Beregszászban, a Kárpátaljai Református Egyház Diakóniai Központjának tanácstermében került sor a tbc nem ismer határokat című határon átívelő európai uniós pályázat záró konferenciájára. A pályázat a HUSKROUA 2014-2020-as program keretében valósult meg a Szabolcs-Szatmár-Bereg-Vármegyei Jósa András Oktatókórház és a Munkácsi Megyei Gyermekkórház közös partnerségével. A konferencián mindkét fél képviselői részt vettek: kórházvezetők, projektmenedzserek, orvosok.
A konferencia résztvevőit köszöntötte Jakab István, a Magyar Országgyűlés alelnöke. Örömmel jegyezte meg, hogy ha nem is tervezetten, de köszöntheti az egészségügyi szakembereket. A politikus kihangsúlyozta, Magyarország és a magyar emberek mindent megtesznek annak érdekében, hogy a nehéz helyzetben lévő barátaikat segítsék, azon belül a kórházakat is. Megköszönte az egészségügyi dolgozók állhatatos munkáját, és további támogatásról biztosította mindannyiukat.
– A pályázat fő célja a tbc terjedésének megelőzése, melyhez különböző eljárásokat használunk. A pénzt elsődlegesen labor-diagnosztikai eszközökre költöttük, hogy megkönnyítsük a betegség diagnosztizálását. Bronchoszkópos felszerelést vásároltunk, hogy hatékonyabb módon tudjuk a tüdővizsgálatot elvégezni, a pontos diagnózist felállítani. És a pályázatnak köszönhetően most először sikerült a megyei gyermekkórházba digitális röntgenfelszerelést vásárolni, amire már nagyon nagy szükségünk volt. A röntgenrészlegünket is felújítottuk, tehát a pénzt célirányosan tudtuk felhasználni – magyarázta dr. Biró Erzsébet, a Munkácsi Megyei Gyermekkórház megbízott igazgatója. A szakember elmondta, az eszközbeszerzés mellett a pályázat keretén belül oktatási lehetőségre is sort került.
– A közös pályázat tehát nagyon sikeresnek mondható, hiszen az új, fentebb megnevezett eszközökkel az azóta eltelt egy hónap alatt már két gyermeken tudtunk pontos diagnosztizálást végezni. Nagyon reméljük, hogy a jövőben időben meg fogjuk tudni állapítani a betegséget, hiszen így a terjedését is mérsékelni tudjuk. Kárpátalján a felnőtteknél gyakoribb a tbc-s megbetegedés, de sajnos a gyermekek között is előfordul. Ha hozzánk hoznak be tünetekkel – köhögés, bronchitis – kis pácienst, az ungvári megyei tüdőkórházhoz fordulunk konzultációért, és gyakorlatilag diagnosztizálva küldjük a megyeszékhelyre a betegeket a tüdőgondozóba, ugyanis mi a gyermekkórházban tbc-s tüdőgondozást nem végzünk – tette hozzá dr. Biró Erzsébet.
Dr. Szűcs Attila, a Szabolcs-Szatmár-Bereg-Vármegyei Kórházak főigazgatója örömmel jegyezte meg, hogy az utóbbi években egyre több olyan EU-s pályázati program került kiírásra, amely a kelet-európai országokat (ukrán-román, magyar-román, ukrán-magyar) érinti.
– Jelen esetben a Szabolcs-Szatmár-Bereg-Vármegyei Kórház és a Munkácsi Megyei Gyermekkórház közösen pályázott egy közel egymillió eurós projektre, ami a két fél között oszlott meg.
A pályázat két fő részből állt: egyrészt eszközbeszerzések valósultak meg, Nyíregyházán a Szatmár-Beregi intézményünkben is, és itt, Kárpátalján is a munkácsi gyermekkórházban. Emellett, ami szintén nagyon fontos, képzési programok is megvalósultak. Nyíregyházán zajlott az elméleti és gyakorlati képzése a munkácsi kollégáknak, amely során előadások hangzottak el, az itteni kollégák megismerhették az intézményünket. Tehát a program azért volt nagyon hatékony, mert egy komoly beruházást tett lehetővé, amely mindkét intézményben megvalósult, és ezzel párhuzamosan szakmai képzés is zajlott – tette hozzá a nyíregyházi főigazgató.
A szakemberek a konferencia előtt, és után is közvetlenül beszélgettek, ami arra enged következtetni, hogy személyes, kollegiális, baráti kapcsolatok alakultak ki, ami remélhetőleg túlmutat a programon és tartóssá válik. Dr. Szűcs Attila is azt hangsúlyozta, hogy folytatni kívánják a közös munkát a kárpátaljai orvosokkal, kórházakkal, hogy még gyümölcsözőbbé váljék az együttműködés.
Hegedűs Csilla
A szerző felvétele