Huszonnégy fiatal vehette át a diplomáját – véget ért a közös út, saját ösvényre léptek.
A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Szakgimnáziumában a minap került sor a Turizmus szakot végzett hallgatók diplomaátadó ünnepségére. Az alkalomnak a Beregszászi Római Katolikus Templom adott otthont.
Hegedűs Csilla
Az ökumenikus istentisztelet után dr. Csernicskó István köszöntötte a végzősöket. A főiskola rektora kifejtette, bár a végzősök már sikeresen túljutottak minden vizsgán, még nagyon sok a tanulnivaló.
– A turizmus egy ideje sajnos háttérbe szorul, ám a megszerzett ismeretek megmaradnak, azokat nem veszi el senki. Amint véget ér a háború, bizonyára ismét egyre nagyobb szükség lesz jól képzett turisztikai szakemberekre, vagyis önökre, kedves fiatalok – szólt a végzősökhöz a rektor, majd gratulált a megérdemelt diplomájukhoz, és azt kívánta számukra, hogy minél előbb a gyakorlatban kamatoztathassák a megszerzett ismereteiket.
– A gyermekeink jövőjét tervezve mindig nyugalmat, boldogságot, világosságot, a legjobb körülményeket vágyunk megteremteni. Felnőttként megteszünk mindent, ami tőlünk telik, hogy az életük könnyebb, egyszerűbb és reményteljesebb legyen. De vannak élethelyzetek, amelyeket nem tudunk befolyásolni, alakítani álmaink, vágyaink szerint. Ilyen időszakban vagyunk most is – kezdte ünnepi köszöntőjét Soós Katalin, a szakgimnázium igazgatója. – Ebben az időszakban megtanultuk, hogy a próbatételek megerősítenek, a kihívások kreatívvá tesznek, a problémák a megoldáskeresésre sarkallnak. Tanáraink és diákjaink, oktatásszervezőink, támogatóink együttes küzdelmeinek eredménye az, hogy ma ifjú szakembereket tudunk kibocsátani, hogy kimondhatjuk, hogy ezt az időszakot sikeresen lezártuk: 24 fiatal turisztikai szakember indul ma el tőlünk a saját céljai felé.
Reméljük felvérteztük őket mindennel, amire szükségük lehet az életben, de leginkább a reményt ültettük el a szívükbe, annak a reményét, hogy amíg sötétség van, virradat is lesz – fogalmazott az intézményvezető.
Majd köszönetet mondott mindenkinek azért, hogy az akadályoknál nem torpantak meg, hogy a szakmaiság mellett az emberségre és az értékteremtésre törekedtek. Erőt és kitartást kívánt mindenkinek a tanév és a munka folytatásához.
Kovács Zoltán, Magyarország nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkára a magyar kormány, az anyaország üdvözletét tolmácsolta az ünnepség résztvevői felé.
– Ahhoz, hogy önök a jövőben boldogulni tudjanak megszerzett képesítésükkel, béke kell. Ugyanis ha van foglalkozás a világban, amelynek alapfeltétele a békesség, az egymás iránti tisztelet és megértés, az nem más, mint a turisztika, a turizmus-vendéglátás. Ezt két úton lehet elérni: az egyik a kitartás, a másik pedig a következetesség – fogalmazott a politikus. – Magyarország kormánya 2010 óta következetesen, szisztematikusan és kitartóan képviseli a nemzetpolitikában azt az elvi és gyakorlati magatartást, amely a mai napon is megnyilvánul – mondta.
Az ukrán–orosz háborúval kapcsolatban kifejtette, Magyarország első perctől a béke pártján áll, kitartóan és következetesen.
– Ezért fogunk dolgozni a jövőben is, hiszen csak akkor lehet egymással értelmes, gyümölcsöző párbeszédet folytatni, egymással együttműködni, ha véget ér az öldöklés, és béke lesz.
És ez a turizmusra is érvényes, hiszen az egymást látogató emberek, közösségek, népek és országok egyik legfontosabb feladata, hogy egymással békében tudjanak élni – hangsúlyozta Kovács Zoltán. Hozzátette, Magyarország kormánya, és a magyar nemzet, mint ahogy az elmúlt több mint egy évtizedben, a jövőben is minden támogatást meg fog adni ahhoz, hogy a nemzetpolitikai célkitűzéseiket a helyi közösségeken, az egyházakon és az intézményrendszeren keresztül folytatni tudják.
A végzős hallgatók nevében Hajdú Viktória Patrícia és Rácz Milán mondott köszönetet tanáraiknak, szüleiknek, diáktársaiknak. Fogadalomtételük után az alkalom legünnepélyesebb és legvártabb pillanatai következtek: a diplomák és dicsérő oklevelek általános ismertetése és átadása. A diplomákat Kovács Zoltán, Csernicskó István, Orosz Ildikó, a főiskola elnöke és Soós Katalin adta át. A szakgimnázium igazgatója az Implom József Középiskolai helyesírási verseny Kárpát-medencei döntőjén határon túli kategóriában elért 2. helyezésért járó oklevelet Lenyó Barbarának, 3 évfolyamos turizmus szakos hallgatónak nyújtotta át. Ezután a friss diplomásokat a nyomdokukba lépő III. évfolyamos diákok köszöntötték.
Orosz Ildikó a végzősökhöz intézett záróbeszédében kihangsúlyozta, mindannyiukon látszik, hogy a három és fél év összekovácsolta őket, jól érezték magukat a tanintézményben.
– A búcsúzás mindig nehéz, de a búcsú pillanata egyúttal valaminek a kezdete is: egy új élet, lehetőség, ami előttetek van, kedves végzősök. A lehetőség, amely talán szebb jövőt hoz, a remény, hogy talán hamarosan végre béke lesz, és folytatódik a normális élet. A ti életetek remélhetőleg nyugodtabb, szebb és jobb lesz, mint az elmúlt év. Ezért mindannyian kérjük a Jó Isten segítségét, hogy minden a helyére kerüljön, hogy újra békében élhessünk – fogalmazott a főiskola elnöke.
Az ünnepség végén a történelmi egyházak képviselői áldást kértek a megjelentekre, az alkalomra, Kárpátaljára.