Covid: véget ért a karantén! │KISZó-háttér

Elkészültek az oltóanyagok, ám ennek ellenére a vírust nem sikerült megállítani, sőt újabb mutációi jelennek meg.

Az ukrajnai járvány három éve számokban.

Ukrajnában három évig volt érvényben a koronavírus-világjárvány miatt bevezetett országos karantén és veszélyhelyzet, amely július 1-től megszűnt.

Magyar Tímea

Ukrajnában 2020 márciusban vezették be a karantént. Amint azt Viktorija Timcsik, az Egészségügyi Minisztérium Kárpátaljai Laboratóriumi Központja járványügyi felügyeleti és fertőző betegségek megelőzési osztályának vezetője, a megye főepidemiológusa és Polyák Mihály, a megyei járványügyi kórház főorvosa elmondta, a karantén eltörlése nem jelenti azt, hogy a Covid vírusa eltűnt. Csupán megszelídült. Az emberek továbbra is meg fognak betegedni tőle, csupán, mivel az elmúlt időszakban a szervezetük hozzászokott e vírushoz és megtanulta leküzdeni azt, könnyebben vészelik majd át.

– Azt tapasztaljuk, hogy a Covid már átkerült a szezonális fertőzések kategóriájába, vírusa az influenza és más SARS kórokozóival együtt többnyire a hideg évszakban fog terjedni. Azonban már nem jelent akkora veszélyt a lakosság életére – hangsúlyozta a megye főepidemiológusa.

Viktorija Timcsik emlékeztetett rá, hogy Kárpátalján az első esetet 2020 április 1-jén észlelték Munkácson. Az azóta eltelt időszakban összesen 130 311 fertőzöttek jegyeztek hivatalosan megyénkben, közte 10 052-őt a gyerekek körében. A vírus többnyire a 30-60 év közöttieket fertőzte meg, 2880 személy számára végzetesnek bizonyult a kór. A halálesetek elsősorban a 65 év felettiek körében fordultak elő (1891 személy). De nyolc 18-29 év közötti fiatal is belehalt a Covid szövődményeibe. A kór terjedésének dinamikájáról szólva elmondta:

– A legtöbb esetet 2020 október-novemberében észlelték Kárpátalján, de 2021 folyamán végig magas volt mind a betegszám, mind a halálozás. 2021 márciusában például 14 201 esetet vettünk nyilvántartásba. Kisebb szünet után ugyanazon év októberétől ismét emelkedett a fertőzöttek száma, és gyakorlatilag egész ősszel és télen a járványügyi vörös zónában voltunk, szigorú korlátozások közepette. Ezután 2022 februárjában észleltük megint a legtöbb beteget, ekkor a hónap folyamán 13 903 teszt lett pozitív. A háború természetesen hatással volt minden tevékenységünkre, ahogyan Ukrajna életére általában. Az orvosok, járványügyi szakemberek, virológusok, pedagógusok, a hatóság képviselőinek együttműködése lehetővé tette a járványhelyzet kordában tartását az egészségügyi ellátórendszer legnagyobb terheltsége idején is.

Polyák Mihály kifejtette, hogy intézménye a megyében elsőként fogadta a koronavírus-gyanús és igazolt eseteket.

– A pandémia ideje alatt több mint harmincezer lakos került kórházba Covid-19 diagnózissal. Csak az első évben 40-ről 1887-re növeltük a betegágyak számát. Összesen 2540 kórházi fekvőhelyet jelöltünk ki a súlyos betegek kezelésére Kárpátalja 19 egészségügyi intézményében.

Elmondása szerint eleinte a hazai kezelési protokollok hiánya miatt adódtak nehézségeik a szakembereknek, így a nemzetközi protokollok szerint biztosították a betegek orvosi ellátását. Emellett az egyik kihívás az ágyak oxigénnel való ellátása volt. Kezdetben a létesítmények hordozható oxigénkoncentrátorokat vásároltak, hogy a páciensek folyamatosan oxigénhez juthassanak. Egy idő után azonban modern oxigénállomásokat telepítettek a kórházakba.

– Jelenleg az intézmény mind a 100 ágya fel van szerelve oxigénnel. Az intenzív osztályon 10 lélegeztetőgép található, amelyek közül kettőt fiatalabbak számára tartanak fenn – jegyezte meg a főorvos, aki megerősítette, miszerint a betegek többsége idős ember volt és maradt, akiknek többnyire krónikus kísérő betegségei vannak, s ez megnehezíti a kezelés és a gyógyulás folyamatát. A Covid okozta átlagos halálozási arány a kórházban fekvők körében a régióban 6,1 százalék.

A szakemberek kifejtették, hogy tesztelés segítette a szakembereket a betegek és a fertőző ágensek azonosításában. Így a járvány kezdete óta 529 500 PCR-tesztet és több mint 385 300 gyorstesztet végeztek Kárpátalján. Ugyanakkor a legtöbb PCR-tesztet egy nap alatt 2023. január 28-án végezték el – 2928-at.

A védőoltás, amely jelentősen megkönnyíti a betegség lefolyását, a Covid visszaszorításának fontos eszközévé vált. A karantén megszüntetése ellenére megyénkben folytatódik az oltási kampány. Az oltóközpontok a megszokott módon működnek, az oltóanyag-ellátásban nincs fennakadás. A teljes védelem elérése érdekében 2 adag kétadagos vakcina vagy 1 adag egyadagos vakcina, valamint az első emlékeztető oltásra van szükség. A 18 év felettieknek és a 60 év felettieknek, a krónikus betegeknek egy második emlékeztető oltást is javasolnak.

Az igazolt esetek száma 3 év alatt Ukrajnában: 5 562 748

közte:

• gyerekek – 417 802

• egészségügyi dolgozók – 154 637

• beoltottak – 574 416

Meghaltak: 112 478 ember

azon belül:

• gyerekek – 89

• egészségügyi dolgozók – 1256

Az elvégzett vizsgálatok száma: 36 408 373

Ukrajnában továbbra is ajánlott és ingyenes a Covid-19 elleni védőoltás. Az országot a COVAX program keretében 2024-re biztosítják vakcinával.

 

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó