Évforduló: 60 éves a kárpátaljai magyar felsőoktatás

 Háromnapos rendezvénysorozat vette kezdetét kedden Ungváron a Magyar Filológiai Tanszék fennállásának, ezáltal a kárpátaljai magyar nyelvű felsőoktatás történetének 60. évfordulója alkalmából. Az ünnepélyes megnyitónak az ILKO Galéria adott otthont, amelyen a meghívott magas rangú vendégek mellett jelen voltak a jelenlegi és egykori tanárok és diákok.

Szabó Sándor

A magyar tanszék elmúlt hat évtizedét a rendezvény elején levetített kisfilm mutatta be. Mint elhangzott, a kárpátaljai felsőfokú magyar szakos tanárképzés és tudományos élet jelentős mérföldköve 1963. szeptember 1. Ettől a naptól kezdődött a magyar nyelv és irodalom szakos tanárképzés az akkori Ungvári Állami Egyetemen. Az összeállításból kiderül, hogy évtizedeken keresztül csak Ungváron folyt magyar nyelvű felsőoktatás, melynek mindig is nagy presztízse volt Kárpátalján. Ma nincs a megyének olyan iskolája, főiskolája, ahol ne tanítanának egykori diákjaik, nincs olyan kárpátaljai magyar, aki valamilyen módon kapcsolatba ne került volna a Magyar Filológiai Tanszékkel élete során.

A kisfilm itt tekinthető meg:

Dr. Spenik Sándor, az Ukrán-Magyar Oktatási-Tudományos Intézet (UMOTI) igazgatója köszöntőjében kiemelte, hogy a magyar tanszék létrehozása nem csak az egyetem számára volt fontos mérföldkő, de hamar a kárpátaljai magyar értelmiség szellemi műhelyévé vált.

– A 60 év során több mint ezer végzős szerzett filológus, magyar nyelv- és irodalom szakos tanári diplomát, ma ők képezik a kárpátaljai magyar értelmiség gerincét

– fogalmazott az UMOTI igazgatója. – De nem csak nyelvészek és irodalmárok, pedagógusok kerültek ki innen, az itt végzett bölcsészek alapozták meg a magyar nyelvű médiát, jelen vannak a közéletben, a politikai színtereken is képviselik a magyarság érdekeit. A korábbi generációk a mostani diákoknak követendő példát mutattak abban hogyan kell méltóságteljesen, nagy felelősséggel és tiszteletteljesen a kárpátaljai magyarság kultúra fejlesztése iránt viseltetni.

A jubileum díszvendége, Kásler Miklós, úgy fogalmazott:

szívből köszönjük önöknek, az egész magyarság nevében, hogy 60 éve megteremtették az anyanyelvi oktatást és tanárképzést, diákok oktatásának a lehetőségét, kitartottak emellett, és megőrizték közös kincsünket, a magyar nyelvet. Elsősorban a generációkat nevelő tanároknak köszönjük.

A Magyarságkutató Intézet főigazgatója, miniszterelnöki biztos elmondta, a nyelv az ember identitásának az alapja, ezzel tudjuk megfogalmazni és elmondani gondolatainkat, érzéseinket. Egymással megbeszélni a körülöttünk lévő világot és azt, ami azon túl van. Így ismerhetjük meg a kultúránkat, amiről Illyés Gyula azt mondta, hogy olyan, mint a színes énekes madár. A nyelv közvetíti felénk ismert 1100 éves történetünket, amelyben dicsőséges és szerencsétlen korszakok követték egymást.

Az ünnepséget megtisztelte jelenlétével a 92 éves Lizanec Péter nyelvészprofesszor, aki 49 évig vezette a tanszéket, Vaszócsik Vera és Horváth Katalin egyetemi docens, a tanszék két legendás személyisége, valamint az első kibocsátás két diákja, Balázs Jolán és Hőgye Erzsébet.

Zékány Krisztina, egyetemi docens, aki az elmúlt évtizedben vette át a tanszék irányítását, zárszavában a további munkához erőt és kitartást, valamint békét és megértést kívánt a jelenlévőknek.

Az ünnepség színvonalát emelte a Cantus kamarakórus és az Ungvári Zádor Dezső Zeneművészeti Szakközépiskola kamarazenekarának komolyzenei összeállítása.

A program szerdán és csütörtökön a Nyelvi, irodalmi, etnokulturális kapcsolatok a Kárpát-medencében: múlt, jelen és jövő című nemzetközi tudományos konferenciával folytatódik.

Az esemény részletes beszámolóját lapunk május 25-i, nyomtatott számában olvashatják.

Forrás:
KISZó/Fotók: Varga Brigitta

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó