy egy zselés akkumulátor élettartama 1-5 év, addig a lítium-ionosra 10 év teljeskörű garanciát adunk.

Az sem elhanyagolható, hogy a savas vagy a zselés az egészségre káros méreganyagokat bocsát ki, miközben tölt és merül, a lítium-ionos esetében azonban nincs ilyen veszély. Szóval napelempanelek nélkül is be lehet rendezni egy ilyen rendszert, ha alacsony a fogyasztás, de a többségnek a napelemes bővítést ajánljuk. Nekem 10 panel van felszerelve egy 6 kWh-s inverterrel és egy lítiumos akkumulátorral. Azt tapasztalom, hogy napos időben szinte teljesen napenergiáról dolgozik az egész üzletünk és a házunk.

– Ha szolár paneleket is felszerelünk, akkor már csak arról használhatjuk az áramot?

– Előny, hogy az inverter többféle üzemmódban tudja kezelni a rendszert. Az egyik, amikor a hálózati energiát, az akkumulátort és napelemet is bevonja. Például amikor megjelenik a hálózatban az elektromos energia, akkor azt használja, amikor azonban megszűnik, akkor vagy a panelekhez nyúl, vagy az akkumulátort kezdi el meríteni.

A másik üzemmód, amikor a napenergiát veszi elsődlegesnek, vagyis ha süt a nap, akkor teljesen kihagyja a bejövő áramot.

Viszont azért van szükség arra, hogy a központi hálózatból is képes legyen elektromos áramot nyerni a rendszer, mert ha például télen nem süt megfelelően a nap, és bekapcsolunk egy mosógépet, akkor a hiányt automatikusan „lecsapolhatja” az elektromos hálózatból. A lényeg, hogy a rendszer maximálisan spórol nekünk az árammal, csak annyit használ a hálózatiból, amennyire feltétlenül szükségünk van.

– Már javult az áramhelyzet, ez a befektetés azonban hosszú távon is megéri.

– Nem tudjuk, mit hoz még a jövő, de várhatóan drágul majd az elektromos energia, akik viszont megújuló energiát használnak, azoknak a későbbiekben sem fog emiatt fájni a fejük. Az ügyfél teljes mértékben függetlenedni tud az áramkimaradásoktól. Hosszú távon jobban megéri, mint egy generátor, ami nem csak egyszeri kiadás, ugyanis a fenntartási költséggel is számolni kell (szerviz, üzemanyag).

Kritikus a helyzet: vészlekapcsolásokat rendelt el az Ukrenergo

– Hogyan zajlik a rendszer működtetése?

– Igyekszünk ezeket a rendszereket úgy telepíteni, hogy automatikusak legyenek, az ügyfélnek ne kellejen semmit kapcsolgatnia. Az inverter magától álljon át arra, amire kell.

Nagyon sokan kérdezik, hogy engedélyköteles-e a szigetüzemű napelemes rendszer beszerelése? Nem, mivel nem profitálunk az áramból, tehát nem eladjuk, hanem csak saját felhasználásra fordítjuk.

A napelem szigetüzem egyszerűen annyit jelent, hogy az épület napelemes rendszere egy önálló áramellátó egységet képez, nem kapcsolódik semmilyen módon a „szárazföldhöz”, vagyis a hálózati áramellátó rendszerhez, helyette egy saját „szigetet” képez, egy belső rendszert működtet az áramellátótól függetlenül. A szigetüzemű inverter működése egyvalamiben eltér a hagyományostól: a napelem által megtermelt áramot nem egy kétirányú mérőóra felé adja le, hanem egy napelem akkumulátorba tölti, így azt képesek lehetünk korlátozott ideig, korlátozott mennyiségben elraktározni és később a saját, belső rendszerünk használatára fordítani.

– Kik a potenciális ügyfelek?

– A többségnek már vannak telepítve hálózati napelemes rendszerei, ahol minden hónap elteltével az áramszolgáltató megvizsgálta a kétirányú villanyóra állását és ha több kW/h kitermelés volt az elektromos hálózatban, mint amennyi fogyasztás, akkor annak a különbözetét a szolgáltató úgynevezett „zöld tarifa” néven kifizette az adott ügyfélnek. Viszont a háború kitörése óta az ügyfelek nem sok bevételt láttak ebből. Hozzá kell tenni, hogy az ilyen típusú napelemes rendszer nem termel, ha az elektromos hálózaton épp áramszünet van.

Így több okuk is volt a hasonló cipőben járó ügyfeleknek arra, hogy átalakíttassák az ilyen típusú napelemes rendszereket szigetüzeművé.

Az ő esetükben néhány panelt lecsatlakoztatunk, ha kell, és átállítjuk a rendszert. Azoknak, akik már rendelkeznek panelekkel, egyértelműen megéri ez a váltás, nekik olcsóbb is, mert már nem kell költeniük a panelekre.

Kárpátalján 3744 háztartás használ napenergiát

Az energiaügyi minisztérium ismertette, hogyan tervez pontot tenni az áramhiány végére

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó