A 2022/23-as tanévben is megrendezték a Matematikában Tehetséges Gyermekekért Alapítvány (MATEGYE) által szervezett Zrínyi Ilona Matematikaverseny megyei fordulóját, melynek Kárpátalján a Beregszászi Bethlen Gábor Líceum adott helyszínt.
Hegedűs Csilla
A megmérettetésen mintegy 300 diák vett részt, akik közül a gimnáziumi kategória 2-8. évfolyamosainak első tíz helyezettje, a 9-11. osztályosok első három helyezettje, valamint a szakközépiskolai kategória évfolyamonkénti első helyezettje és felkészítő tanáraik részesültek díjazásban.
Szabó Árpád köszönetet mondott azoknak, akik ebben a nem könnyű időszakban megszervezték a matematikaversenyt, a tanároknak, hogy felkészítették a tanulókat, a gyerekeknek pedig azért, hogy részt vettek a megmérettetésen.
– Ha minden jól megy, és Isten megsegít, jövőre már méltóbb körülmények között, az új épületben tarthatjuk meg ezt a szép rendezvényünket.
Augusztus 19-ére tervezzük tanintézményünk új szárnyának átadását, amit a magyar kormánynak köszönhetünk – hangsúlyozta a líceum igazgatója. Hozzátette, büszke a matematika iránt érdeklődő diákokra, hiszen ez a tantárgy nem tartozik a könnyűek közé. Az igazgató emlékeztetett arra, hogy a legjobbak Magyarországon is bizonyíthatnak.
Sarkadi Gábor a beregszászi konzulátus és az ungvári főkonzulátus nevében mondott köszöntőt. A diplomata kifejtette, Magyarország Kormánya anyagilag és szakmailag is kiemelten támogatja a határon túli magyarok anyanyelven történő oktatását, ugyanis ez kulcsfontosságú a megmaradásukhoz.
– A magyar kormány a határon túli magyarok anyanyelvi oktatását nem csak intézményi szinten támogatja, hanem számos programot is indít a Kárpát-medencei magyarság számára.
Az egyik ilyen a Zrínyi Ilona matematikaverseny, mely több évtizedes múltra tekint vissza, s ezen a kárpátaljai tanulók is részt vesznek – tette hozzá a konzul, majd gratulált a helyezetteknek.
– A verseny névadója, Zrínyi Ilona sok szállal kötődik Kárpátaljához. S bizonyos vagyok abban, hogy Zrínyi Ilonának az a tulajdonsága, hogy kitartott, hogy küzdött, mindenképpen fontos ahhoz, hogy matematikából is jó eredményeket érjünk el. A kitartás, és az akkor sem adom fel hozzáállás Zrínyi Ilonát jellemezte, hiszen három éven keresztül tudta védeni Munkács várát. Ezért én azt kívánom, hogy a mostani tanulók közül is ki egy, ki kettő, s további sok évig védje a matematika várát, küzdjön, legyenek szép és jó eredményei – fogalmazott Szilágyi Lajos, a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség alelnöke, majd gratulált a BMG-nek, hogy a megye egyik legkiválóbb magyar tanintézményeként megannyi nyertest adott már szűkebb pátriánknak.
Tóth Győző, a KárpátHáz Civil Szervezet ügyvezetője, egykori gimnazista elmondta, sok évvel ezelőtt egyszer ő is megnyerte ezt a versenyt.
– Az akkori díjátadó minden pillanatára emlékszem. Azt kívánom a nyerteseknek, hogy kárpátaljai magyarként akár határon túl, de inkább szűkebb pátriánkon belül kamatoztassák tudásukat, mert nagyon nagy szükség van rájuk – hangsúlyozta Tóth Győző.
A versenyen legeredményesebben szereplő tanulók és tanáraik a KárpátHáz Civil Szervezet, az ungvári és a beregszászi külképviselet, valamint a KMPSZ ajándékcsomagjában részesültek.
Az országos döntőre a Beregszászi Bethlen Gábor Líceumban kerül sor április 21-én.
Tehetséggondozó hétvégék a GENIUS Jótékonysági Alapítvány szervezésében