Vidám kikapcsolódás a tájházak napján ● Kárpáti Igaz Szó

A tájházak napját minden év április 24-e környékén, Szent György napjához igazítva méltatják. A magyarországi Tájházszövetség felhívására a Pro Cultura Subcarpathica civil szervezet is bekapcsolódott a programsorozatba.

Hegedűs Csilla

A Nagyberegi Tájházban a vidám gyereksereget Gál Adél, a civil szervezet munkatársa köszöntötte.

– Kárpát-medence-szerte ezen a hétvégén méltatják a tájházak napját, és minden intézmény maga alakítja a programját. Mi úgy döntöttünk, hogy a helyi értékekre fókuszálunk, így ma itt minden a beregi motívumokról szól. A beregi szőttesek mellett beregi keresztszemes hímzést tanulhatnak a gyerekek, illetve logikai, kézügyességet fejlesztő és megannyi más helyi játékkal ismerkedhetnek meg – mondta Gál Adél.

– Amikor 2013-ban megnyitotta kapuit a Nagyberegi Tájház, nem gondoltuk, hogy ekkora népszerűségnek örvendenek majd a Pro Cultura Subcarpathica programjai. Arra pedig végképp nem számítottunk, hogy amikor meghirdetjük féléves programsorozatunkat, néhány órán belül az összes telt házasnak bizonyult. Most a nagyberegi iskolásoknak szerveztünk egy vidám napot

– fogalmazott Pallagi Marianna, a Pro Cultura Subcarpathica igazgatója.

A szép alkalomra vendégek is érkeztek, az ungvári főkonzulátust két diplomata, Kovács Attila és Cseh Áron képviselte, a beregszászi külképviseletről részéről Gyebnár István érkezett. A beregszászi külképviselet ideiglenes ügyvivője kiemelte, valóban nagyon jó és fontos dolog, hogy a gyerekek együtt eltöltsenek egy nagyszerű napot, s mindeközben a kézműves foglalkozások keretében még tanulhatnak is. Azon kívül, hogy ápoljuk az anyanyelvünket, a népszokások, a magyar kultúra, a tájjellegű értékek megismerése és továbbadása is rendkívül fontos, mintahogy az is, hogy ez a ház ne csak egy múzeumi kiállítóhely legyen, hanem élettel teljen meg. A civil szervezetnek nagy szerepe van ebben, amiért csak gratulálni lehet nekik – hangsúlyozta a diplomata.

A szép, meleg időnek köszönhetően a gyerkőcök minden lehetőséget kihasználva igénybe vehették a kinti népi játékokat, kézműveskedhettek, Markó Veronika cimbalomjátékában gyönyörködhettek, a bátrabbak táncra is perdültek.

Forrás:
KISZó/Fotó: Hegedűs Csilla
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó