Meghökkentő az áttelepültek egészségi állapota │ KISZó-háttér

Minden ötödik(!) menekült szívbeteg, másnak daganata van.

Megdöbbentő adat került nyilvánosságra a napokban: a háború miatt lakóhelyüket elhagyni kényszerültek több mint húsz százaléka szenved szív- és érrendszeri megbetegedésekben, húszból egy cukorbeteg. Az adatokat a „Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA” című internetes portál tette közzé tanulmányában, mely felméri az Ukrajnában leggyakrabban előforduló kórok – szív- és érrendszeri, rák- vagy, cukorbetegség, HIV és tuberkulózis – előfordulását az áttelepültek körében. A tanulmányt tavaly végezték, de az idén februárban közzétett eredmények nem veszítettek jelentőségükből, mivel a tendenciák továbbra is fennállnak.

Magyar Tímea

A tavaly nyári adatokat alapul véve, amikor több mint 6,1 millió ukrajnai hagyta el az országot, és több mint 6,2 millióan váltak belső menekültté (összesen 12,3 millióan), becsléseink szerint több mint 2,63 millió embernek van szív- és érrendszeri betegsége. Legalább 615 ezren cukorbajosok, és több mint 98,5 ezren szenvednek onkológiai megbetegedésben. Ezen túlmenően több mint 86 000 személy HIV-fertőzött és körülbelül 13 500-an tbc-sek” – jegyzik meg a tanulmány szerzői. Az elemzés szerint, Ukrajnában a szív- és érrendszeri, a rák- és a cukorbetegségek okozzák az összes halálozás 79 százalékát, az országban a HIV-fertőzöttek és a tuberkulózis aránya is az egyik legmagasabb Európában.

Hogyan érinti az egészségügyi intézményeket az energiakrízis? │KISZó-háttér

A rendkívül negatív helyzettel az ukrán egészségügyi tárcánál is tisztában vannak, amit mi sem bizonyít jobban, mint az, hogy újabb módszerrel próbálják tudatos megelőzésre buzdítani a lakosságot. Az Országos Rákkutató Intézet a napokban „Onko-tudatosság” című videós programsorozatot indított a YouTube-on (https://www.youtube.com/@onkosvidomist) azzal a céllal, hogy tájékoztassa az embereket a daganatos elváltozásokról, azok megelőzéséről és kezelési módjairól. A videóprojekt első része a vastag- és végbélrákról szól, mely világszerte vezető helyet foglal el az onkológiai megbetegedések között,

2022-ben 1,8 millió új pácienst vettek nyilvántartásba és mintegy 800 ezer halálesetet regisztráltak. A Nemzeti Rákregiszter szerint Ukrajnában a vastagbélrák a második helyen áll a morbiditás és a mortalitás tekintetében.

Amint arról Olena Jefimenko, a Nemzeti Rákkutató Intézet vezérigazgatója beszámolt, azt remélik a projekttől, hogy az emberek tudatosabbá válnak a rákkal kapcsolatos problémákkal. A projekt másik célja a családok támogatása betegség idején.

KISZó-kérdés: Kirobban-e a harmadik világháború?

– Őszintén kell beszélnünk az emberekkel a rákról, hogy tudják, hogyan kell kezelni. Ukrajnában évente legalább 120 000 embernél diagnosztizálnak először onkológiai elváltozást és minden negyedik ember meghal a diagnózis utáni egy év során. Nem csak a korai diagnózisról és kezelésről kell beszélni, hanem arról is, hogy az embernek meg kell értenie, mit takar a diagnózis, miben különbözik a számítógépes tomográfia a mágneses rezonancia képalkotástól, mi az a kemoterápia, milyen protokollokat alkalmaznak a rák kezelésében stb. – mondta el a szakember, aki szerint a projectet nemcsak a betegek, hanem az egészségügyi dolgozók, különösen az alapellátásban dolgozó orvosok és nővérek számára is tervezték, aminek hatására növelni kell a megelőzésre fektetett hangsúlyt.

– A betegek egészségi állapotának tudatosítása most fontosabb, mint valaha – mondta el a KISZó-nak, Ljubov Zsolugyeva, a megyei onkológiai gondozó helyettes főorvosa.

– Az egészségünkkel szembeni évekig tartó nemtörődömség, az, hogy sokan nincsenek tisztában azzal, kihez forduljanak problémájukkal, a nem hagyományos módszerekkel végzett eredménytelen kezelés – mindez visszafordíthatatlan időveszteséggel jár a daganatos tünetek megjelenésétől a kezelés megkezdéséig – hangsúlyozta. – Mindez azt eredményezi, amiről a nemzeti rákregiszter adatai is tanúskodnak: az újonnan diagnosztizált betegek mintegy 50 százaléka 3-4. stádiumú elváltozásban szenved, a vastagbélrákos betegek 31 százaléka pedig egy éven belül meghal.

Ukrajna arra számít, hogy a külföldön tartózkodó ukrán állampolgárok hazatérnek és részt vesznek az ország újjáépítésében

A szakember elismeri, hogy sajnos a háború óta sok beteg magára maradt a betegségével, és ma már azok sem jutnak hozzá a folyamatos kezeléshez, akik a háború előtt rendszeresen szedték a gyógyszereiket. Ennek következtében a leggyakoribb krónikus betegségek is kezelhetetlenné válnak. Sok daganatos beteg el sem kezdi a kezelést, mert nincs hozzáférése az egészségügyi ellátáshoz. Ezért is annyira fontos az Országos Rákkutató Intézet kezdeményezése, hogy olyan információkat osszanak meg az emberekkel, amelyek alapján könnyebben megelőzhetik a betegeség kialakulását.

Hisz mint közismert, a bajt, legyen szó bármilyen egészségügyi elváltozásról, sokkal könnyebb megelőzni, mint gyógyítani.

A tervek szerint a programsorozat keretében újabb felvilágosító videók fognak napvilágra kerülni az Ukrajnában leggyakrabban diagnosztizált onkológiai betegségekről, a mellrák, a tüdőrák, a prosztatarák, a gyomor- és a hasnyálmirigyrák, a bőrrák stb. A programciklusokat kéthavonta adják ki.

A háborút a lakosság egészsége is iszonyúan megsínyli

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó