KISZó-kérdés: Kárpátalján biztonságban érzik magukat az emberek

A World Population Review elemzői közzétették a 2023-ban legmagasabb bűnözési rátával rendelkező országok új rangsorát. Ukrajna ezen a listán az 57. helyet foglalja el a 136-ból. A tanulmány eredményei szerint 2023 elején a legtöbb bűncselekményt Venezuelában, Pápua Új-Guineában és Dél-Afrikában követték el. A bűnözés mértékét a szegénység és a munkanélküliség magas szintje növeli, ezzel szemben az erős rendőri ellenőrzés és a szigorú büntetések csökkentik azt, derült ki.

Bujdosó Ivett

A világ legalacsonyabb bűnözési szintjét Svájcban, Dániában, Norvégiában, Japánban és Új-Zélandon mérték. Ezen országok mindegyikében hatékonyak a bűnüldöző szervek. Dániában, Norvégiában és Japánban vannak a világ legszigorúbb fegyvertartási törvényei.

Ukrajnában a háború is befolyásolta a bűnözési mutatókat. A kilátástalanság, a nehéz körülmények sok embert térítettek rossz útra. A Legfőbb Ügyészség szerint 2022-ben 8,8 százalékkal nőtt a bűncselekmények száma Ukrajnában. Míg tavaly 362 636 bűncselekményt regisztráltak, 2021-ben ez a szám 321 443 volt.

A jogsértések jellege is jelentősen megváltozott. Nőtt a szándékos gyilkosságok, a nemzetbiztonságot sértő és a háborús bűncselekmények száma. Ezzel párhuzamosan csökkent a kihágások és vétségek, illetve a vagyon elleni bűncselekmények aránya.

2022-ben közel 10-szeresére nőtt a hazaárulás vádjával indított ügyek száma: a 2021-es 208-ról 1957-re.

Emellett a háború kitörését követően kollaborációs tevékenységgel 3851, az agresszor állam felé történő segítségnyújtással 379, az ukrán fegyveres erőkkel kapcsolatos információk engedély nélküli terjesztésével 202 személyt vádoltak meg.

Emellett változtak az élet és egészség elleni bűncselekmények statisztikái is. Közel hétszeresére nőtt a gyilkossági kísérletek száma, ám csökkent a testi sértések mértéke.
A háború alatt megszaporodtak az illegális határátlépők, illetve csempészek ellen indított eljárások. Több mint 1000 határsértő és 1225 embercsempész felel a törvény előtt. Ez közel négyszeres növekedés.

Az is kiderült, hogy csaknem felére csökkent a vagyon elleni bűncselekmények száma, ám egyre több csaló jelent meg az országban.

Ami a hatósági személlyel szemben elkövetett bűncselekményeket illeti, 2022-ben minden típusban csökkent az eljárások száma. A megvesztegetési kísérletek aránya az utóbbi két évben közel azonos volt.

Igor Klimenko belügyminiszter szerint a háború kezdete óta csökkent a bűnözés mértéke Ukrajnában. A tárcavezető a Reutersnek adott interjújában kifejtette,
a teljes körű inváziót követő időszakban egyes bűncselekménytípusok száma a felére csökkent. Az országos rendőrség ugyanakkor több tízezer vádat rögzített az orosz hadsereg ellen háborús bűnök elkövetése okán.

„Ukrajnában a bűnügyi helyzet teljes kontroll alatt áll. Ez összefügg azzal a meglehetősen komoly munkával, amelyet a háború első napja óta végeztünk” – fogalmazott Igor Klimenko.
Eközben az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) arra kérte az utcai kamerával rendelkező állampolgárokat, hogy szüneteltessék a valós idejű közvetítést, ugyanis azok a megszállók támadásait segítik.

„Oroszország a modern webkamerák feltörhetőségét használja fel Ukrajna elleni rakétatámadások indítására és valós időben történő korrigálására.

A megszállók streaming platformokon vagy hackelés útján jutnak információkhoz” – közölte az SZBU.

A polgárokat arra is emlékeztették, hogy továbbra is érvényben van a hadsereg tevékenységéről készült és az ágyúzás következményeit tartalmazó fotók vagy videók közzétételének tilalma. Az ilyen felvételek publikálása 12 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

Hanna Dan, a megyei rendőrség szóvivője lapunk megkeresésére elmondta, Kárpátalján a bűnügyi helyzet a rendfenntartók teljes körű ellenőrzése alatt áll.

– A hadiállapot bevezetése óta csökkent a súlyos bűncselekmények száma Kárpátalján. Ezek közül többségben vannak a felderített esetek. Ez a rendőri egységek megnövelt számával magyarázható, ugyanis a háború kitörése óta megerősített rendszerben több csapat járőrözik az utakon. Igyekszünk megnövelni a rendfenntartók jelenlétét a vidéken, ezzel a helyi és az ideiglenesen áttelepült személyek biztonságérzetét is erősítjük – fejtette ki a rendőrségi szóvivő. Hozzátette, Kárpátalja határain továbbra is ellenőrzik a megyébe érkezőket.

– Elég egységgel és eszközzel rendelkezünk a közbiztonság fenntartására, a továbbiakban is arra törekszünk, hogy a lakosság védelmét erősítsük – fogalmazott Hanna Dan.

Előző heti KISZó-kérdésünk:

KISZó-kérdés – Covid oltások: a többség mellékhatásokról számolt be

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó