A pénzintézményeknek tilos a címletre és a kibocsátási évre vonatkozó korlátozást meghatározni az érintett külföldi állam területén törvényes fizetőeszköznek számító devizabankjegyek cseréje/átváltása során – tájékoztatott az Ukrán Nemzeti Bank (NBU).
„Ez vonatkozik a Federal Reserve System (az Amerikai Egyesült Államok központi bankrendszere) által 1914-től mostanáig kibocsátott összes amerikai dollár bankjegyekkel végzett műveletekre” – közölte az ukrán jegybank sajtószolgálata.
Tisztázták azt is, hogy ez az információ egyértelműen szerepel az Ukrajna devizapiacának szerkezetéről, a kereskedés feltételeiről szóló, az NBU igazgatóságának januári határozatával jóváhagyott rendeletében.
Az Ukrán Nemzeti Bank kiemelte, hogy nem fogadott el olyan szabályozási aktust, amely megtiltotta volna az 1996-ban és attól korábban kibocsátott amerikai dollár átváltását.
„Ezért az erre jogosult intézmények kötelesek átvenni azokat a devizabankjegyeket, amelyek kialakításuk és biztonsági elemeik tekintetében teljes mértékben megfelelnek a külföldi központi/nemzeti bankok hivatalos honlapján található mintáknak és leírásoknak, és nem mutatkoznak azokon az elhasználódás jelei” – hangsúlyozták.
Az ukrán jegybank a valutaváltás megtagadása esetén kész megfelelő ellenőrzéseket eszközölni, illetve jogsértésre vonatkozó információk megerősítése esetén befolyásolási intézkedéseket alkalmazni.
Az Ukrán Nemzeti Bank tisztázta, hogy a devizabankjegyek elhasználódásának mértékét az adott országok központi bankjai határozzák meg.
A tájékoztatóban kitértek arra is, hogy a bankok jutalékot számíthatnak fel az általuk megállapított tarifáknak megfelelően, ám az ezekre vonatkozó információkat az ügyfél számára elérhető helyen kell elhelyezni.
Az NBU emlékeztetett arra, hogy a jelentős kopás/sérülés jelei közé tartoznak a szakadt (részekre vágott) bankjegyek, sérült tervezési és védelmi elemekkel (a címlet digitális vagy szöveges megjelölése, portréképek, optikailag cserélhető védőelemek, eltávolított védőszalagok) ellátott bankók. Ide tartoznak a szennyeződések (foltok is), különösen az ultraibolya sugárzásban láthatóak, amelyek összterülete meghaladja a bankjegy területének felét, illetve a megégett, megperzselt, hosszú ideig nedvességnek, különféle folyadékoknak, vegyszereknek kitett címletek is.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.