A Kárpátaljai Magyar Nagycsaládosok Egyesülete (KMNE) Horváth Anna beregszászi keramikus, képzőművész emlékére alkotó-, kézműves hetet szervezett. A programra azokat a gyerekeket várták, akiket érdekel a korongozás, az agyaggal való munka, az alkotás, a kézműveskedés. A hét folyamán mindennap más képzőművészt hívtak meg.
Hegedűs Csilla
– Az egyesületünk tagcsaládjaiban élő gyerekek nagyon szeretnek kézműveskedni, bármilyen programot szervezünk, ez mindig előtérbe kerül. A mostani programsorozaton pedig amellett, hogy a gyerekek lehetőséget kaptak az agyag megformálására, ismereteket is szerezhettek arról, hogy szűkebb pátriánkban milyen nagyszerű, tehetséges képzőművészek éltek – magyarázta Kopinec Emese, a KMNE munkatársa.
A programsorozat a Horváth Anna Emlékház pavilonjában indult, ahol a gyerekek Ljudmilla Hubalj képzőművész és Kutasi Csaba festőművész segítségével agyagoztak, festettek. Hasonló hasznos és vidám napok voltak a következők is Hidi Endre képzőművész is ellátogatott a rendezvényre, és tanította az érdeklődőket korongozni. Matl Péter szobrászművészt is vendégül látták, aki amellett, hogy foglalkozott a gyerekekkel, mesélt Horváth Anna munkásságáról, alkotó tevékenységéről. A hét utolsó napján Homoki Gábor festőművész tanította a gyerekeket rajzolni, festeni, gyurmázni.
Tarpai József elmondta, az alkotóhét mintegy felvezetője volt az őszre tervezett Horváth Anna Emlékház átadásának, ezért is választottak az agyag megformálását és a festészetet.
– A Munkácsy Mihály Magyar Ház után átadtuk az Erdélyi Béla Alkotóházat, a Beregszentmiklósi Szoborparkot és Alkotóházat, a Horváth Anna Emlékház e kezdeményezés folytatása – jegyezte meg a KMNE elnöke, a Zahid Finance Group igazgatója. – Felkerestük Anna néni egykori tanítványait, s az ő segítségükkel szerveztük meg a tematikus hetet. Öröm volt látni, hogy a gyerekek milyen lelkesek voltak – tette hozzá Tarpai József.
A programra összesen félszáz gyerek jelentkezett, de mivel nem volt kötelező a folyamatos részvétel, egy-egy nap 25-30-an gyűltek össze. Az érdeklődő tanulni vágyó fiatalok sokféle figurát formáztak meg, s az általuk készített alkotásokat haza is vihették.
Kapcsolódó írásunk:
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.