Magyar Levente ma Kárpátaljára látogatott. Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériumának parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes útja elsőként Beregszászba vezetett, ahol a Kossuth Lajos Líceumban megtekintette az ukrán szaktanteremet.
Hegedűs Csilla (Beregszász)
A találkozón ismertették azt a kísérleti jelleggel elindított ingyenes programot, melynek keretében a magyar tanintézmények vezetői számára lehetőséget adnak ahhoz, hogy olyan szinten készüljenek fel ukrán nyelvből, hogy erről tanúsítványt szerezhessenek meg. Céljuk, hogy az igazgatók kifejezőbben, tisztábban beszéljék az államnyelvet. A tanárok számára pedig április 20-tól Beregszászban egy hasonló programot indítanak, hogy a pedagógusok már alsó tagozattól kezdve képesek legyenek akár két nyelven oktatni.
Vannak intézményvezetők, akik már megszerezték a tanúsítványt. Közöttük Tóth Edit, a Beregszászi 6. Számú Horváth Anna Gimnázium igazgatója, aki elmondta, véleménye szerint fontos ez a program, ugyanis sok igazgatónak nehéz magát jól kifejezni ukránul.
Viktor Mikita, a Kárpátaljai Megyei Katonai Közigazgatás vezetője elmondta, egyre kevesebb két nyelven kitűnően beszélő pedagógus van, ezért arra törekednek, hogy mind a magyar, mind pedig az ukrán nyelv egyformán fontos legyen. Hozzátette, mindeközben az összes kárpátaljai hagyományt meg szeretnék őrizni, legyen az magyar, szlovák, vagy román, ugyanis Kárpátaljának gazdag történelme van.
Magyar Levente afelől érdeklődött, hogy a magyar iskolák vezetői közül milyen arányban vannak azok, akik rendelkeznek olyan ukrán nyelvtudással, hogy megerőltetés nélkül megkaphassák a szóban forgó igazolást. Kiderült, sokuknál javítani kell ezt a tudást, a szakkifejezéssel adódnak problémák. Emellett az önbizalomhiány is tapasztalható, ami szintén „közbeszól” a tökéletes ukrán nyelv elsajátításához, hangzott el tapasztalatként a megbeszélésen.
Babják Edit, a Beregszászi Városi Tanács Oktatási és Kulturális Osztályának vezetője elmondta, a Beregszászi kistérségben 24 oktatási intézmény működik, melyek közül négyben állami nyelven folyik az oktatás, négy két tannyelvű, 16 pedig magyar.
– Ez az iskolarendszer történelmileg alakult így, Beregszászban általában fele-fele arányban választották a szülők, hogy magyar vagy ukrán tannyelvű iskolába szeretné beíratni a gyermekét. Tehát mindenki szabadon dönthetett arról, hogy melyik tanintézményben szeretné taníttatni a gyerekét. A kistérségünk megalakulásával több magyar tannyelvű iskola csatlakozott hozzánk, és nagyon büszkék vagyunk az iskolarendszerünkre, mert az elemi iskolákba minden településen a szülők választása szerint nyitunk vagy állami tannyelvű iskolát, vagy magyart – magyarázta az oktatási vezető, majd hozzátette, meggyőződése, hogy az iskolák vezetői továbbra is jól tudják irányítani a tanintézményeket, és idővel mindannyian megszerzik a tanúsítványt.
Magyar Levente és kísérete a beregszászi tanintézményben tett látogatása és informálódása után Munkácsra, majd onnan a megyeszékhelyre utazott.
Ezekről a találkozókról szintén beszámolunk, kövessék oldalunkat.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.