A hosszas köhögés mindenképpen figyelmeztető jel
Évek óta kénytelenek vagyunk visszatérni a tuberkulózis terjedésének problémájára, mivel sem Kárpátalján, sem országos szinten nem sikerül felszámolni a fertőző betegség terjedését, mely számos emberéletet is követel. Sőt, az országban második éve dúló háború csak újabb kihívások elé állította a kór ellen küzdő szakembereket. Az aktuális helyzetről Vaszil Szkripet, a megyei tüdőgondozó főorvosát kérdeztük.
Magyar Tímea
– Sajnos nincs jó hírem, az elmúlt évben a visszaesőkkel együtt 24,7 százalékkal nőtt a tébécés fertőzöttek száma megyénkben, ami nagyon sok. Míg 2021-ben 748, tavaly 927 új, első ízben diagnosztizált fertőzöttet vettünk nyilvántartásba. A korábbi nemzetközi tapasztalatok alapján elmondható, hogy a háború súlyosbította a helyzetet, a kialakuló humanitárius katasztrófa miatt rendre romlik a járványügyi helyzet. Ez alól a tbc sem jelent kivételt. A másik ok, hogy az elmúlt időszakban a Covid „uralma” miatt az ismert korlátozások kapcsán akadályoztatva voltak a páciensek, és ezáltal sajnos számos szűrővizsgálat is elmaradt – magyarázza a főorvos.
A tüdőgondozó munkatársai azonban a háború alatt sem ülnek ölbe tett kézzel, fejtette ki Vaszil Szkrip. Az elmúlt évben vidéki kiutazásokat szerveztek, azzal a céllal, hogy megtanítsák a családorvosoknak a tbc felismerésének korszerű módszereit. Hatszáz orvos esett át ily módon „továbbképzésen”.
– Ma már a legmodernebb molekuláris genetikai módszerrel percek alatt képesek vagyunk kimutatni a fertőzést, ami a jelen helyzetben nagy segítségünkre van. Két új gyógyszert is bevetettünk megyénkben a betegség ellen, melyeknek hála lerövidült a fertőzöttek gyógyítása: míg korábban egy év vagy ennél is több idő kellett a kór leküzdéséhez, ma már öt-hat hónap alatt képesek vagyunk megfékezni a kór burjánzását a páciens szervezetében. Jó hír, hogy ugyan a betegszám emelkedett, a végzetes kimenetelű esetek száma azonban nem, ahogyan a rokkantsághoz vezetőek aránya sem. Ez is arról tanúskodik, hogy a korábbinál jóval hatékonyabb a gyógyítás.
– Korábban gyakran lehetett látni a mobil röntgenbuszt Kárpátalja falvaiban. Mivel megyénk lakosságának nagyobb része vidéken él és nehezebben fér hozzá a korszerű egészségügyi szolgáltatásokhoz, számukra akár életmentő is lehet az idejében felismert betegség. Van-e rá lehetőség, hogy működtessék a mobil diagnosztikai járműveket?
– Egy regionális program keretében, mely a tbc felszámolását célozza a határ menti településeken, beszereztünk két új Mercedes mobil röntgenbuszt, melyekkel a településeket járjuk. Ezenkívül az ungvári büntetés-végrehajtási intézet lakóit is szűrtük. Jelenleg a nagyszámú kollektívákba is ellátogatunk.
– Milyen a hadiállapot ideje alatt a tüdőgondozó gyógyszerellátása?
– Szerencsére ezen a téren nincs gond, mind a speciális készítmények, mind a kísérő betegségek leküzdéséhez szükséges egyéb szerek fél évre előre a rendelkezésünkre állnak. Amikor fogyóban van egy nélkülözhetetlen készítmény, utánpótlást kérünk az illetékes szaktárcánál, a közegészségügyi központnál, esetleg azon megyékből küldik át azt számunkra – ezek elsősorban a háborús övezetekben fordul elő –, amelyekben többlet alakult ki belőle. Kórházi ápolásra csak a fertőző stádiumban lévő pácienseket utaljuk be, akik többnyire egyhónapi kezelés után már odahaza gyógyulhatnak tovább a felírt gyógyszerek szigorú szedése mellett.
– Változtak-e a betegség kialakulásának okai?
– Továbbra is a különféle immunhiányos állapotok állnak a fertőzésre való hajlam mögött. A háború, a rossz szociális helyzet, a stressz, mind-mind gyengíti az immunrendszer működését és ezáltal sokkal gyengébbé teszi a szervezet védekező képességét mindenféle kórral szemben. A korábbi években a külföldi vendégmunkások is gyakran hazahurcolták a betegséget, ám ez most aktualitását vesztette. Helyettük viszont a harci zónából hozzánk áttelepülteket veszünk nyilvántartásba, akiknek természetszerűleg folytatniuk kell a megkezdett kezelést.
– Mennyire veszélyesek a tébécések a környezetükre?
– A gümőkór nem fertőz olyan könnyen, mint mondjuk a Covid, kanyaró vagy a mumpsz. Ahhoz, hogy egy beteg valakit megfertőzzön, hosszú ideig együtt kell lennie vele. A statisztika azt mutatja, hogy egy gümőkóros egy év alatt húsz egészséges személyt képes megbetegíteni.
– Talán nem árt, ha felidézzük, mikor kell arra gyanakodnunk, hogy esetleg tbc-sek vagyunk?
– Az alapvető tünet a hosszas köhögés. Ha valaki két-három héten át köhög, keresse fel a családorvost, aki nyálmintát vesz tőle és percek alatt ellenőrzi azt a gümőkór terjesztőjére, a mycobacterium tuberculosis baktériumra. A tünetek között lehet az alacsony láz, a fáradékonyság, az izzadás. Ha más szerveket is megtámad, romolhat a látás, de nyirokmirigy-duzzanatok, gyakori vizelés is jelezheti a fertőzés jelenlétét. A hadiállapot okán elmaradó szűrővizsgálatok miatt mindenkinek magának kell ügyelnie arra, hogy kétévente elmenjen egy mellkasröntgenre.
– És talán a legfontosabb kérdés a tbc elleni védőoltás. Hogy áll jelenleg megyénk ezen a téren?
– Az első védőoltás a szülőotthonokban történik. Sajnos az elmúlt években ennek aránya 90 százalék alá esett, ami elsősorban az oltóanyag hiányának számlájára írható.
Magyar Tímea