Szinte duplájára nőtt a villamosenergia díja: pánikban a lakosság │ KISZó-háttér

A Miniszteri Kabinet 2023. június 1-jétől csaknem kétszeresére emelte a lakossági áram tarifáját. Az emelés előtt az egyéni háztartási fogyasztók kilowattóránként 1,44 hrivnyát fizettek, amennyiben fogyasztásuk nem érte el a 250 kilowattot. Ezen a limiten felül a díjszabás 1,68 hrivnya volt. Az ukrán energiaügyi minisztérium javaslatára a kormány június 1-től egységes tarifát vezetett be a villamos energiára, és 2,64 hrivnyában állapította meg azt. Ez a díjszabás december 31-ig marad érvényben, 2024-től módosítható. Június végén a vállalkozások is sorra kerülnek, számukra 35 százalékkal emelkedik a tarifa.

Bujdosó Ivett

Energetikai szakértők és elemzők szerint fontos, hogy hatékony villamosenergia-piac működjön Ukrajnában, amely a külföldi támogatások mellett további forrásokat gyűjt a helyreállításhoz.
A villamosenergia-árak emelkedése elégedetlenséget váltott ki a fogyasztókban, különös tekintettel a döntéshozók ígéretei miatt, akik háborús időkben a közüzemi szolgáltatások költségeinek befagyasztását hangoztatták.

„Jelenleg az energetikai infrastruktúra legkiterjedtebb javítási kampánya zajlik. A károk és veszteségek mértéke jelentős. A tarifa emelése hozzájárul az energiarendszer stabilitásának biztosításához” – jegyezte meg Herman Haluscsenko energiaügyi miniszter. A tárcavezető ugyanakkor kijelentette, a tarifák ez év végéig nem változnak.

Mennyi az annyi?

Szakértők már a Nova Kahovka-i tragédia előtt arról beszéltek, hogy Ukrajnának mintegy 11 milliárd dollárra van szüksége az ország energiarendszerének helyreállításához. Most ehhez az összeghez még legalább egymilliárdot hozzá kell tenni.

A tarifaemelés előtt az egyszobás lakások tulajdonosai átlagosan 100 hrivnyát fizettek az áramért, a kétszobás lakásokban 150, a háromszobásokban 200 hrivnyát költöttek áramra.

Az új díjszabás szerint ezek az összegek csaknem megduplázódnak: a lakások méretétől függően körülbelül 185, 280 és 370 hrivnyára módosulnak.

Az új összeget tartalmazó számlák már július elején megérkeznek a lakossági fogyasztókhoz. És ez még nem minden. Az energetikai és kommunális szolgáltatások állami szabályozását végző bizottság vállalkozásokra kiterjesztett áremelése hatással lesz számos termék díjszabására.

Mit befolyásol ez?

Az új tarifák mindenképp negatív hatással lesznek az áramfogyasztókra, különösen azokra, amelyek gazdasági célokra – például üvegházak fűtésére – is villamos energiát használnak.

„A termelési költség körülbelül 50 százalékát a villamosenergia-kiadások teszik ki. Az emelés az árak további növekedéséhez vezet” – fogalmazott Olekszandr Hmelevszkij, a közgazdasági tudományok kandidátusa. Hozzátette, a villanyár emelkedése a vízdíjak drágulását is maga után vonja. Ezen túlmenően a villamos energia tarifájának módosítása láncreakciót vált ki, és a legtöbb fogyasztási cikk árának emelkedéséhez vezet.

„A díjak emelése tovább rontja az állampolgárok anyagi helyzetét. Az emelésre a befizetés elmulasztása vagy annak megtagadása lesz a válasz.

2023. április 1-ig a lakosság kommunális adóssága meghaladta a 140 milliárd hrivnyát.

A villamosenergia-tarifák növekedése jelentősen felgyorsítja az összeg növekedését” – tette hozzá Hmelevszkij.

Az ipari termékek költségszerkezetében a villamosenergia-díj mintegy 10 százalékot tesz ki. Ezért a vállalkozások számára tervezett emelés a nyersanyagok, alkatrészek, berendezések és végtermékek drágulásához is vezet. Hmelevszkij előrejelzése szerint ezzel összefüggésben a termékek és szolgáltatások ára Ukrajnában mintegy 15 százalékkal emelkedhet.

Pánikban a lakosság: eltűnnek a támogatások?

A döntéshozók közleménye szerint az új tarifákkal nem változnak a kommunális szolgáltatások díjának visszatérítéséhez nyújtott támogatások igénybevételének feltételei. Mindazok az alacsony jövedelmű polgárok, akik erre jogosultak, továbbra is részesülnek majd szubvencióban.

A téli időszakban az egy háztartásra jutó átlagos támogatás havi 1,5 ezer hrivnya, míg a fűtési szezonon kívül ez az összeg havi 350-400 hrivnya. Jelenleg Ukrajnában 2,2 millió háztartás részesül állami szubvencióban.

Hogyan lehet teljesen törvényesen lefaragni a villanyszámlából?

Sokan elgondolkodtak azon, hogyan spórolhatnak meg áramot. Szakértők szerint, aki az elektromos áram megtakarításának módját keresi, a trükkök itt nem segítenek. Véleményük szerint egyértelmű szabályokat kell követni:

  •  ne hagyják a már nem használt töltőket a konnektorban;
  •  a fényjelzővel ellátott eszközöket azonnal válasszák le a hálózatról annak kikapcsolását követően;
  •  vezessék be az éjszakai tarifát;
  •  minden háztartási készüléken – lehetőség szerint – kapcsolják be a gazdaságos üzemmódot.

Ez persze nem jelenti a civilizáció előnyeinek teljes elutasítását, ám a gazdaságosabb üzemmód a számla kézhezvételekor kellemes meglepetést okozhat.

A leghatékonyabb mód továbbra is minden helyiségben az energiatakarékos izzó használata lehet. Magánházakban csak olyan helyiségekben érdemes nagy teljesítményű villanykörtéket használni, ahol a gyengébb fény nem elegendő: ilyen a konyha, a nappali, a dolgozószoba. Ám a folyosón és a mellékhelyiségben eltekinthetünk ettől a „luxustól”, ajánlják.

Megoldás lehet a nappali/éjszakai tarifa bevezetése

Éjszaka pontosan feleannyiba kerül az áram, mint nappal. Ennek megfelelően jövedelmezőbb éjszaka bekapcsolni a mosógépet és a nagy teljesítményű eszközöket.
A 2,64 hrivnyás áramdíj 7:00 és 23:00 óra között érvényes, az éjszakai időszakban ez „mindössze” kilowattonként 1,32 hrivnyába kerül.

Annak ellenére, hogy az áremelés nem békeidőben, hanem a háború alatt történt, a lakosság meglehetősen nyugodtan fogadta az új tarifát. Igaz, a módosított összeget tartalmazó számlák még nem jutottak el a felhasználókhoz.

Ukrajna a közeljövőben nem tervezi az áram éjszakai tarifájának emelését, ami komoly ok arra, hogy elgondolkodjunk egy kétfázisú mérőóra felszerelésén.

Hogyan lehet csatlakozni az éjszakai tarifához?

Először is kérvényt kell írni az áramszolgáltatónak, majd kifizetni a kétfázisú mérőóra felszerelését és csatlakoztatását. Ehhez fel kell hívni az áramszolgáltató képviselőjét, aki lezárja a meglévő készüléket és beállítja a módosított adatátvitelt. Ezek után új szerződést kell kötni az áramszolgáltatóval.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó