Minden, amit a Wagner-lázadásról tudni érdemes│KISZó-háttér

Minél tovább tart az orosz agresszió, annál nagyobb károkat okoz magának Oroszországnak – mondta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azzal kapcsolatban, hogy a hétvégén katonai puccsot kíséreltek meg Oroszországban, ami végül kudarcba fulladt.

Egyúttal aggodalmát fejezte ki a zaporizzsjai atomerőművel kapcsolatos biztonsági kockázatok miatt. Jelezte: úgy véli, hogy még mindig nem elégséges nemzetközi figyelem irányul az erőműnél fennálló orosz fenyegetésre. A közelgő vilniusi NATO-csúcstalálkozóról az ukrán elnök megjegyezte: országa „mindent megtesz annak érdekében, hogy a csúcstalálkozó valódi tartalommal bírjon”.

Mint az ismert, június 24-re virradóan Jevgenyij Prigozsin, a Wagner zsoldoshadsereg főnöke kenyéradója ellen fordult, gyakorlatilag katonai puccskísérletet hirdetett meg. Rosztov elfoglalásával kezdődött a zendülés, ami az ukrajnai háború szempontjából döntő jelentőségű helyszín, hiszen onnan zajlik az Ukrajnát megszállt orosz csapatok központi katonai irányítása. Prigozsin 25 ezer katonájával Moszkva ellen indult. Mihail Hodorkovszkij ellenzéki politikus is üzent: mindenki sorakozzon fel Prigozsin mögé, vonuljon utcára, készítsen Molotov-koktélt, akinek elege van a putyini rendszerből. Sokan azonnal párhuzamba állították az eseményeket az 1917-es forradalommal és polgárháborúval. Amikor a Wagner-vezér májusban első ízben beszélt a bahmuti harcok helyszínének elhagyásáról, felvetődött, elképzelhető, hogy a háttérben lepaktált a nyugati titkosszolgálatokkal.

A felkelés aztán meglepően gyorsan befejeződött, már szombat késő délután Prigozsin bejelentette: ennyi volt, 200 kilométerre Moszkvától visszafordulnak.

Rengeteg elemzés és vélemény látott azóta napvilágot, hogy pontosan mi is akart lenni ez a puccskísérlet. Kik szervezték a háttérben és miért? Mit remélhetett Kijev és a nyugati világ? Mi lesz most a Wagner-vezérrel? A történtek hatására Putyin birodalma gyengült, vagy éppen ellenkezőleg, erősödött? Az események hogyan hatnak majd a frontok állására, a háttérben zajló diplomáciai erőfeszítésekre?

Amennyiben választ szeretnének kapni ezekre a kérdésekre, keressék a Kárpáti Igaz Szó e heti, június 29-én megjelenő friss nyomtatott kiadását, amiben egy teljes oldalon elemezzük a prigozsini lázadás hátterét, s annak várható következményeit.

 

 

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó