Véget ért a „tél” az ukrajnai ingatlanpiacon │KISZó-háttér

Ukrajna lakáspiaca a háború kezdete óta tartó hosszú stagnálás után a fejlődés jeleit mutatja. Mint ismert, az ukrajnaiakat általánosságban a saját otthonhoz való ragaszkodás jellemzi, ám a háború okán a polgárok jelentős része menekülni kényszerült, és az ország más régióiban vagy külföldön talált menedéket. Az első hónapokban tapasztalt pánik és félelem után mind többen foglalkoznak a lakásvásárlás gondolatával.

Bujdosó Ivett

A háborús lakáspiac jellemzői

Denisz Szudilkovszkij, a LUN ingatlankeresési projekt marketingigazgatója megjegyezte, a piac most a vevő oldalán áll. Mint mondta, csökkent a kereslet, és ez befolyásolja az eladók magatartását.

„A lakástulajdonosok tisztában vannak azzal, hogy az eddigi három hónapig tartó eladási időszak jelenleg már hat hónapig vagy tovább is elhúzódhat. Ugyanakkor nincs hajlandóság az árak csökkentésére” – mondta.

Mint Olekszandr Melnik, a Zezman fejlesztő cég marketingigazgatója hangsúlyozta, a vásárlók elsősorban a kész lakások iránt érdeklődnek.

„A vevők számára fontos, hogy minél gyorsabban beköltözhessenek. Korábban csak a négyzetméterszám és az ár érdekelte őket, mostanra azonban a biztonság és a kényelmi szempontok az irányadók” – fejtette ki a szakértő.

Ezt a tényt a DIM cégcsoport elemzői is megerősítették. Megjegyezték, napjainkban az adásvétel közel 90 százaléka kész épületekben vagy a befejezés stádiumában lévő házakban található lakásokat érinti.

„Ellentétben a háború előtti időszakkal, amikor a lakóparkokban épülő tömbök 70 százalékának még csak az első emeletei voltak készen. E beruházások iránt nagy volt a kereslet: az embereket vonzotta az alacsonyabb ár. Jelenleg a vevők figyelmének középpontjában az alacsony kockázat áll” – fogalmaztak a szakértők.

Változó lakásigény

Nyilvánvaló, hogy Ukrajnában a lakások iránti kereslet szintje messze alulmúlja a háború előtti mutatókat.

„A teljes körű háború kezdete óta a másodlagos piacon található lakások iránti kereslet aktívan megnőtt. Először is jelenleg az emberek nem a jövőnek élnek, az új épületek pedig hosszú távú befektetést igényelnek. Másodsorban a frontvonal közeléből való tömeges kivándorlás az ottani ingatlanok árának csökkenéséhez vezetett” – magyarázta Olekszandr Melnik.

A LUN tanulmánya szerint a házvásárlók 49 százaléka kész lakást is venni Ukrajna győzelme után.

„A belső elemzésünkből azt látjuk, hogy az emberek érdeklődnek az ingatlanok iránt, komolyan fontolgatják a lehetőségeket, de ez az elhatározás nem jut el a szerződés aláírásáig. 2023 áprilisa azonban minden jel szerint megdöntötte a rekordot, így elmondható, hogy hivatalosan is véget ért a „tél” az ingatlanpiacon” – fűzte hozzá a LUN.

A cég azt is megjegyzi, hogy bár a vásárlók manapság inkább a kész vagy majdnem kész lakásokat részesítik előnyben, a helyzetnek több érdekessége is van.

„Használt ingatlan vásárlásakor a vevőnek a vételárat egy összegben kell kifizetnie, lehetőleg dollárban. Ugyanakkor elsődleges piacon példátlan pénzügyi feltételeket kínálnak, például részletfizetést, mindezt akár kész lakások esetén is, vagy teljes visszatérítést, amennyiben a vásárló meggondolja magát az építkezés befejezése előtt” – jegyezte meg Szudilkovszkij, a LUN marketingigazgatója.

Mennyi az annyi?

Az árak különböző tényezőktől függően változnak: sok múlik a keresleten, az elsődleges piac esetében az építőanyagok költségein, illetve a frontvonal közelségén is.

A LUN szakértői szerint 2022 elején Kijevben 35 ezer hrivnyába, 2023 áprilisában pedig 48 ezer hrivnyába került egy négyzetméter. Dnyipróban ugyanez az ár 28-ról 41,7 ezer hrivnyára, Odesszában 26-ről 37,2 ezer hrivnyára nőtt. Lembergben 26 ezer helyett már 45,9 ezret is elkérnek, Ivano-Frankivszkban 14,3 ezerről 25 ezerre módosult a négyzetméterár.

Elemzői számítások szerint az elsődleges lakáspiacon a kárpátaljai megyeszékhelyen, Ungváron 36,9 ezer hrivnya, Zaporizzsjában, Vinnicában és Csernyivciben 34 ezer hrivnya, Poltavában és Luckban 30 ezer hrivnya, Rivnében és Harkivban, illetve Szumiban és Csernyihivben 25-27 ezer hrivnya egy négyzetméter ára. A sereghajtók között Zsitomir és Ternopil, illetve Hmelnickij és Cserkaszi megyék állnak, ahol az átlagár 23 ezer hrivnya körüli.

Ezzel szemben a másodlagos piacon Kijevben egyszobás lakást átlagosan 58 ezer dollárért, kétszobás lakást 70 ezer dollárért lehet vásárolni. Lembergben 50, illetve 72,5 ezer, Odesszában 29,7 és 42,75 ezer dollárt kérnek el ugyanezekért.

A LUN számításai szerint a háború előtt Kijevben az egyszobás lakások 70 ezer, a kétszobások 97,5 ezer dollárba kerültek. Lembergben akkoriban ezek az árak 44,9 és 62 ezer, Odesszában pedig 32,5 és 46 ezer dollár között mozogtak.

Az elemzők ugyanakkor megjegyezték, jelenleg kevesebb az eladó lakás. Ami a lakásárakat illeti, jelenleg Kijev vezet az elsődleges piacon, de Lemberg sem marad le az árpolitika terén. Míg a központban az egyszobás, Nyugat-Ukrajnában a kétszobás lakások a drágábbak.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó