Ukrajnában jelenleg csak a férfi és nő közötti polgári házasságot ismerik el. Képviselők egy csoportja idén tavasszal törvényjavaslatot terjesztett a parlament elé, amely engedélyezné a bejegyzett élettársi kapcsolat nyilvántartásba vételét az azonos nemű párok számára. A parlament azt ígérte, az év végéig döntést hoz ez ügyben. Ezzel egyidőben az elbírálásához elegendő, 25 ezer aláírás gyűlt össze az ukrán elnök honlapján közzétett, ugyanezt szorgalmazó elektronikus petíció mellett. Az indítvány kidolgozója a Holosz párt, amelyet egyébként sokan Soros György érdekszférájába sorolnak Ukrajnában.
Magyar Tímea
A petíció szerzője arra kéri az elnököt, hogy jogi szempontból ismerje el az azonos neműek párkapcsolatát, ezzel támogatva az LBTQ mozgalmat, és segítve az egynemű párokat a kölcsönös jogok és kötelezettségek, a tulajdonjog, az öröklés, a társadalombiztosítás, a halál esetére vonatkozó jogok meghatározásában, továbbá abban az esetben, ha eltűnik az egyik fél. Inna Sovszun azzal érvelt, hogy minden jogi védelmet megérdemelnek azok, akik a hazájukért harcolnak.
A The Telegraph az LMBT Military portál adataira hivatkozva ezzel kapcsolatban arról ír, hogy az Ukrán Fegyveres Erőknél mintegy 50 000 LMBT katona szolgál.
Az ukrán hadsereg melegei abban reménykednek, hogy a háborúban való aktív részvételük az azonos neműek kapcsolatai iránti nagyobb toleranciához vezet az ukrán társadalomban. Egy más orientációjú katona azt nyilatkozta a kiadványnak, hogy bezzeg amikor egy meleg orvos életet ment, az emberek nem kifogásolják a nemi identitását, nem kérnek másik orvost. A másságukat vállaló katonák egyik fő problémája a kapcsolatuk legitimálásának lehetetlensége, így elesnek az információszerzés jogától a háborúban elhunyt partnerükről, nem hozhatnak orvosi döntést, nem temethetik el társukat. Ezért szorgalmazzák az azonos neműek közötti kapcsolatok legalizálását.
Közben az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) idén június 1-jén kötelezte Ukrajnát az azonos nemű párok jogi elismerésére. Ennek apropóján teszteltük olvasóink véleményét. Mint kiderült, legutóbbi online felmérésünkből, válaszadóink 92,5 százaléka ellenzi az egyneműek élettársi kapcsolatát. A többség tehát nem támogatja, volt, aki epésen megkérdezte, „más probléma nincs?”, arra célozva, hogy még a felvetés is felháborító.
De, mint tapasztaljuk, a kérdésnek ennek ellenére Ukrajnában is egyre nagyobb aktualitása van.
Az államnak például egyenként 5000 eurós kártérítést kell fizetnie egy azonos nemű pár férfitagjainak, mert megtagadták tőlük a házasság bejegyzését, hozta nyilvánosságra az Ukrajnai Helsinki Unió az Emberi Jogokért és a Nas Szvit LMBT jogvédő központ.
A meleg pár még 2014-ben fordult az Emberi Jogok Európai Bíróságához, mert nem tudta legalizálni kapcsolatát Ukrajnában, így nem rendelkezett ugyanazokkal a jogokkal, mint a heteroszexuális párok. Szexuális irányultságuk volt az egyetlen oka a visszautasításnak. A bíróság megállapította, hogy Ukrajna megsértette az Emberi Jogok Európai Egyezménye 14. cikkét, összefüggésben a 8. cikkel, s most a párnak fejenként 5 ezer euró kártérítést kell kapnia az erkölcsi károkért, valamint meg kell téríteni számukra az ügyvédi munka költségeit.
A Kijevi Nemzetközi Szociológiai Intézet 2022 májusi felmérése szerint a megkérdezettek állítólag több mint fele (64 %) ért egyet azzal, hogy az LMBT-személyeknek ugyanolyan jogokkal kell rendelkezniük, mint a többi állampolgárnak. Csaknem 41,9 % nem támogatja, és 7,4% nem tudott válaszolni a kérdésre. Az Ukrán Nemzeti Tudományos Akadémia Szociológiai Intézete Társadalmi Szakértői Központjának 2022-es felmérése szerint az elmúlt tíz évben Ukrajnában csaknem megkétszereződött az azonos neműek házasságának támogatottsága.
Míg 2013-ban 33 % pártolta ezt a jogot, 2022-ben már a válaszadók 53 %-a.
Úgy tűnik, Ukrajna, az uniós csatlakozás érdekében hajlandó az Európából átcsapó, számunkra idegen, negatív szellemi gender áramlatok elfogadására is. Egy világméretű etikai válság van kialakulóban, amely ellentmond a hagyományos keresztény értékeknek. Az emberi viselkedés normarendszere van átalakulóban, olyan ideológiákat kényszerítenek az emberekre, amelyek sértik az élet törvényeit. A gender elmélet, mely eleinte bizonyos társadalmi elvárásokat hordozott a férfiakkal és a nőkkel kapcsolatban, mára a nyugati társadalomban arra ösztönzi az egyént, hogy ne fogadja el a társadalom által kirótt szerepet, hanem adjon önálló választ a gendert illetően. Holott a gender áramlat önmagában akadályozza a keresztény hit hirdetését és aláássa az apa, az anya, a férj és a feleség szerepét. Aláássa a házasságot és a szülővé válást.
Az áramlat egyre nagyobb térhódítását bizonyítja az Ipsos idei, 30 országban készült felmérése, mely szerint globálisan átlagosan már a felnőttek fele számol be arról, hogy van meleg vagy leszbikus rokona, ismerőse.
Negyede azt közölte, hogy rokona, ismerőse biszexuális, és 12-13 százaléka állítja, hogy rokona, ismerőse transznemű, nembináris vagy genderfluid. Spanyolországban, Latin-Amerikában, Thaiföldön és az angol nyelvterületen magas az LMBTQ+-láthatóság, Japánban, Dél-Koreában, Törökországban és Európa keleti részén a legalacsonyabb. A magyar emberek 36 százaléka mondta azt, hogy ismer meleg vagy leszbikust, 21 százaléka biszexuálist, 6 százaléka transzneműt és 4 százaléka nembináris vagy genderfluid személyt.
Előző heti KISZó-kérdésünk:
A Velencei Bizottság véleményezte az új ukrán kisebbségi törvényt
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.