KISZó-kérdés – Covid oltások: a többség mellékhatásokról számolt be

A Covid-19-et 2020. március 11-én nyilvánították világjárvánnyá. Jó hír, hogy több mint 3 év elteltével a koronavírus-járvány végre nem minősül többé globális vészhelyzetnek, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ez év május 8-án feloldotta azt. A szervezet friss tájékoztatása alapján míg 2021 januárjában hetente több mint 100 ezer ember életét követelte a Covid világszerte, úgy idén április 24-ig ez a szám már alig haladta meg a 3500-at. A WHO főigazgatója közölte, hogy az összes nyilvántartott halálesetnél jóval több, mintegy 20 millió áldozat lehetett a világon, és arra figyelmeztetett, hogy a vírus továbbra is jelentős fenyegetést jelent.

Magyar Tímea

Az Ukrán Miniszteri Kabinet idén április 25-én döntött arról, hogy június 30-ig meghosszabbítja a koronavírus-járvány kapcsán bevezetett ukrajnai karantént. Ám a WHO döntése után az egészségügyi tárca közölte, fontolgatja a karanténkorlátozások eltörlésének lehetőségét Ukrajnában. Elmondása szerint már megkezdődött a kabinet azon határozatának a felülvizsgálata, amely szerint karantén van érvényben az országban. De azt nem lehet azonnal lemondani. „Erre fel kell készülnünk. Jelenleg belső ellenőrzést folytatunk, és potenciálisan készülünk rá, hogy bejelenthessük a karantén feloldásának időpontját” – mondta Viktor Ljasko egészségügyi miniszter.

A világjárvány kezdete óta több mint 5,5 millió koronavírusos megbetegedést regisztráltak Ukrajnában. 112 268 ember, köztük 89 gyermek halt meg a vírus okozta szövődmények következtében. A járvány ideje alatt a vírustagadás mellett a másik legnagyobb vitát kétségkívül a fertőzés elleni védőoltások gerjesztették. Különféle mendemondák keltek lábra a vakcinák indokoltságáról, hasznáról, de legfőképpen minőségéről és mellékhatásairól.

Sokan mindmáig állítják, mióta vakcináltatták magukat, sokkal gyakrabban gyengélkednek felsőlégúti betegségekben, vannak, akik szívpanaszokkal küzdenek, mások immunrendszerük gyengülése miatt siránkoznak.

Ennek kapcsán kérdeztük meg Facebook-oldalunkon olvasóinkat, hogy vajon tapasztaltak-e negatív mellékhatást a koronavírus elleni védőoltás után? Interaktív felmérésünkben válaszadóink 64 százaléka az igen gombot nyomta meg. A többiek nemmel voksoltak. Volt, aki megjegyezte, hogy csak egy oltása van és nagyon örül neki, hogy úgy döntött, nem vesz fel többet.

A helyi illetékes szakemberek nem kívánták kommentálni a témát, tartották magukat a korábbi hivatalos állásponthoz, miszerint a védőoltással rendelkezők sokkal könnyebben vészelték át a fertőzést, és nincs tudomásuk arról, hogy bármilyen utóhatása lenne az oltóanyagoknak. Egy kijevi illetékes, Szerhij Dubrov, az egészségügyi tárca vezetőjének első helyettese a napokban kijelentette, a világjárvány megszűnésének bejelentése nem jelenti azt, hogy el kell felejtenünk a védőoltásokat, mivel az a vírus elleni védekezés leghatékonyabb módja. A WHO azt javasolja Ukrajnának, hogy kortól függetlenül növelje az idősek, a legyengült immunitásúak és a krónikus betegek elsődleges oltási sorozatának lefedettségét és azt javasolja, hogy 6-12 havonta oltsák be a veszélyeztetett csoportokat.

A félelmek, a vélt vagy valós mellékhatások nyilván nem véletlenül alakultak ki, hisz számos olyan írás jelent meg a médiában, melyek meghamisított mellékhatás-vizsgálatokról, rossz minőségű vakcináról szóltak. A legfrissebb például azt boncolgatja, hogy Florida állam tiszti főorvosa, úgy tűnik, meghamisította a Covid-vakcinák mellékhatásaival kapcsolatos adatokat. Konkrétan az Egyesült Államokban elérhető mRNS-alapú oltásokról van szó, vagyis a Pfizer és a Moderna által gyártott készítményekről. Florida Közegészségügyi Szolgálata folyamatosan figyelte a mellékhatások gyakoriságát az állam területén. Ennek alapján az állam saját hatáskörében ki is dolgozott egy korcsoportfüggő ajánlást, s a Közegészségügyi Szolgálat elérhetővé tette azt a nagyközönség számára. Kiderült azonban, hogy a megjelenés előtt az állam tiszti főorvosa megváltoztatta az ebben szereplő adatokat, sőt ennek alapján a vakcina beadásának ajánlásait is. Itt elsősorban a fiatal, konkrétan 18 és 30 év közötti férfiakról van szó. A tiszti főorvos azt állíja, hogy körükben a vakcina olyan mértékben fokozza a szívizom- és szívburokgyulladást és az ezzel kapcsolatos halálesetek gyakoriságát, hogy a védőoltás beadása szerinte több kockázattal jár, mint maga a betegség, vagyis a Covid-19. Az eredeti jelentés azonban ennek pontosan az ellenkezőjét tartalmazta.

A védőoltás kérdése a világjárvány alatt világszerte egyértelműen politikai színezetet is kapott. A politikai tömbök aktuális érdekeik alapján váltak oltásszkeptikusokká vagy -támogatókká.

Ukrajnában összesen 35 millió Covid elleni védőoltást adtak be, egy adagot 16 millió 339 ezren, két adagot 15 millió 484 ezren kaptak. A legnépszerűbb vakcina a Pfizer Comirnaty oltóanyaga volt. Jelenleg 2 millió adag van ebből a központi, 44 ezer a regionális raktárakban, és 70 ezer a gyermekeknek adható formájából. CoronaVac-ból a központi raktárakban 3 millió adag, a regionális raktárakban 1,7 millió van, ezenkívül 909 ezer adag Janssen vakcinával is rendelkezünk.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó