Július 17-én startolnak a GENIUS-os táborok.
A GENIUS Jótékonysági Alapítvány célja a tehetséges gyerekek felkutatása, felkarolása, táboroztatása. Az alapítvány nem állt le a 2020-as járványidőszakban, s a háború kitörése miatt is csupán néhány héten át „szüneteltek.” A 10-16-év közötti gyerekek idén is számíthatnak az alapítványra, hiszen számos, egyhetes tábort szerveznek számukra. A részletekről dr. Váradi Natália igazgatót kérdeztük.
Hegedűs Csilla
– Tavaly, a háború kitörése miatt, néhány programunk tolódott, de 12 tábort megszerveztünk. A Szól a fülemüle népzenei és néptánctalálkozót is megtartottuk. Nyáron közel 900 iskolást „mozgattunk” meg. Most is az a tervünk, hogy ezeket a programokat kivétel nélkül megvalósítjuk. Javában zajlik a szervezés. Minden feltételnek igyekszünk megfelelni, hogy az alkalmakat zökkenőmentesen tudjuk lebonyolítani négy helyszínen: Beregszászban, Nagydobronyban, Kisgejőcön és Tiszapéterfalván. Az első – a XIII. népzenei- és néptánctábor – július 17-én veszi kezdetét Beregszászban. Az ugyancsak tizenharmadik alkalommal megrendezésre kerülő Jankovics Mária Alkotótáborra szintén Beregszászban, a Rákóczi-főiskola bázisán kerül sor, mint ahogy a színjátszók is itt találkoznak. Nagydobronyban sporttábort és népzenei tábort tartunk, Kisgejőcön gitár- ének és verstábor lesz, Tiszapéterfalván pedig sport-, alkotó-, és Brazil Jiu-Jitsu tábort szervezünk. Ez utóbbin a többitől eltérően, meghívásos alapon lehet részt venni.
– Tehát vannak táborok, melyeket két helyszínen is megtartanak…
– Igen, ez a nagy érdeklődés miatt alakult így: az alkotótábort, a sporttábort és a népzenei- és néptánctábort kedvelik a gyerekek a leginkább, ezért ezeket két turnusban szerveztük meg, mivel egy-egy alkalommal 30 gyerekkel tudunk foglalkozni.
Az igazgató elmondta, a szakmai szervezők minden évben úgy igyekeznek a programokat összeállítani, hogy a foglalkozások mellett legyen játék, sok-sok élmény, kirándulás, hagyományápolás, ezen belül kézműveskedés. A lényeg az, hogy minden gyermek abban vegyen részt, ami hozzá a leginkább közel áll.
– Fontosnak tartom kihangsúlyozni, hogy a tábor nem gyermekmegőrző, de azzal is tisztában vagyunk, hogy a szülők azért is hozzák szívesen ide a csemetéjüket, mert tudják, hogy jó helyen vannak, felügyelet alatt tölthetik a mindennapokat. Az épületből, például a főiskoláról nincs szabad kijárás, csak tanár kíséretében, ha feltétlenül ki kell mennie valamiért a gyereknek. A táborok tehát biztonságosak. A szakmaiságra is nagy hangsúlyt fektetünk. Az a gyerek, aki például néptáncra jön, hozzon magával felszerelést, és legyen azzal tisztában, hogy a foglalkozásokat nem lehet elviccelni, igenis táncolni kell. És a többi táborral is ugyanez a helyzet. Az egy hét (hétfőtől szombatig) elteltével a gyerekek bemutathatják a tanultakat a táborzáró műsor keretében – jegyezte meg az igazgató.
Arra a kérdésünkre, hogy egy gyerek több táborban is részt vehet-e, Natália elmondta:
– Akár többe is jelentkezhet, de ha túljelentkezés van (márpedig az van), akkor minden gyermeknek szeretnénk lehetőséget adni, hogy legalább egy táborban részt vehessen. Most tíz tábort fogunk megszervezni, ami 300-350 gyermeket jelent, de aki engem ismer, tudja, hogy nem szívesen utasítok el egy érdeklődőt sem, ezért ez a létszám biztosan nagyobb lesz, mert fontos, hogy minden gyermek, aki a GENIUS-hoz ragaszkodik, itt tudjon lenni, és eltölthessen egy felejthetetlen hetet.
A táborokban a szakmai pedagógusok mellett főiskolai hallgatók is felügyelnek a gyerekekre, számukra ez nyári gyakorlatnak számít. Az utolsó táborra augusztus 19-én kerül sor, de a GENIUS emellett számos más programmal is kedveskedik a fiataloknak, így például augusztus második felében sor kerül a Buzánszky Jenő labdarúgó kupára, zongoraversenyre, a Szól a fülemüle megmérettetésre.