Már közel 65 millió forinttal támogatták magyarországi civilek a 68. Kárpátaljai Sárkányok nevű, önálló területvédelmi zászlóaljat, valamint más olyan egységeket, amelyekben magyar nemzetiségű katonák harcolnak az orosz invázió ellen. Eddig a hét segélycsomagban generátorokat, drónokat, hőkamerákat, fémdetektorokat, akkumulátorokat és ruhákat juttattak el a fronton harcoló katonáknak. Már készül a nyolcadik csomag is. Mindez tavaly október végén egy üzenetváltással indult Oláh Mihály budapesti történelemtanár és Fegyir Sándor, az Ungvári Nemzeti Egyetem professzora között, aki a háború kitörése óta az Ukrán Fegyveres Erők kötelékében teljesít szolgálatot.
Szabó Sándor
Több mint fél éven keresztül így tartották a kapcsolatot. A lövészárok-professzor küldte a listát a kért felszerelésekről, jelezte, milyen eszközökre lenne szükségük, az idővel Kárpátaljai Sárkányellátó néven ismertté vált civil kezdeményezés pedig adományokat gyűjtött. A felajánlásokból megvásárolták a kért eszközöket, amelyeket aztán eljuttattak Fegyir Sándornak. Az első csomag, amely tavaly novemberben jutott el a kárpátaljai zászlóaljhoz, három hordozható töltőállomást tartalmazott.
Az első segélycsomagot eddig hat követte, viszont személyes találkozóra csak nemrég kerülhetett sor. A Kárpátaljai Sárkányellátó alapítói közül ketten – Trautmann Balázs és Oláh Mihály – Ungváron találkoztak Fegyir Sándorral.
Nem érkeztek üres kézzel, a nagyjából 19,5 millió forint értékű hetedik csomag utolsó részleteként három hőkamerát adtak át a professzornak, aki Ukrajna budapesti nagykövete lehet.
– A civil felhasználású eszközök miatt az ukrán oldalon kalandosra és körülbelül négyórásra sikeredett a határátlépésünk, de minden kellemetlenséget kárpótolt, hogy végre találkozhattunk Fegyirrel – mesélte lapunknak Oláh Mihály, akivel a nagy találkozás utáni napon beszéltünk meg randevút. Lehetetlen volt eltéveszteni a történelemtanárként dolgozó férfit, hiszen pólóján ott virított a Sárkányellátó logója, amely megegyezik a 68. Kárpátaljai Sárkányok önálló területvédelmi zászlóalj felvarrójával. A kezdeményezés indulásával kapcsolatban elmondta, hogy egy zárt Facebook-csoportban hirdették meg az első gyűjtést.
– Én írtam először Fegyának október végén, miután a Facebookon szembe jött velem egy mindössze 5 másodperces videó, amelyen 3 ukrán katona látható, a kezükben egy ukrán és egy lyukas magyar zászlóval, és azt mondják magyarul, hogy „Hajrá, magyarok!” – mondta Mihály, aki első ízben járt Kárpátalján és Ukrajnában. – Azt írtam neki, hogy gratulálunk, az ukrán fronton is megemlékeznek az 1956-os magyar forradalomról. Egy like jel jött válaszul. Megkérdeztem tőle, hogy mivel segíthetnénk neki. Három töltőállomást kért. Másfél nap alatt összegyűlt rá a pénz, holott azt gondoltuk, hogy még saját zsebből kell majd kipótolnunk az összeget. Trautmann Balázs katonai újságíró és Kerekes-Nagy Gáspár kárpátaljai származású budapesti ügyvéd is tagja volt ennek a zárt csoportnak. Az első perctől csatlakoztak és felkarolták a kezdeményezést. Gáspárnak volt helyismerete, de nagy hasznát vesszük nyelvi és jogi ismereteinek is, Balázs újságírói tapasztalatával tett hozzá rengeteget ahhoz, hogy ilyen sikeres lett a kezdeményezés. Egyikünknek sem volt jártassága ilyen téren. Minden egyes, a zászlóalj felé elindított csomagról fénykép és videó is készül, így láthatóvá válik, hogy mit sikerült megvásárolni. Ezért is jelentős és töretlen a bizalom a kezdeményezésünk iránt.
Az első gyűjtés sikerén felbuzdulva magasabb szintre lépett a civil kezdeményezés, amikor elindították a Kárpátaljai Sárkányellátó Facebook-oldalát, amellyel több emberhez tudtak eljutni. Az oldalt januárban hozták létre, jelenleg több mint 3800 követőjük van.
– Főleg magánszemélyek dobják össze a segélycsomagokra a pénzt, vannak pár ezer forintos felajánlások, de nem ritka, hogy valaki százezres nagyságrendben utal pénzt a kezdeményezés számlájára. Abban minden magyar ember egyetért, hogy a háború rossz dolog, talán emiatt is folyamatosak a felajánlások. Vannak, akik havi rendszerességgel utalnak összegeket. Magyarország mellett külföldről is érkeznek segélyek. A pénzadományok mellett tárgyi felajánlásokat is kaptunk katonai ruházat, drónok formájában. Eddig összesen több mint 92 millió forint gyűlt össze – árulta el Oláh Mihály, aki elmondta, hogy már nemcsak a területvédelmi zászlóaljat támogatják, hanem más alakulatokat is. A csomagok szétosztásában szabad kezet kapott Fegyir Sándor, mivel neki van helyismerete, és teljesen megbízunk az ő ítélőképességében.
Az első személyes találkozással kapcsolatban elmondta, olyan volt, mintha egy régi baráttal találkoztak volna, holott eddig jószerével csak üzeneteket váltottak egymással, még telefonon sem beszéltek.
– Ő is örült nekünk, mi is örültünk, hogy találkozhatunk végre – taglalja. – Megható pillanat volt, könny szökött mindannyiunk szemébe. Hatalmas szeretettel fogadtak. Ez a találkozás felvillanyozott minket, erőt adott a folytatáshoz, bár azt azért megjegyezném, hogy egyáltalán nem vagyunk inspiráció hiányában. Ez a segítségnyújtás bármelyikünk személyénél és egójánál fontosabb. Fegya elmondta nekünk, jelentős az a magyarországi segítség, ami rajtunk keresztül érkezik hozzájuk, és sokat jelent az, hogy magyarok adják magyaroknak és nem csak magyaroknak.
A visszajelzések alapján olyan fogadtatása van a támogatásnak, amire mi álmunkban sem gondoltunk.
Azt szeretnénk, hogy ez az ország békében és jól éljen – mondta Mihály, akivel felkerestük az ungvári Kálvária temető katonai parcelláját, ahol közel hetven ungvári katona lelt utolsó nyughelyére.
Láthatóan megrendült lelki állapotban sétálgatott a sírok között. Itt nyugszik a 2022-es invázió első kárpátaljai áldozata, Kis Sándor is.
Az első dolog, amit láttunk, az egy fehér plüssmaci volt kék-sárga szalaggal a fűben. A szél sodorhatta le egy sírról. Ki tudja, melyikről, vélhetően egy édesapját gyászoló gyerek vihette „ajándékba”. Mihály halkan, elcsukló hangon megjegyezte, egy dolog látni a hírekben az ukrán zászlóval borított hadisírokat és teljesen más érzés a koszorúkkal és virágokkal borított friss halmok között lépkedni.
Arról, hogy mekkora segítséget jelentenek a magyar civilek adományai, már Fegyir Sándorral beszélgettünk. A lövészárok-professzort telefonon értük el, azt nem árulhatta el, hogy pont hol tartózkodik, ám rögtön azzal kezdte, hogy a napokban két drón egy teljes szakasz, 27 ember életét mentette meg. Ez is jól jelzi, milyen fontos ez a segítség.
– Nem gondoltam volna, hogy a magyarországi civil összefogás ilyen nagy méreteket ölt majd – kezdte a beszélgetést az UNE professzora.
– A mai napig sokan keresnek meg a közösségi oldalaimon azzal, hogy támogatnák a zászlóaljunkat, harcunkat az orosz megszállók ellen. Kapunk is felajánlásokat a világ számos pontjáról, de a magyarországi segítség mind közül a legnagyobb, amiért hálásak vagyunk. Összeszámoltam, eddig 18 országból küldtek nekünk segítséget. Legutóbb Ausztráliából kaptunk egy drónt, de Új-Zélandról, Kanadából és Amerikából is támogatnak minket. Ugyanakkor a külföldi felajánlások 70 százaléka Magyarországról érkezik, erre a teljesítményre igazán büszkék lehetnek a magyarok. Rajtam keresztül eddig hat dandárnak, valamint nyolc zászlóaljnak nyújtott támogatást a Sárkányellátó generátorok, drónok, hőkamerák, éjjellátók, fémdetektorok, lézeres távolságmérők, akkumulátorok és ruhák formájában.
Fegyir Sándor elmondta, olyan egységek kapják meg ezeket az eszközöket, amelyekben kárpátaljai magyarok szolgálnak.
– Így segíthettünk egyetemi kollégámnak, Traski Viktornak. A matematikus, az Ungvári Nemzeti Egyetem Ukrán‒Magyar Oktatási-Tudományos Intézete Fizika és Matematika Tanszékének docense a kárpátaljai 128. hegyivadász dandár tűzéreként teljesít szolgálatot a háború kitörése óta.
Többnyire Fegyát keresik meg a katonák a különböző egységektől, hogy mire lenne szükségük, ő pedig továbbítja a listát a Sárkányellátónak. Bármit kértek eddig, azt beszerezték nekik.
– A fegyveres erőknél hamar elterjedt a magyar támogatás híre, mindenki pozitívan fogadja és nagyon hálás a felajánlásokért – mondta, megjegyezve, hogy nagyon érzelmes volt a találkozás, mely során gyakorolhatta a magyar nyelvet is. – Mindezeken túlmenően ez morális támogatás is a katonák számára, hogy a magyar emberek mellettük állnak és segítenek. Eloszlatja azt a tévhitet is, miszerint a magyar barátságtalan nép. Most is itt van nálam az a hőkamera, amit Balázstól és Mihálytól kaptam. Minden eszközre, amit Magyarországról kapunk egy matrica kerül, amelyen szerepel a magyar és az ukrán zászló és az „együtt harcolunk” felirat. A segélycsomagok átadásáról mindig fotó készül, eddig egyetlen ukrán katona sem mondta, hogy nem áll rá a képre a magyar zászlóval.
A nyolcadik segélycsomagban főleg drónokat kértek, ugyanis az ellentámadás kezdete óta az egységek rengeteg ilyen eszközt vesztettek.
Viszont az első csomagban érkezett három töltőállomás a mai napig tökéletesen működik és segítik a katonákat a fronton. Változatlanul nagy szükség van hőkamerákra és további hordozható töltőállomásokra. Utóbbi biztosítja az áramot a harctéri körülmények között, ezekkel töltik a katonák a rádiókat, a drónok akkumulátorait és a mobiltelefonjaikat. Kiemelte, hogy a magyar drónok tovább repülnek, ugyanis gondolnak arra, hogy ezek mellé több pótakkumulátort is biztosítanak.
Fegyir Sándor, aki Ukrajna következő budapesti nagykövete lehet, elmondta, hogy számos kárpátaljai magyar katonával tartja a kapcsolatot. Becslései szerint közel 400 magyar nemzetiségű harcol az ukrán seregben. Számuk folyamatosan változik, vannak, akik sajnos elestek és olyanok is, akik sebesülést szenvedtek, mostanában vonultak be, vagy leszereltek. Állítása szerint több mint két tucatra tehető a háború magyar származású áldozatainak a száma. Megjegyezte, hogy a legtöbb magyar a határőrség kötelékében szolgál, ugyanis a határ menti régiókban sokaknak ez volt a munkája. Emellett a kárpátaljai területvédelmi egységben és a 128. dandárban vannak nagy számban magyarok.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.