Brüsszel megértette a kelet-európai országok aggályait az ukrán gabona ügyében – erről a lengyel miniszterelnök beszélt.
Mateusz Morawiecki szerint hamarosan megoldás születik a problémára. A magyar agrárminiszter is a gabonaügyről tárgyalt hétfőn uniós kollégáival. Nagy István azt mondta: a júliusban kezdődő uniós elnökségi trió felelőssége a kiszámítható körülmények biztosítása a gazdáknak.
Magyarország és Lengyelország április közepe óta tilalmat rendelt el az ukrán gabona tárolására. Ezért mindkét ország speciális szabályokat vezetett be.
Lengyelország – Magyarországhoz hasonlóan – nem tiltja meg, hogy az ukrán gabona áthaladjon a területén, de a szállítmányok csak akkor állhatnak meg, ha üzemanyagot töltenek a járművekbe.
„Le kellett zárnunk a határt, de nem szabunk gátat az ukrán gabona továbbszállításának. A döntésünk ellen tiltakozó ukrán gazdálkodók is be kell lássák, hogy jogosan járunk el. Mindenesetre az Európai Bizottság végre úgy tűnik, elismerte a problémánkat, ezért úgy hiszem, hogy a héten jelentős eredményeket fogunk elérni” – fogalmazott Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő.
Hasonlóan jár el Magyarország is. A magyar kormány 25 ukrán mezőgazdasági termékre írt elő tilalmat: ez kiterjed a gabonafélékre, az olajos magvakra, a lisztre, az étolajra, a mézre és egyes húsfélékre is. Magyarország viszont azt megengedi, hogy az ukrajnai termékek áthaladjanak az országon. A szállítmányokat a határon plombákkal zárják le, hogy azokat ne nyithassák ki, amikor bejönnek az országba, és a bennük lévő terményeket ne értékesíthessék.
Az Európai Bizottság támogatást ajánlott azoknak a tagállamoknak, amelyekben a gazdák kárt szenvednek az olcsó ukrán termények miatt, de a részleteket Brüsszel csak ezután dolgozza ki.
A gabonaválság onnan ered, hogy még múlt évben az unió megnyitotta határait az ukrán termények előtt, hogy azok – a Fekete-tengert kikerülve – szárazföldi úton juthassanak el az Európán kívüli országokba. Az volt a cél, hogy az ukrán mezőgazdasági termékeket a háború ellenére is el lehessen juttatni például Afrikába. De az ukrán termékek nemhogy nem jutottak el a célországokba, hanem Európában rekedtek.
Zelenszkij: Ukrajnának nincs köze az Északi Áramlat gázvezetékek elleni szabotázshoz
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.