A Beregszászi Rezeda Folkműhely évzáró gálakoncertjére a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színházban került sor.
– Nyolc évvel ezelőtt azt a célt tűztük ki, hogy a beregszászi és környékbeli gyermekekkel magas szinten ismertessük meg a magyar népi kultúrát. És ne csak megismerjék, hanem amit elsajátítanak, azt a saját nyelvükké tegyék, majd tovább adják. Az is fontos volt számunkra, hogy az oktatás mellett olyan közösséget hozzunk létre, ahol a tanítványok jól érzik magukat, ahol otthonosan mozognak – kezdte ünnepi köszöntőjét Váradi Enikő. – Nyolc éve ezelőtt 16 csillogó szemű gyerekkel belevágtunk valami olyasmibe, amire már régen vágytunk. Mára ötvenfős csapattal dolgozunk megfelelő körülmények között. Örömmel és büszkén mondhatjuk el, hogy az elmúlt években felléptünk Budapesten, a Nemzeti Színházban, a Duna-palotában, számos Kárpát-medencei fesztiválon, és még sokáig sorolhatnám. Ezek kiemelkedő eredmények – hangsúlyozta a folkműhely igazgatója, majd hozzátette, ötven növendék mutatja be a koncerten mindazt, amit elsajátított az elmúlt egy évben, amiért nagy köszönet jár a lelkes pedagógusoknak, akik sokat tettek azért, hogy fejlesszék a gyerekek tánc- és énektudását, illetve hangszerjátékát.
Szilágyiné Tóth Gabriella, a folkműhely egyik alapítója, számos éven át sok munkával járult hozzá a sikerhez. Most már másutt tevékenykedik, de mint ahogy azt köszöntőjében elmondta, a mai napig szerető szívvel gondol vissza a Rezedásokra, a régi és új tagokra.
Az ünnepi műsoron vendégek is részt vettek. Többek mellett dr. Erdei Péter, a beregszászi külképviselet vezető konzulja, aki elismerően szólt a folkműhely tevékenységéről. Mint mondta, Kárpátalján sok fiatal kedveli, és foglalkozik népi hagyományaink elsajátításával, ékes bizonyítéka ennek az, hogy a Rezeda Folkműhelyben a kedvezőtlen körülmények ellenére, tizenhatról ötvenre emelkedett a tanítványok száma.
– A kárpátaljai rendezvényeken azt tapasztalom, hogy a gyerekek ügyesen táncolnak, énekelnek, s játszanak népi hangszereken – fejtette ki a diplomata, majd további sikereket kívánt tanítványoknak és tanároknak egyaránt.
Babják Edit, a Beregszászi Városi Tanács Oktatási és Kulturális Osztályának vezetője köszönetet mondott a gyerekek és a tanárok kitartásáért. Kihangsúlyozta, a folkműhely évek óta demonstrálja a néptánc, a népi hagyományok közösségformáló erejét.
– Manapság mindnyájan érezzük, hogy elengedhetetlen a hagyományaink megőrzése, tovább adása, mert a nehéz időkben az őseink által ránk hagyott értékekből merítünk erőt, energiát, táplálékot. Ezért is nagy szerencse, hogy sok pedagógus, szülő látja úgy, jó, ha a gyermeke népzenét és néptáncot tanul. Mert ez remek alkalom arra, hogy együtt, közösségben szórakozzanak, tanuljanak – hangsúlyozta a szakember, majd köszönetet mondott Váradi Enikőnek és Orosz Péternek azért, hogy erősítik a gyermekekben ezeket az érzéseket, ami a későbbiekben a közösségünk javára is szolgál.
A köszöntők végén Huszár Péter osztotta meg gondolatait a megjelentekkel. A KMKSZ városi képviselője az elhangzottakhoz hozzáfűzve kifejtette, nem szabad hagyni, hogy hagyományaink a feledés homályába vesszenek. Köszönet jár a folkműhely összes tanárának azért, amiért nap mint nap azon fáradoznak, hogy ez soha ne történhessen meg.
A gyerekek a színpadot birtokba véve felejthetetlen másfél órát szereztek szüleiknek, hozzátartozóiknak, a vendégeknek. Előadásaikban láthattunk beregvidéki, dobronyi, viski, erdélyi táncokat, énekeket. A színvonalas műsor végén a folkműhelyből „kiöregedett”, tanulmányaikat felsőfokú intézményekben folytató fiatalok dicsérő oklevélben részesültek, melyeket Váradi Enikő és Erdei Péter adott át.
Hegedűs Csilla
A szerző felvételei
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.