Magyar civilek támogatása az oroszok ellen harcoló kárpátaljai katonáknak
Fél év alatt több mint 55 millió forintot gyűjtött össze az oroszok ellen harcoló kárpátaljai katonáknak és öt segélycsomagot küldött nekik a magyarországi civilekből álló Sárkányellátó.
Szabó Sándor
Tavaly november 4-én indult az azóta Kárpátaljai Sárkányellátó néven ismertté vált kezdeményezés, aminek a célja Fegyir Sándor, és az ukrán hadsereg 68. „Kárpátaljai Sárkányok” önálló területvédelmi zászlóaljának magyar és más nemzetiségű önkéntes katonáinak a segítése.
A módszer kezdettől fogva az, hogy Fegyirék listát küldenek a kért felszerelésekről, eszközökről. A vásárláshoz a Sárkányellátó csapata adományokat gyűjt, majd a beérkezett pénzből azt és pontosan annyit vásárol meg, amit és amennyit a frontról kértek – írja a Sárkányellátó lapunkhoz eljuttatott közleménye. Mint fogalmaznak, Budapestről nem tudhatják, hogy a lövészárkokban mire van szükség.
A legelső csomag három nagy teljesítményű akkumulátorát/töltőberendezését követték a meleg téli ruhák és speciális hegymászózoknik, talp- és derékmelegítők, drónok, a fémkeresők, az éjjellátó kamerák, a céltávmérők, még több drón, ezekhez pótakkumulátorok, tabletgépek… Minden, ami nem fegyver, lőszer, robbanóanyag és nem ütközik sem a magyar, sem az ukrán jogszabályokba.
A zárt Facebook-csoportban indult kezdeményezés mára kinőtte magát: saját, publikus oldallal rendelkezik (https://www.facebook.com/karpataljai.sarkanyellato), támogatja őket a Diétás Magyar Múzsa és a KARD FB-csoport is, de együttműködnek több másik magyarországi csoporttal is. És gyarapodott a segélyezettek köre is: a 68. zászlóaljjal együttműködő, számos más ukrán alakulat is használ már a Sárkányellátó által beszerzett és kiküldött eszközöket. Fegyir Sándor segítségével oda kerülnek a küldemények, ahol a legnagyobb szükség van rájuk. Az adományozók száma több ezerre nőtt. A Felszerelések összege május negyedikéig közel 55 millió forintot, azaz kb. 145 ezer eurót tett ki. A Sárkányellátó eddig öt segélycsomagot juttatott el Ukrajnába, és már készül a hatodik csomag is.
A civil kezdeményezés mindennap beszámol a számlákról, a beszerzett és útnak indított csomagok tartalmáról átlátható nyilvántartást vezetnek, havonta részletes elszámolást hoznak nyilvánosságra az összes bevételről és kiadásról. Minden egyes, a zászlóalj felé elindított csomagról fénykép és videó is készül, így láthatóvá válik, hogy mit sikerült megvásárolni.
Már nemcsak a területvédelmi zászlóaljat támogatják: egy külön projekt keretében a 128-as kárpátaljai dandár 234. zászlóalja felderítőinek is összegyűjtöttek egy hőkamerás drónra. Valamint 300 ezer forint (kb. 800 euró) támogatást nyújtottak a „Kárpátalja Fájó Szívei” csoportnak. A kezdeményezés olyan anyákból alakult, akiknek a fia elesett a 2014 óta tartó orosz–ukrán konfliktus során.
„A csoport alapvető és nem titkolt célja, hogy a háború után Kárpátalján olyan támogatási projekteket indítson, melyek immáron a helyi, civil közösséget célozzák majd meg. Lesz mit segíteni, támogatni…” – fogalmaz a közlemény.
A kárpátaljai katonák a fronton hallgatták Isten igéjét
Kárpátalján szolgáló görögkatolikus papok humanitárius adományokat adtak át és Isten igéjét hirdették az orosz–ukrán háború keleti frontján, ahol a 101-es kárpátaljai területvédelmi dandár önkéntesei teljesítenek szolgálatot. Az alkalomról Fegyir Sándor számolt be közösségi oldalán. Mint írta, a több mint egy éve dúló háború kezdete óta először tartottak közös imát a fronton ukrán és magyar nyelven a kárpátaljai katonákért.
Az orosz megszállók ellen harcoló kárpátaljai önkéntes katonák Luscsák Nílus, a Munkácsi Görögkatolikus Egyházmegye püspöke megbízásából Fülöp János, Szkoropádszky Péter és Benzo György atya látogatta meg, akik katonáinkkal együtt imádkoztak ukrán és magyar nyelven, átadták Luscsák Nílus püspök áldását, és a közelmúltbeli budapesti látogatásán Ferenc pápa által megszentelt rózsafüzéreket és ikonokat. A katonák megköszönték a papoknak a közös imát, ugyanis legtöbbjük már több mint egy éve nem volt Isten házában. Hálájukat egy finom bográcsgulyás formájában is kifejezték, amivel megvendégelték az atyákat.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.