Széljegyzet: Az akarat dicsérete

Embert próbáló időket élünk. Lehet, hogy ez ugyancsak közhelyes megállapítás, viszont hűen tükrözi a valóságot.

Tény, a világ ezen szegletében valójában soha nem volt könnyű. Amikor felcsillant a változás pislákoló lángocskája (a szovjet birodalom felbomlása, rendszerváltozás, némi életszínvonal-emelkedés…), mindig jött valamilyen globális szélvihar (gazdasági összeomlás (2008), mely a nagy gazdasági világválság (1929–1933) óta a legjelentősebb recessziót hozta, aszályos évek, Covid-járvány…), ami semmissé tette a várakozásokat.

Horváth Sándor

Luhanszk és Doneck megye egyes régióinak, illetve a Krím orosz megszállása, a Kreml Ukrajna elleni háborúja, mely lassan másfél éve pusztít, azt jelzi, hogy azok az embert próbáló idők bizony nem múltak el.

Mit tehet ilyenkor az ember, akit elbizonytalanítanak a féligazságok, csapdába ejtenek az ál-, a rémhírek? Retteg és reménykedik. Kételyek gyötrik, megválaszolhatatlan kérdések emésztik. S ez nem amolyan költői túlzás. Az ukránok 71 százaléka több mint egy éve folyamatos feszültségben él – írta Telegram-csatornáján a Gradus Research cég által az összukrán mentális egészségügyi program részeként végzett tanulmány eredményeire hivatkozva Olena Zelenszka, az ukrán elnök felesége.

Mi enyhítheti a felgyülemlett feszültséget? Hogyan lehetünk úrrá az olyan helyzeteken, melyek megoldására sem tapasztalatunk, sem használható, követendő példa nincs?

A választ a KISZó egyik írásában találtam meg, mely egy 18 éves nevetlenújfalui fiatalember sorsát tárja fel.

Kovács Mihály gyerekkora óta nem tud járni. Ennek ellenére teljes életet él. A világhálón több mint ötvenezer követője van, akiknek bepillantást enged mindennapjaiba. Megmutatja, hogyan takarít, táncol…

Már az is szívbe markoló és tiszteletet érdemlő, ahogy Misi megküzd a mindennapok nehézségeivel. Ám ő nem elégszik meg ennyivel. Komoly tervei vannak. Világhálós munkálkodásával pénzt akar keresni (amire – a tények bizonysága szerint – minden esélye megvan), s nemcsak önmagára gondol, a hozzá hasonló helyzetű sorstársain is segíteni akar.

Misi igazi harcos, aki tetemes hátránnyal indult ebben az életnek nevezett örök küzdelemben, mégis győzött.

Miért ne sikerülne ez a nálánál szerencsésebbeknek is…

Forrás:
KISZó/Horváth Sándor

Post Author: KISZó