Az utóbbi három és fél hétben stabilizálódott az áramszolgáltatás Ukrajnában. De kinek mit takar ez a kifejezés?
Az áramszolgáltató szerint azt, hogy az ország energiarendszerében jelenleg minden típusú erőmű üzemel, a kedvező időjárásnak és a hosszabb nappaloknak köszönhetően pedig javult a megújuló energiaforrást hasznosító erőművek működése is.
![](https://kiszo.net/wp-content/uploads/2021/10/bujdosoivett-211x300.jpg)
Herman Haluscsenko energetikai miniszter szerint ez annak az eredménye, hogy Ukrajna ezen a télen megnyerte az energiafronton vívott csatát Oroszországgal szemben. Mint mondta, a jelenlegi állás szerint többlet van az energiarendszerben, ám készülni kell a jövőbeli kihívások leküzdésére, különösen a következő fűtési szezonra. Haluscsenko véleménye szerint az egyik legfontosabb rövid távú feladat ebben az irányban a termelés decentralizálása, a megújuló energiaforrások – nap- és szélenergia – fejlesztése, az orosz támadások által megrongált villamosenergia-átviteli rendszer korszerűsítése.
A lakosság a közel egy hónapja tartó fényáradatot úgy értelmezi, hogy nincs időre mosás, főzés, takarítás, mosakodás, vízmelegítés és -gyűjtés, házifeladat-készítés, akkumulátor-töltés, online munkavégzés, a távol élő családtagokkal, rokonokkal, barátokkal való telefonbeszélgetés, limitált internetezés. Van viszont civilizált életforma vagy annak látszata, lehetőség a nyugodtabb tervezésre, kiszámíthatóbb körülmények megteremtésére. És ez lenne az alap, ám a jelenlegi zavaros helyzetben az ember annak is örül, ha kulturált módon, a 21. század követelményeinek megfelelően tisztálkodhat, juthat meleg ételhez és mindennapjait nem a sötét szobában kell töltenie. Sokat tett ezért a nép. A legnehezebb, legsötétebb időszakban, tél tábornok és a háború szorítása közepette megoldásokon gondolkodtak és meg is valósították azokat.
A lakosság önállósága, fényre való törekvése nem ismert határokat, a hosszú és sötét hónapok során számos praktikát vetettek be némi világosság előállítása és megtartása érdekében. Kezdetben minden háztartásba visszatértek a gyertyák, majd az akkumulátoros eszközök, villanylámpák, elemes világítótestek terjedtek el. A helyzet súlyosbodásával többen komolyabb fényforrás beszerzését választották, így a háztartásokban megjelentek a generátorok, áramátalakító inverterek, akkumulátorok.
Csak reménykedhetünk, hogy „fényes jövő” áll előttünk, és nem kell újra hosszú, kínszenvedésekkel teli napokat a sötétben, áram, víz, mobilhálózat és internetelérés nélkül, stresszesen, pár órányi civilizált életre várva töltenünk.