Az ukrán mezőgazdasági szektor közvetlen és közvetett veszteségei a Nova Kahovka-i erőmű felrobbanása miatt meghaladhatják a 10 milliárd dollárt, állítják az agrárpolitikai minisztériumban.
Vitalij Holovnya agrárpolitikai és élelmezésügyi miniszterhelyettes szerint ennek ellenére nem várható kritikus élelmiszerhiány, illetve a mezőgazdasági termékek is elérhetőek lesznek. Hozzátette azonban, hogy Ukrajna a gabonatermés bizonyos részét elveszíti, ám ezek a veszteségek nem végzetesek.
A tárcavezető-helyettes szerint már csak azért sem fogunk kritikus termékhiányt tapasztalni, mivel tavaly a déli régió jelentős részén már nem folyt gazdálkodás, így a gazdák idővel váltani tudtak. Holovnya szerint elsősorban más régiók vettek át jelentős mennyiségű termelést, különösen a zöldségtermesztésben.
Na de mivel is jár ez az átállás? Nézzünk csak szét a keserű valóságban. Amint az ember belép a kedvenc bevásárlóközpontjába, vagy úgy dönt, hogy tesz egy sétát a közeli piacon, a nyári hőségben szinte megdermed az árcéduláktól. Még szerencse, hogy eddig hűvösebb volt az időjárás, így a kardigánok alatt nem látszott, ahogy a polgárt kirázza a hideg. Akik mégis elég bátrak, és nyakukba veszik az üzleteket, olyan árakkal nézhetnek szembe, melyeket (rém)álmukban sem szívesen pásztáznának.
De vegyünk sorra néhány konkrétumot. Idén a káposzta rekordszintre drágult, az átlagár jelenleg kilogrammonként 45 hrivnya. Januárban ugyanez a szupermarketekben 10-14 hrivnya volt. A sárgarépa és a hagyma ára is több mint duplájára nőtt. Ezek kilójáért akár 64 hrivnyát is elkérnek, pedig az év elején még „csak” 26, illetve 35 hrivnyába kerültek. Ugyanennyi uborka, fajtától függően, 60-100 hrivnyába kerül, de legyünk elégedettek, hiszen a szezon előtt az ár a 180 hrivnyát is elérte. A legolcsóbb paradicsom kilogrammonként 67, a legdrágább 120 hrivnyába is fájhat. A szó egyenes és átvitt értelmében egyaránt. Éppen ezért a háború előtti árakat meg sem említem, nem gyötörnék senkit a már mesebelinek tűnő díjtételekkel. Mit is mondhatnék, drága az egészséges életmód.
Ám igaz, ami igaz, hiánycikket tényleg nehéz felsorolni. Ami azonban az ellenértéküket illeti, az hagy némi keserű szájízt a vásárlóban. De ez már csak margarin (mellékes, elhanyagolható – a szerk.), mondaná egy bölcs kollégám…