Miniszobrot avattak a TV Maci tiszteletére a kárpátaljai megyeszékhelyen szombat délelőtt. Az apropót az adta, hogy kereken hatvan évvel ezelőtt került először képernyőre Magyarország kedvenc mesefigurája, a tévében minden este pontosan ugyanakkor feltűnő TV Maci.
Szabó Sándor
A bronzból készült bájos miniszoborra az ungvári vár közelében, Ungvár első magyar tannyelvű óvodájának Kapitulna utca 20. szám előtti kerítésén lehet rábukkanni. Az ikonikus TV Maci figurája kedves pajtásával, Paprikajancsival ücsörög a foteljében.
Az avatóünnepségen Meskó János ismertette a TV Maci történetét. Az ungvári helytörténész elmondta, hogy bár a TV Maci először 1963. április 15-én jelent meg az Esti mese előtt, hivatalos születésnapja mégis október 23-án van, ugyanis 1922-ben ezen a napon született Bálint Ágnes, aki az Esti mese szignálfilmjének eredeti forgatókönyvét írta, illetve a maci karakterét is ő találta ki. A figurát Szabó László iparművész készítette. Az Esti mese hagyománya a Magyar Rádióban kezdődött, innen vette át a televízió. 1968. augusztus 19-én megújult a báb, melynek a kezdetektől volt alvótársa: először Valérka, később Csutkababa, majd Paprikajancsi.
A TV Maci ikonikus szerepét mi sem mutatja jobban, hangzott el, minthogy 1980-ban 7 napot töltött a világűrben Farkas Bertalan, az első magyar űrhajós társaként, és a Szojuz-36 fedélzetéről olvasta fel a gyerekeknek az esti mesét… Alakján többször is változtattak. A nyolcvanas évek macija annyira a kultúránk, sokak gyerekkorának részévé vált, hogy a 2012-es maciváltás szabályos népharagot keltett. Így a zöld pizsamás Tévémaci és kis Paprikajancsija hamar visszakerültek a képernyőre.
2000. december 31-én, utolsóként kapott papír alapú személyi igazolványt a TV Maci, az okmányt motoros rendőr vitte ki a tv-székházba. Igazi címmel, személyi számmal ellátott igazolvány volt, anyja neve – immár hivatalosan is – Bálint Ágnes.
Fegyir Sándor, az Ungvári Nemzeti Egyetem professzora, aki a háború kitörése óta a 101. kárpátaljai önálló területvédelmi zászlóaljnál teljesít szolgálatot, és ő a szoborállítás egyik ötletgazdája is élő videóhívásban jelentkezett be a frontról. Elmondta, nemcsak Magyarországon, de Kárpátalján is generációk nőttek fel a maci szerethető figuráján. Mint fogalmazott, a karakter sokaknak a gyermekkorukat juttatja eszébe. Bízik abban, hogy ez a miniszobor is Ungvár egyik újabb látványosságává válik. Hozzátette: a szoboravatás egyben a 2023-as kárpátaljai turisztikai idény kezdetét is jelenti.
„A miniszobor a magyar és az ukrán nép barátságának a jelképe”
– emelte ki Fegyir Sándor, aki egy videót is posztolt Facebook-oldalán az évforduló apropóján:
A miniszobrot Shrek Tímea gyermekíró és Opalenik András leplezte le az Esti mese szignálfilmjének ismert dallamaira. Az írónő beszédében rámutatott arra, hogy a TV Maci karaktere megmozgatta a gyerekek fantáziáját, és állandóságot hozott az életükbe, ami nem jellemző a mai kor meséire.
Ungváron ez már a 55. ilyen alkotás. A turisták körében egyre népszerűbb miniszobrok jelentős része magyar vonatkozású. A szobor készítője Roman Murnik, aki az ismert gerillaszobrásztól, Kolodko Mihálytól vette át az ungvári miniszobrok készítésének stafétáját.
@karpati_igaz_szo Miniszobrot avattak a TV Maci tiszteletére a kárpátaljai megyeszékhelyen szombat délelőtt. Az apropót az adta, hogy kereken hatvan évvel ezelőtt került először képernyőre Magyarország kedvenc mesefigurája, a tévében minden este pontosan ugyan akkor feltűnő TV Maci. #kiszó #ukraine #kárpátalja #ungvár #tvmaci #tv #mese
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.