Call For Help – Ingyenes telefonos forródrót │KISZó-interjú

A Call For Help olyan lelki elsősegélyvonal, mely a különböző speciális csoportokra, a társadalmilag nehéz helyzetben vagy nagy nyomás alatt lévő embereknek nyújt segítséget. A programról Hal Melinda klinikai szakpszichológussal, társalapító taggal, az MCC Tanuláskutató Intézet vezető kutatójával beszélgettem.

– Milyen céllal szervezték meg a segélyvonalat?

– Lelki és mentális egészségünk nagyon fontos. Főként ezekben az időkben. A menekülteknek számos új nehézséggel kell megküzdeniük és persze a Kárpátalján maradtaknak is. Azt, hogy mire van az embereknek szükségük, folyamatosan monitorozzuk, mind Magyarországon, mind Kárpátalján. A vonal alkalmas arra, hogy segítő beszélgetést folytassunk, de arra is, hogy súlyosabb krízishelyzetben nyújtson segítséget. Egyfajta kapuőr funkciót látunk el. Meghallgatjuk a telefonálót, próbálunk alternatívát adni és – ha ez szükséges – keresni egy szakembert.

– Hogyan lehet elérni titeket?

– A 116-123-as vonal csak Magyarországon érhető el. 0-24 órás ügyeletet tartunk. A Kortalanul vonalunk a +3617004788 számon el érhető Kárpátaljáról is ingyenesen. Ennek ügyeleti idejéről a callforhelp.hu honlapon lehet érdeklődni. Fontos, hogy chatszolgáltatás is működik, képzett ügyelőkkel. Ehhez a callforhelp.hu/chat oldalát kell felkeresni.

– Hogyan zajlik egy-egy telefonbeszélgetés?

– 25 önkéntesünk van, akik pszichiáterek, pszichoterapeuták, pszichológusok vagy mentálhigiénés szakemberek. Az ügyelőink rendkívül empatikusak. A segítő beszélgetés akár egyórás is lehet. Azonban az ügyelők fontos feladata, hogy keretbe foglalják a párbeszédet. Az is elengedhetetlen ilyenkor, hogy aktivizáljunk a lehetséges erőforrásokat és próbáljuk feltárni a helyzet pozitív oldalát. Annak ellenére, hogy kívülről úgy tűnik, nehéz a negatív dolgokat megfogni, nagyon sok esetben sikerrel járunk. A hozzánk fordulóknak már az is sokat segít, ha meghallgatja őket valaki.

A chat és a vonal is teljesen anonim.

Ezért a magunk megítélése alapján mi nem hívhatunk mentőt vagy rendőrt. Ez is megnyugvás lehet a hívónak. Alapelv, hogy amennyiben szükséges második beszélgetés is, visszahívást kérnek a hívótól. Ez azért is nagyon fontos, mert senkit sem szeretnének veszélybe sodorni egy esetleges krízishelyzet során. Például nehogy munkahelyen vagy bántalmazó jelenlétében csörgessük vissza alkalmatlan időben.

– Gyerekek is használhatják a vonalat?

– Mindkét szolgáltatás 18 év alatt is hívható, hiszen nem tudjuk beazonosítani az adott illetőt. Szeretném ajánlani azoknak a szülőknek, akiknek a gyerekei tanulási nehézségekkel, szorongással vagy más problémával küzdenek a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány Lelkisegély-vonalát. A NANE pedig bántalmazás esetén nyújt speciális segítséget.

A vonalak nem szociális alapúak, tehát nem gyűjtenek adományokat. Azonban volt már rá példa, hogy felvettük a kapcsolatot szociális szervezetekkel, amikor erre külön kérés érkezett.

– Miért fontos a vonal?

– Azt látjuk, hogy van egy íve a megküzdésnek – ahogy egyre fáradtabbak az emberek, egyre nehezebb lehet a megküzdés is. Kárpátalján most nem könnyű orvost, pszichológust vagy más szolgáltatást találni, erre is gondolnunk kell. Ugyanakkor azokra is, akik Magyarországra, egy idegen területre érkeztek és nem ismerik az adott ellátórendszert.

Dobán Vivien

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó