A háború 2022. február 24-i kitörése óta közel nyolcmillió ukrán állampolgár hagyta el az országot, 5,9 millióan pedig belső menekültté váltak. 2022-es becslések szerint 17,6 millióan szorulnak humanitárius segítségre Ukrajnában, számukra a nemzetközi szervezetek, az egyházak és a civilek kezdeményezései jelentik a túlélés lehetőségét. Számos nemzetközi és helyi szervezet is elkötelezett a segítségnyújtás mellett.
Bujdosó Ivett, Hegedűs Csilla
Ökumenikus Segélyszervezet
A magyar Ökumenikus Segélyszervezet a tavaly februári események hatására raktárbázisokat és logisztikai központokat hozott létre Budapesten, Beregszászon és Lembergben. Szijjártó Péter magyar külügyminiszter Lehel László, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet elnök-igazgatója kíséretében a háború első napjaiban Csapon találkozott Viktor Mikita kárpátaljai kormányzóval, s bejelentette Magyarország legnagyobb humanitárius akcióját. Mint Gerevich János, a segélyszervezet kárpátaljai kirendeltségének vezetője elmondta, az elmúlt 500 nap alatt 408 735 embert támogattak. A szervezet 1679 tonna támogatást juttatott el a rászorulóknak Kárpátalján kívül Lemberg, Ivano-Frankivszk, Csernovic, Voliny, Kijev, Csernyihiv, Harkiv, Poltava, Szumi, Kirovohrad, Mikolajiv, Odessza, Herszon, Dnyipropetrovszk és Zaporizzsja megyékbe. Ennek a nagyszabású programnak a teljes költségvetése több mint 17 millió 643 ezer dollár.
![](https://kiszo.net/wp-content/uploads/2022/11/okumenikus-1024x683.jpg)
MTI/Mónus Márton
– A projektet három iroda – a beregszászi, a kijevi és a lembergi –koordinálja. A mi fő feladatunk Kárpátalja ellátása volt, a megyében 49 önkormányzat területén 208 menekültszállót láttunk el. Közel ötvenezer menekültet támogattunk élelmiszerrel, higiéniai eszközökkel. Az intézményekbe, ahol az áttelepültek ideiglenes szállást kaptak, tüzelőt, generátorokat, háztartási cikkeket juttattunk el. A segélyszervezet támogatásával Nagyszőlősön 200 férőhelyes menekültszálló jött létre, amit hamarosan átadunk, Beregszászban pedig anyaotthont létesítettünk, ahol jelenleg is élnek belső menekültek. Ezenkívül még egy anyaotthon épül a Vérke-parti városban. A gyereküdültetésből is kivettük a részünket, már több száz kiskorú pihenhetett a szervezetnek köszönhetően. Mindeközben iskolát, egészségügyi központot és okmányirodát építünk Kijev közelében. Beregszászban átadtunk egy óvodát, továbbá a nyár folyamán a Korláthelmecen épülő óvodát is felavatjuk – tudtuk meg az igazgatótól.
A segélyszervezet munkatársai a háború kitörése utáni harmadik naptól az asztélyi határátkelő mellett felállított segélyponton a nap 24 órájában tevékenykedtek, a sorban álló autók utasait szendviccsel, meleg teával, igény esetén gyermektápszerrel látták el, de hasznos információkkal is szolgáltak a távolabbi megyékből érkezetteknek. Ez több mint tízezer utazót érintett. Később melegedő sátrat nyilvános mosdót állítottak fel.
Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat
A Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálathoz (BJMSz) az eltelt időszak alatt legalább 1500 tonna adomány érkezett, amiből több mint 1200 tonnát már szétosztottak. Ez idő alatt több mint 600, határon innen és túlról érkezett önkéntes segítette a munkájukat.
– Nagyon nagy segítség az önkéntesek odaadó munkája. Eddig 147 tonna élelmiszert osztottunk ki a Beregszászi kistérségben, illetve a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulása segítségével a szociális kártya program keretein belül a támogatást más kistérségekre is kiterjesztettük – magyarázta Hnatik Tünde, a BJMSz programkoordinátora. Hozzátette, amikor elkezdődött a háború, négy hónapon keresztül 24 órás határügyeletet is tartottak a Magyar Máltai Szeretetszolgálattal közösen. Míg ők az asztélyi, a partnerszervezet a beregsurányi oldalon segítette az utazókat.
A szeretetszolgálat Kárpátalján elsősorban a menekülteket ellátó intézményeket támogatta.
– Kárpátalján kívül Ukrajna számos megyéjébe küldünk segélyszállítmányt. Legutóbb a kahovkai gátszakadás károsultjai számára élelmiszer mellett hőlégfúvókat adományoztunk, melyek segítségével szárítani tudják a házak falait – fejtette ki a programkoordinátor. Mint elmondta, a Játszóbusz nemzetközi projekt keretében tizenegy nyugat-európai társszervezet jóvoltából helyi és belső-ukrajnai menekült gyerekeknek szerveznek mozgó játszóházi programokat. A múlt év decemberétől napjainkig 1470 gyereket értek el.
Kárpátaljai Református Egyház Diakóniai Osztálya
A Kárpátaljai Református Egyház Diakóniai Osztálya a kezdetektől kivette a részét a segítségnyújtásból. Az elmúlt időszakban a Kárpátalja és a Herszon megyei kórházakba és mentőállomásokra 27 800, a Komarivszkei Pszichoneurológiai Bentlakásos Iskolába 12 700 kilogramm adomány jutott el. A Kárpátaljai Megyei Katonai Közigazgatás 30 177, Borogyanka, Tyahinka, Herszon és Bucsa 48 ezer kilogrammnyi támogatásban részesült. Kijevbe a humanitárius segélyeket koordináló irodába 66 970 kilogramm adományt juttattak el. Azon tanintézményekbe, melyekben menekülteket szállásoltak el, 47 200, a kistérségekbe 42 300 kilogramm termék jutott. Jótékonysági szervezetekhez 60 370, a helyi lakosság részére és a menekültek számára 190 890 kilogramm segélyt biztosítottak.
– Isten segítségével az első naptól támogathattuk az arra leginkább rászorulókat. Az Úr olyan külföldi testvéreket vezetett felénk, akik azonnal a segítségünkre siettek, így több száz tonna adományt juttathattunk el a háború sújtotta területekre – jegyezte meg Nagy Béla, a diakóniai osztály vezetője. Hozzátette, azóta sem álltak le, folyamatosan azon fáradoznak, hogy eljuttassák a segélyt a célállomásokra, viszont számos esetben nincs erre megfelelő járművük.
Szent Panteleimon Karitász Kárpátaljai Görögkatolikus Jótékonysági Szervezet
A Szent Panteleimon Karitász Kárpátaljai Görögkatolikus Jótékonysági Szervezet első projektje, amit még a háború előtt indítottak, a szeretetkonyha létrehozása volt. A kezdetben 3 helyszínen – Batáron, Salánkon és Sislócon – működtetett kezdeményezés a háború kitörését követően Csepében és Barkaszón is elindult, így hetente több alkalommal közel 200 főt (helyi rászorulókat, belső menekülteket, fekvőbetegeket) látnak el meleg étellel. Terveik között szerepel további két szeretetkonyha beindítása, minek köszönhetően a segítségben részesülők száma 300 főre bővülne.
– Támogatásunkat nemzetiségtől és felekezeti hovatartozástól függetlenül bárki igényelheti, a háború kitörését követően számos belső menekültet láttunk el ily módon. Sokakat még most is segítünk. Összességében a háború kezdete óta körülbelül 50 ezer adag ételt szállítottunk ki a helyi rászorulóknak és a belső menekülteknek – mondta Fülöp János atya, a karitász igazgatója. – A háború folyamán elindítottuk a Szeretetkenyér programunkat. Egy helyi pékség felajánlotta, hogy a rendelkezésünkre álló, támogatók által felajánlott lisztből rendszeresen sütnek kenyeret. Segítségükkel közel egy éven keresztül heti 50, frissen sült kenyeret tudtunk szétosztani a helyi rászorulók között. Emellett tovább folytatjuk a Szent Simeon és Anna programunkat, melyben az egyedül élő vagy támogatásra szoruló időseknek keresünk patrónusokat.
Szkoropádszky Péter atya, a karitász elnöke hozzátette, semmilyen állami támogatásban nem részesülnek, minden forrást támogatók által biztosítanak.
– A japán Terra Renaissance segélyszervezettel a háború eleje óta szoros együttműködést alakítottunk ki. Emellett a magyarországi Görögkatolikus Metropólia, illetve a nagyváradi Páli Szent Vince Társaság és a nagyváradi Caritas Catolica is hathatós segítségünkre van. Továbbá a Szombathelyi Egyházmegyei Karitász támogatására is számíthatunk – fogalmazott.
Az elmúlt 500 nap folyamán a menekülteket befogadó családok és a rászorulók között körülbelül 10 ezer, élelmiszert, higiéniai termékeket és édességet tartalmazó csomagot osztottak ki. A télre készülve tűzifa-programot is indítottak, 160 család között 32 tonna brikettet osztottak szét. 250 gyermekcsomagot (pelenkát, bébiételt) juttattak el a rászorulókhoz, a lelki egészség megőrzése érdekében egyházközségi programokat támogattak, hittantáborokat szerveztek. A fekvőbetegek részére havi szinten felnőtt pelenkát, valamint orvostechnikai eszközöket (kerekesszéket, járókeretet, mobil WC-t) biztosítanak.
– A határátkelőkön meleg ételt, teát osztottunk. Adományaink Kárpátalja több településére, a hágón túlra és a frontvonal mellé és mögé is eljutottak. Vidékünk árvaházaiban, gyermekotthonaiban is segítettünk, ahol számos belső menekült talált menedékre. Terveink között szerepel szociális központ létrehozása Beregszászban, ahol többek között lelki segítségnyújtást biztosítanánk a hazatérő katonáknak, családtagjaikat pedig felkészítenénk a fogadásukra – fejtette ki Szkoropádszky Péter.
Szent Márton Karitász Kárpátaljai Megyei Jótékonysági Alapítvány
– A múlt évben közel 300 humanitárius szállítmányt fogadtunk, aminek 70 százalékát Kelet-Ukrajnába továbbítottuk, a fennmaradó részt pedig Kárpátalján a menekültek és rászorulók közt osztottuk szét. 33 egyházi épületben 1250 menekültet szállásoltunk el, akiknek a fele tavaly nyár folyamán hazautazott. A szeptemberi tanévkezdés miatt az itt maradtak elszállásolása érdekében összesen 22 épületet biztosítottunk. Öt oktatási intézménynél közreműködtünk az óvóhelyek kialakításában. A múlt nyáron pszichológusokból álló csoportot hoztunk létre, mely rendszeresen segíti a fronton harcoló katonák családtagjait az események feldolgozásában – fejtette ki Fehér Ferenc, a szervezet vezetője.
– Az Emergancy Appeal program keretében tartós élelmiszerrel, tisztálkodási és tisztítószerekkel támogattuk a rászorulókat. Továbbá a Kárpátalján élő menekültek pszichoszociális támogatása érdekében pszichológus által vezetett csoportos és magánbeszélgetések, terápiák, kirándulások és szabadtéri programok valósultak meg – tudtuk meg Fehér Ferenctől.
A Szent Márton Karitász szorosan közreműködött a Mariupolból Szerednyére költöztetett 26 menekült gyermek elszállásolása és ellátása biztosításában. Ezenkívül az osztrák karitász segítségével további hat olyan intézményt is felújítottak, ahol menekülteket szállásoltak el.
Magyarország is segített
A magyarországi összefogás eddig nem látott méreteket öltött tavaly februárban, több tízezer önkéntes dolgozott annak érdekében, hogy a határon átlépő menekülteknek segítséget nyújtsanak. A Magyar Vöröskereszt a háború kitörése óta több százezer menekülőnek nyújtott segítséget. Eddig 74 444 022 forint gyűlt össze a szervezet segítségével. A Baptista Szeretetszolgálat főként a kárpátaljai lakosság és az ide érkező menekültek ellátásában vállalt szerepet. Több mint 15 tonna segélyszállítmányt juttattak el Kárpátaljára. A Magyar Katolikus Egyház hat alkalommal több mint 500 millió forint összértékben indított segélyszállítmányt Ukrajna távolabbi területeire.
Magyarország Kormánya hat karitatív szervezettel 2022-ben hárommilliárd forintos segélyprogramot indított, valamint több mint 1300 magyarországi óvodában és iskolában fogadták az ukrajnai gyerekeket és kezdték el oktatásukat. Azok, akik menekült státuszt kaptak, jogosultak lettek szállás, étkezés és orvosi ellátás igénybevételére és havi létfenntartási támogatás igénylésére. A magyar kormány továbbá a Hungary Helps program keretében 1350 millió forint értékű támogatást nyújtott az Ukrajnában maradtaknak.
A civilek oldaláról hasonlóan nagy összefogások alakultak ki. A legtöbb szerveződés tartós élelmiszer- és ruhanemű- adományokat gyűjtött, sokan fogták össze a gyógyszer és higiéniai termékekre vonatkozó támogatásokat is. Kiemelt szerepet tölt be a katonák támogatásában a Sárkányellátó szervezet, melynek tevékenységét korábbi anyagainkban mutattak be.